Telewizja i radio to media poprzedniego stulecia. Dziś wiele firm ich nie docenia, a reklamy w nich uważa za zbyt kosztowne i nieprzynoszące efektu. W praktyce okazuje się jednak, że te nośniki informacji doskonale współgrają z nowoczesnymi formami marketingu online. Co więcej, pozytywnie wpływają na SEO, czyli pozycjonowanie strony firmowej. Jak to jest możliwe?

Czy telewizja wpływa na SEO?

O wpływie telewizji na SEO nie mówi się wiele. Zazwyczaj osoby zapytane czy taki wpływ w ogóle istnieje, odpowiadają: prawdopodobnie tak, tak sądzę, chyba tak. Tymczasem marketing od dawna już wie, że najlepsze efekty osiąga się, łącząc działania offline z online. Co oznacza, że telewizja a dokładnie wyświetlane w niej reklamy posiadają spory wpływ na pozycjonowanie witryn internetowych. Aby zobaczyć, jaki on jest, najlepiej odwołać się do konkretnych badań. Te zostały przeprowadzone na podstawie metaanalizy 98 kampanii reklamowych z Niemiec. W badaniach ujęte zostały kampanie prowadzone przez przedsiębiorstwa z kilku branż, które związane są zarówno z marketingiem online i offline. Na potrzeby metaanalizy stworzono bazę słów kluczowych związanych zarówno z reklamami, jak i samymi markami. Następnie zbadano poziom wyszukiwania tych słów w wyszukiwarce Google w ciągu 5 minut przed emisją reklamy i 5 minut po jej emisji w telewizji. Jakie były wnioski?

Wzrost liczby wyszukiwań po reklamowym spocie w TV był znaczny i wyniósł średnio 4,2%. Badanie pokazuje, że wzrost zapytań był większy niż 100 000, jednak niejednakowy dla wszystkich branż. Największy wzrost zanotowały firmy sprzedażowe, telekomunikacyjne, technologiczne (CE), automotive. Kolejne dane wskazały, że wzrost zapytań wyniósł 9 125 zapytań na każde 100 GRP reklamy telewizyjnej. Co ciekawe, więcej niż połowę zapytań wygenerowali Internauci korzystający z urządzeń mobilnych, którzy w wyszukiwarkę wpisywali głównie zapytania brandowe – mniej było zapytań związanych ze słowami ogólnymi i kreacją spotu. Największy wzrost zapytań zauważono, jeśli reklama telewizyjna była wyświetlana w przerwie wydarzenia sportowego i talk show. Zauważono też, że im dłuższa reklama TV, tym większy wpływ na poziom wyszukiwań w Google.

Czego oczekują telewidzowie – analiza dla regionu CEEMEA

Wyniki wyżej omówionych badań pokazują, że telewidzowie nie mają problemów z działaniem na dwóch ekranach, tj. TV i urządzeniu mobilnym jednocześnie. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Discovery Networks i Future Foundation. Wskazują one, że reklama telewizyjna w XXI wieku nadal odgrywa dominującą rolę dla widzów z regionu CEEMEA, czyli Europy Środkowej i Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki. Popularność reklamy telewizyjnej nie spada nawet mimo tego, że w całym regionie rośnie też popularność urządzeń z dostępem do Internetu. Telewizji mieszkańcy regionu CEEMEA poświęcają ok. 3 godziny dziennie, a w ich przypadku reklama telewizyjna nadal jest skuteczniejsza niż ta w Internecie.  Jednocześnie ma tu zastosowanie tzw. efekt aureoli. W praktyce oznacza on, że na telewidzów większy wpływ ma reklama wyświetlana na kanałach, którym ufają. Nie są to jednak najciekawsze wnioski z badania Discovery Networks i Future Foundation.

Zgodnie z przedstawionymi danymi ponad połowa badanych zadeklarowała, że po obejrzeniu reklamy w TV kontynuuje kontakt z marką na drugim ekranie np. tabletu, czy smartfona. Blisko 50% ankietowanych potwierdziło, że zagląda do Internetu, aby wyszukać produkt lub usługę, która została zaprezentowana w spocie reklamowym (w Polsce wskaźnik ten wynosi 40%). Co więcej, współcześni telewidzowie są otwarci na personalizowane przekazy reklamowe, które odpowiadają na ich potrzeby i zainteresowania. Dzięki temu zwiększa się zaangażowanie konsumentów, a także przekłada się to bezpośrednio na pozycjonowanie witryn internetowych i powiązania zachodzące między pierwszym a drugim ekranem. Tzw. reklama 360 stopni najskuteczniejsza jest w RPA, Turcji, ZEA i Bułgarii (70%) w Polsce jej skuteczność wynosi 60%. Ciekawym wnioskiem z badań jest również to, że w Polsce 45% respondentów jest zainteresowana tym, aby na pilocie był umieszczony przycisk, który będzie umożliwiał przejście z właśnie oglądanej reklamy do ekranu, na którym można byłoby kupić reklamowany produkt.

Potencjał reklam telewizyjnych – czy TV faktycznie umiera?

Jeszcze do niedawna nie brakowało głosów, że reklama telewizyjna umiera i nie warto w nią inwestować. Jak jednak pokazuje rzeczywistość, nadal ma się ona bardzo dobrze i nic nie zapowiada jej zmierzchu. Największy potencjał mają jednak reklamy telewizyjne w nowym wydaniu. Na te według eMarketer amerykańscy reklamodawcy mają wydać w 2020 roku aż 3,8 mld dolarów, co oznacza wzrost o 236% w stosunku do 2017 roku. Wzrost budżetów reklamowych dotyczy nie tylko USA, ale i całego globu. Wiele z tych wydatków będzie dotyczyło online’owych kanałów programmatic. Te stają się o wiele bardziej przystępne dla reklamodawców wraz z pojawieniem się takich graczy jak Sky AdSmart i The Trade Desk. Dają oni możliwość tworzenia reklam programmaric TV, czyli tej opartej na segmentowaniu odbiorców i mierzeniu efektywności w połączeniu z wykorzystaniem kanałów online.

Telewizja i SEO w reklamie synchronicznej

Połączenie SEO i telewizji można zaobserwować w reklamie synchronicznej. Jest ona mało znana w Polsce, mimo że pierwsze kapanie wykorzystujące TV Sync nad Wisłą zostały już realizowane. Zanim jednak pokaże jej przykłady, warto dowiedzieć się, czym owa reklama synchroniczna jest. Definicja mówi, że jest ona rodzajem reklamy internetowej, która jest powiązana ze spotem telewizyjnym. Oznacza to, że reklama podąża za klientem i kiedy np. spot wyświetlany jest w TV, a widz sięga po telefon/laptop/tablet to na ekranie drugiego urządzenia pojawia się komunikat nawiązujący do tego telewizyjnego. Sprawia to, że ten typ reklamy jest lepiej spersonalizowany niż ta klasyczna wyświetlana tylko w TV lub tylko w sieci.

Na jakiej zasadzie działa reklama spersonalizowana? Ten typ reklamy opiera się na Real Time Bidding (RTB), czyli systemie aukcji. Pierwszym krokiem reklamy jest więc określenie grupy docelowe oraz kwota, którą chce się przeznaczyć na zakup reklamy – w tego typu reklamie nie kupuje się ilości odsłon, ale możliwość dotarcia do konkretnej liczby osób z określonej grupy docelowej. Aukcja uruchamia się automatycznie, uwzględniając podane parametry. Reklama synchroniczna opiera się na tzw. zjawisko multiscreeningu, czyli korzystania z kilku ekranów naraz.

Ten typ powiązania telewizji i działań w Internecie daje niemal nieograniczone możliwości. Granicą praktycznie jest tylko budżet, jakim się dysponuje. Wynika to z tego, że reklamę synchroniczną można tworzyć z wykorzystaniem różnych kanałów, formatów, metod.

Kampanie reklamy synchronizującej w Polsce – case study

Reklamy na dwóch ekranach w Polsce zadebiutowały w barwach marki Volvo Euroservice. Głównym celem kampanii reklamowej była promocja warszawskich salonów samochodowych i nowego modelu samochodu. Reklamy skierowane były do klientów z województwa mazowieckiego. Spoty telewizyjne modelu V60 Cross Country wyemitowano w 31 kanałach m.in. TVN Turbo, Canal+ Sport, Discovery Channel, TVN 24 w dniach 25—28 lutego 2019 roku. W tym samym czasie prowadzona była kampania wideo w display w serwisach motoryzacyjnych i biznesowych. Kampania Volvo liczona była w modelu CPM, aż CTR na poziomie 1,3%. Marka Volvo zaliczyła ją do dużych sukcesów. Podaje, że kampania z wykorzystaniem TV Sync przyniosła znacznie lepsze rezultaty niż kampanie online czy mobile, które nie były zsynchronizowane z komunikatami emitowanymi w TV.

Nie tylko telewizja – jak radio wpływa na SEO

Na SEO i ruch w witrynie wpływają nie tylko reklamy emitowane w telewizji, ale i w radio. Jak pokazują amerykańskie statystyki, aż 81% konsumentów szuka w Internecie informacji o produktach. Ten swoisty research poprzedza zakupy. W jego trakcie użytkownik Internetu sprawdza informacje o produktach, cenie i opinie, polecenia. Źródła, z którego internauta dowiaduje się o produkcie, mogą być bardzo różne. Jednym z nich są reklamy z radio. Wskazuje się, że reklamy w radio działają podobnie jak te w TV – czyli po jej emisji wzrasta liczba wyszukiwań reklamowego brandu czy produktu. Co więcej, zauważa się, że reklama w radio buduje większe zaufanie do firmy i jej usług/produktów. Statystyki wskazują, że 57% słuchaczy łączy się z Internetem po usłyszeniu komunikatu w radio, a 39% twierdzi, że słysząc spoty radiowe, sprawdzają produkt w wyszukiwarce – aż 20% słuchaczy robi to już podczas słuchania radia. Pokazuje to, że radio i SEO, a dokładnie kierowanie ruchu na witrynę www dobrze ze sobą współgrają.

Zarówno telewizja, jak i radio mogą poprawić ranking SEO strony internetowej. Zależność jest prosta: reklamy TV lub w radio generują wyszukiwania brandu w Google, a więc ruch w witrynie, ten natomiast przekłada się na pozycje w samej wyszukiwarce. Wynika to z tego, że ruch do strony www stanowi ważny czynnik rankingujący w Google. Telewizja i radio mogą więc pomóc piąć się w wyszukiwarce i wyprzedzać konkurencję.

Czego użytkownicy najcześciej szukają przy reklamie?

Słyszysz reklamę i co? Na co zwracasz wtedy uwagę?

 • nazwę firmy
 • nazwę produktu

Jeśli nazwa firmy jest skomplikowana, koliduje z czymś, albo potrzeba coś konkretnego przekazać i zbudować popyt, to organizuje się temat zastępczy – zapewne pamiętasz:

Reklamy w radio czy TV pod kątem SEO sprawdzą się świetnie bo przynoszą korzyści w postaci odnośników – wszelkiej maści. Oczywiście ruch najczęstszy jest typu „direct” ale też czysty brandowy organik:

Jak wtedy potencjalni klienci szukają fraz (przykładowo):

 • brand
 • brand + produkt/usługa
 • brand + reklama
 • brand + reklama w tv/radio

Każde jednak medium rządzi się swoimi prawami – w radio słyszysz jedynie nazwę firmy, w TV widzisz i słyszysz.

W przypadku np. teatrów czy kin – reklama w prasie offline również powoduje lawinowy wzrost zainteresowania tytułem filmu/spektaklu. A w prasie elektronicznej nagle „skacze” organik bo ludzie przeklejają tekst i wklejają w wyszukiwarkę.

Niestety ale na takie działania potrzeba funduszy kilku(dziesięciu/set) tys. miesięcznie.

Bibliografia:

 • https://k2search.pl/seo-a-telewizja-czyli-linkbaity-w-praktyce/
 • http://www.ittechnology.us/jak-telewizja-wplywa-na-wyszukiwanie/
 • https://interaktywnie.com/biznes/artykuly/raporty-i-badania/reklama-w-telewizji-jest-niezbedna-tak-uwazaja-widzowie-249405
 • https://www.silesiasem.pl/gleboka-analiza-dzialan-seo-dla-skody-yeti-nie-porywa
 • https://sprawnymarketing.pl/reklama-synchroniczna/
 • https://marketinglink.pl/pierwsza-w-polsce-kampania-synchronizujaca-reklame-tv-i-online/
 • http://www.egospodarka.pl/148164,Programmatic-to-juz-80-proc-reklamy-display,1,39,1.html
 • https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/programmatic-i-addressable-tv-z-najwiekszym-potencjalem-wsrod-nowoczesnych-sposobow-kupowania-telewizji
 • https://tv.tvnmedia.pl/czy-juz-czas-na-programmatic-tv-opinie-amerykanskich-ekspertow-mediowych/
 • https://www.promoagency.pl/blog/najwazniejsze-trendy-w-reklamie-online-2019
 • https://searchengineland.com/tv-video-influences-search-behavior-239793
 • https://searchengineland.com/can-tv-advertising-really-impact-search-performance-145392
 • https://www.searchenginejournal.com/optimising-tv-for-seo-thinkbox-research-highlighting-tv%E2%80%99s-impact-on-search/20957/
 • https://www.infront.com/blog/how-television-advertising-affects-your-online-presence/
 • https://info.zimmercommunications.com/blog/why-radio-and-digital-go-tegether-like-peanut-butter-and-jelly
 • https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.impactbnd.com/blog/reasons-radio-advertising-ineffective&prev=search
Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

 1. Takie porównania jeszcze nie widziałem 🙂 bardzo ciekawe, ale to prawa TV umiera, bo szuka sposobów przez internet jak znaleźć odbiorców to o czymś świadczy.
  Jednak od jakiegoś czasu reklamy na Youtube wyglądają jak w TV… co 5min. To idzie w złą stronę;/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły