Nie da się ukryć, że WordPress to najpopularniejszy skrypt, za pomocą którego stawiać możemy zaplecze, tworzyć precle, czy po prostu? prowadzić bloga. Porównanie PremiumPAGE z gołą wersją WordPressa poniżej:

Cena
WP ? darmowy
PremiumPAGE ? płatny (189 zł za wersję no-limit)

Instalacja
WP domyślnie korzysta z MySQL. Za pomocą dodatkowych wtyczek możemy działać na SQLite. Instalacja nie sprawia problemu ? domyślnie potrzebna jest baza danych, podajemy kilka informacji podczas instalacji ? gotowe.
PremiumPAGE domyślnie korzysta z SQLite (istnieje możliwość instalacji na MySQL). Wystarczy wyedytować jeden plik podając ścieżkę do skryptu i nadać CHMODy kilku plikom ? gotowe.

Panel admina
Ciężko jednoznacznie ocenić, wiele zależy od gustu.
WP przy pierwszym kontakcie może być nieco cięższy do opanowania. Jeśli jednak przewertujemy dokładnie panel admina, to kolejne próby korzystania nie będą raczej sprawiać problemów.
PremiumPAGE wydaje się być bardziej intuicyjne, zarządzanie podstawowymi funkcjami jest prostsze. Kwestia gustu?

Dodawanie wpisów
WP nie sprawia problemów. Drażniące może być domyślne pozostawanie w danym artykule po jego dodaniu (jako edycja dodanego materiału). Artykuł po dodaniu pingowany. Pozwala na dodanie artykułu do wielu kategorii jednocześnie. Możliwość dodania tagów, ustalenia daty publikacji.
PremiumPAGE jest nieco inaczej/prościej pod tym względem wyposażony ? formularz dodawania artykułu pozwala na automatyczne ściąganie meta tagów z kategorii/podkategorii + oczywiście daje możliwość ich dowolnej modyfikacji. Intuicyjnie dodawać możemy tagi, określać datę publikacji, wstawiać miniaturki, pingować. Możemy zaznaczyć chęć dodania kolejnego artykułu ? formularz zostaje wyczyszczony i możemy dodać kolejny materiał.

Indeksacja zawartości
WP ? bardzo szybka indeksacja
PremiumPAGE ? indeksacja trwa dłużej – co oznacza dłużej ? No cóz – przepinguj sobie sam jak to drzewiej mawiał Adaś Slodowy

Prowadzenie, zarzadzanie
WP ? daje pełne ku temu możliwości. Rejestracja-logowanie-dodanie tekstu w sposób szybki i sprawny. Minusem może być dostęp do naszego dzieła przez automaty.
PremiumPAGE ? stworzony przede wszystkim z myślą o budowaniu precli. System punktowy, łatwe zarządzanie użytkownikami i ich punktami, zintegrowane płatności, określanie minimów dotyczących artykułów, sprawdzanie unikalności z poziomu admina. Dodatkowo skrypt nie daje wjazdu automatom.

Szablony
WP ? tworzenie własnych szablonów jest kłopotliwe. W sieci dostępne są jednak darmowe, w dużych ilościach. Istnieje również opcja zakupienia gotowych, przystosowanych szablonów.
PremiumPAGE ? przystosowanie dowolnego szablonu to maksymalnie 15 minut i żadnych komplikacji ? kwestia przeklejenia kilku kodów. No ale trzeba się an tym znać

Generowane obciążenia
WP ? jest dość zasobożerny. Tyle można rzec na pewno ale istnieje wiele wtyczek, dizeki ktorym ta zasobożerność spada
PremiumPAGE ? paczka z plikami waży więcej, natomiast nie obciąża (podobno) mocno serwera. NIe robiłem testów więc może ktos się pokusi

Aktualizacje
WP ? wystarczy kliknięcie w panelu admina. WP-ek jest nonstop rozwiajy jak nie o nowe funkcjonalności to łatany z powodu dziurek.
PremiumPAGE ? wystarczy nadgrać kilka plików i/lub odpalić w oknie przeglądarki określony adres (aby zaktualizować bazę). Aktualizacje darmowe dla użytkowników. Skrypt jest mało powszechny w użyciu więc IMHO nie ma co mówic o włamach bo nikt chyba jeszcze tego nie zrobił – czas na testy hakierzy 🙂

Spam
WP ? lubiany przez spamerów, nękany przez automaty. Broni się akismetem, jednak pozostawianie pola komentarzy w wyjściowej formie może być samobójstwem. Z racji popularności pada ofiarą ataków. Da się ejdnak go zbezpieczyć
PremiumPAGE ? dodanie materiałów/komentarzy dostępne po zalogowaniu (choć to nie przeszkoda). System punktowy zabezpiecza przed nadmiernym lub nawet całkowitym wysyłaniem niechcianych materiałów. Komentarze zabezpieczone przed spamem.

Dodatki
WP ? po instalacji dodatkowych wtyczek (duży wybór),
PremiumPAGE ? dużo dodatkowych modułów, usprawniających działanie zaplecza/precla. Dla przykładu: zintegrowany system punktowy, dowolne zarządzanie punktami, automatyczna sprzedaż punktów, ikonki ?share? umożliwiające zgłoszenie danego artykułu do serwisów społecznościowych, zarządzanie reklamami, zamiana słów na linki (w obrębie całej domeny), system losowania komentarzy. Co najważniejsze ? Panel Centralny, za pomocą którego w szybki sposób możemy modyfikować treść na dowolnych domenach.

Reasumując ? oba skrypty są w pewien sposób do siebie podobne ale i zarazem bardzo różne. Ogromnym plusem PremiumPage jest to, iż posiada od razu możliwość nabycia panelu centralnego. Minusem jest (na razie) brak dużej liczby templatek – jak chciałbym postawić 200 takich precli to niestety trzeba to dodatkowo zlecić.

Zadałem autorowi pytanie czy i na ile skomplikowane byloby dopisanie możliwości zarządzania wordpressami ? 🙂 Powstało by naprawde mocne narzędzeni (mowa o Panelu Centralnym), kótry zarządzalby dwoma roznymi skryptami 🙂

W przyszłosci ma się pojawić własna, wewnętrzna mieszarka z synonimami (obecnie artykuł może być z synonimami i skrytp sobie z tym radzi).

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

 1. @mirek – uwierz, że szablon w WP a PP to dwa różne światy 🙂

  Odnośnie pytania zgreda – nie jestem w stanie teraz dokładnie odpowiedzieć. Dać się da, ale ile pracy będzie potrzeba… nie wiem. Jutro podam więcej szczegółów.

 2. @zgred – „możliwości zarządzania wordpressami” – takie programy już są i nie ma problemu w napisaniu nowego, ponieważ WP korzysta z XMLRPC do wymiany danych 🙂

 3. Po co płacić, żeby mieć Panel Centralny? Podobne efekty można osiągnąć z WPMU – za darmo i z jeszcze większą możliwością dostosowania.

 4. Póki co nie będziemy dorabiać obsługi WP. Chcemy dopieszczać to co jest obecnie, bazując na naszym skrypcie.

 5. Mam zaplecze na WP a precelki na PP i sobie chwalę oba. Myślę, że i jeden i drugi nadaje się pod oba zastosowania. Pod PP nie ma „jeszcze” automatów dodających ale to się pewnie zmieni niebawem.
  WP jest globalnie rozwijany natomiast PP lokalnie. Nie znaczy to, że gorzej. Być może nawet lepiej. Programiści od PP wzięli nawet sobie do serca moje rady i zrobią możliwość dodawania plików do artów. (G. zapłać 😉 ).
  W PP brakuje paru rzeczy ale chłopaki nie tracą czasu.

 6. Premium Page to kaszana jeżeli chodzi o templatki, dopóki tego nie zmienią i nie zrobią tego porządnie czyli po prostu NORMALNIE, bez całości bloków includowanych do szablonu, to nie ma sensu ruszać tego skryptu. Jak ktoś chce trochę lepszy szablon wdrożyć to się nie da po prostu, lepiej WP zainstalować. To tyle na ten temat.

 7. Nie da się dogodzić wszystkim – zrobiliśmy wstawkę bloków, ponieważ to najprostsza i najszybsza metoda integracji skryptu z gotowymi templatkami. Dla kogoś, kto stawia mało skomplikowane serwisy, np. na darmowych szablonach to takie rozwiązanie jest bardzo dobre.

  Więcej czasu natomiast trzeba poświęcić na integrację PP z bardziej rozbudowanymi projektami. Nie mniej w połowie czerwca zaczniemy tworzyć (obok innych modyfikacji) drugą wersję dodawania szablonów – bardziej wymagający użytkownicy powinni być zadowoleni.

 8. @acherjoin
  W wpmu mozna zarzadzac centralnie ale chyba tylko domeną i subdomenami które są na tej domenia, no chyba ze sie zrobi serwery wirtualne ale wtedy trzeba miec wjazdy do konfiguracji serwera, a takich wjazdow admini na seo hostingach nie dają

  przynajmniej mi sie nie udalo tego tak skonfigurowac zeby byla mozliwosc zarzadzania z jednego panelu kilkoma wp na roznych domenach
  jesli masz na to sposob to chetnie bym go poznał

 9. @roman33
  A microsite manager nie jest tym, o co pytasz?

  Dopiero wchodzę w temat pozycjonowania, ponadto nie wiem, czy wolno cytować u zgreda, ale tu cytat z ich strony: ” W Microsite Managerze wszystkie domeny podłączone są do jednego katalogu, jednego skryptu, jednej bazy danych, a wszystko zarządzane jest z jednego panelu administracyjnego. Edytowanie ministron, czy dodawanie reklam w końcu stało się możliwe.”

  Oceńcie to narzędzie, jakieś słabe strony, bo nie wiem, czy warto zastanawiać się nad zakupem tego (6 stówek krzyczą).

 10. „Nie mniej w połowie czerwca zaczniemy tworzyć (obok innych modyfikacji) drugą wersję dodawania szablonów”

  – @Mariusz udało się wykonać zaplanowane zadanie, szablony są wąskim gardłem. Wszystko staje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły