Liczba transakcji dokonywanych on-line stale rośnie, dlatego powstają specjalne platformy, serwisy i aplikacje umożliwiające elektroniczną zapłatę za zakupy. Sprzedawcy, chcąc spełnić oczekiwania konsumentów, decydują się na uproszczenie procesu zakupów, dlatego coraz chętniej korzystają z rozwiązań i nawiązują współpracę z serwisami do płatności online. Z jakim partnerem warto nawiązać współpracę, by było to opłacalne finansowo dla sprzedawcy i wygodne dla jego klientów?

Płatności cyfrowe i obsługujące je serwisy

Jak wynika z raportu „Płatności cyfrowe 2017” opracowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, 41% ankietowanych zadeklarowało dokonywanie okazjonalnych zakupów w Internecie (http://www.ecommercepolska.pl/files/9315/1125/8342/platnosci_cyfrowe_20172.pdf). Kolejne pytania ujawniły, że 45% badanych robi to za pomocą płatności elektronicznych, a 38% przy użyciu urządzenia mobilnego. Oznacza to, że sprzedawca, który zapewni dostęp do płatności on-line, może odnotować zwiększenie sprzedaży. By to zrobić, należy nawiązać współpracę z dostawcą – bramką. W Polsce działa kilka kluczowych serwisów, które oferują wdrożenie płatności elektronicznych. Należą do nich: PayU, Przelewy24, Dotpay, Bluemedia.pl i Cashbill. Analiza kilku kryteriów kluczowych z punktu widzenia sprzedawcy oraz jego przyszłych klientów pomoże podjąć właściwą decyzję.

Serwis płatności online ? istotne kryteria z punktu widzenia sprzedawcy

Podstawowym kryterium, na które sprzedawca powinien zwrócić uwagę, jest opłata aktywacyjna wymagana przez serwis, która w wielu przypadkach wynosi 0 złotych. Kolejną, istotną kwestią jest wysokość prowizji pobieranej przez dostawcę za obsługę transakcji. Przy dużym, miesięcznym ruchu w sklepie i niewielkiej marży na poszczególne produkty może okazać się, że serwis zatrzymuje lwią część zysków. Dostawca powinien dokonywać wypłaty środków zgodnie z oczekiwaniami: jeden raz w miesiącu, dwa razy po przekroczeniu ustalonej kwoty, czy na każde żądanie. Warto zapoznać się z dostępnymi opcjami, jakie oferuje w tym zakresie partner oraz ustalić dokładnie ich koszt. Zgodnie z przepisami prawa klient ma możliwość dokonania zwrotu zakupionego towaru w terminie 14 dni, a sprzedawca powinien zwrócić mu za to pieniądze. Serwis może narzucić w takiej sytuacji opłatę chargeback – warto więc zorientować się, jaka jest jej wysokość. Należy również ustalić, czy dostawca wymaga prowadzenia przez sprzedawcę działalności gospodarczej.

Istotne kryteria z punktu widzenia klientów ? obsługa płatności on-line

Klientowi zależy na wygodnej i prostej obsłudze płatności. W tym pierwszym przypadku ważne, by można było dokonać płatności on-line z jak największej liczby banków oraz kartą kredytową ? MasterCard i Visa są obecnie w standardzie obsługi niemal każdego serwisu. Popularne jest również płacenie za pomocą BLIK i innych aplikacji mobilnych, dlatego istotne, czy dostawca zapewnia takie rozwiązanie. Wielu klientów posiada konto w serwisie PayPal, zatem integracja z nim będzie dodatkowym atutem. Serwis powinien zapewniać możliwość dokonywania zakupów na raty ? klienci na pewno zwrócą na to uwagę, ponieważ staje się to już standardem platform zakupowych.

Które płatności online wybrać? Porównanie, ceny i ranking

Płatności online i kryteriumPayUPrzelewy 24DotpayBluemedia.plCashbill.pl
Opłata aktywacyjna199,00 zł (w okresie promocji 19,00 zł)1,50 zł (weryfikacja przelewem)10,00 zł0,00 zł2,00 zł (weryfikacja przelewem)
Wypłata środków z konta0,00 zł0,00 zł0,00 zł0,00 zł0,00 zł
Ilość darmowych wypłat środków w miesiącuBez ograniczeńBez ograniczeńBez ograniczeńBrak danychBez ograniczeń
Opłata chargeback0,00 zł0,00 zł (gdy sprzedawca dokonuje zwrotu)100,00 zł (kwota do negocjacji)10,00 zł (25,00 zł przy BLIK)Brak danych
Prowizja za e-transfer2,2% – 2,5% + opłata stała (0,30PLN – 0,35PLN) Promocja:1,90%1,9% (min. 0,30 zł)1,70%1,5%
Prowizja za e-przelew2,2% – 2,5% + opłata stała (0,30PLN – 0,35PLN) Promocja:1,90%2,2 ? 3,9%1,70%0,5%
Prowizja za płatność kartą2,2% – 2,5% + opłata stała (0,30PLN – 0,35PLN1,90%1,6% (min. 0,30 zł)1,70%0,8%
Rodzaj obsługiwanych kartVisa, MasterCardVISA, MasterCard, JCBVisa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, Diner’s Club, JCB, MasterCard MobileVisa, MasterCardVisa, Visa
Electron,
MasterCard,
Maestro, Diner?s
Club, JCB,
MasterCard
Obsługa aplikacji BLIKTAKTAKTAKTAKTAK
Inne płatności mobilneTAK, aplikacja payUTAK, Premium SMS, SkyCash, mPay,TAK, Premium SMS, mPay, Sky Cash, Płacę z IKO, PeoPay, MasterCard Mobile, V.me by Visa,TAK, BlueCashTAK, Premium
SMS,
paysafecard,
PeoPay, Direct
Billing
Działalność gospodarczaWYMAGANAWYMAGANANIE WYMAGANAWYMAGANAWYMAGANA
Integracja z PayPalNIETAKTAKTAKTAK
Program partnerskiTAKTAKTAKTAKTAK
Płatności ratalneTAKTAKTAKTAKTAK

 

Wybierając bramkę płatności online, należy zwrócić uwagę, czy proponowane przez serwis warunki finansowe są korzystne w stosunku do tych oferowanych przez rynek, czy dostawca cieszy się dobrymi opiniami i posiada opcje wymagane przez klientów ? na przykład system zakupu na raty. Warto pamiętać, że w wypadku płatności elektronicznych analiza opłacalności powinna zostać przeprowadzona na podstawie danych finansowych, opinii wśród konsumentów oraz ich wygody.Przed nawiązaniem współpracy z konkretnym serwisem warto skontaktować się z doradcą, ponieważ stawki prowizji mogą podlegać negocjacji w zależności od wielkości osiąganych obrotów miesięcznych.

Płatności online z punktu widzenia SEO/SXO

Wybierając system płatności należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

 • Panel płatności nie powinien być indeksowany (noindex, nofollow w nagłówku)
 • Linki do systemu płatności powinny mieć zaimplementowany atrybut rel=”nofollow” aby ?moc SEO? nie uciekała na zewnątrz serwisu
 • Jeśli użyto skracaczy linków lub maskowania także należy zaimplementować rel=”nofollow”
 • Zawsze stosować SSL/HTTPS (nadal trafiają się witryny, które nie mają zaimplementowanego SSLa)
 • Poinformuj użytkownika, że obsługujesz płatności danego operatora – logotyp pozytywnie wpływa na odbiór obsługi w sklepie
⭐Jakie płatności online mam do dyspozycji?

Do dyspozycji masz w Polsce kilka systemów płatności online np. BlueMedia czy Cashbill czy Przelewy24.

⭐Na które płatności się zdecydować?

W tym celu musisz sobie stworzyć tabelkę i przeliczyć wszystkie prowizje oraz opłaty i podjąć właściwy wybór. Zajrzyj do tego artykułu aby to sprawdzić

⭐Czy mogę korzystać z kilku bramek jednocześnie?

Teoretycznie jest to możliwe ale z punktu widzenia obsługi może to być czasochłonne.

⭐Czy wybór systemu ma wpływ na SEO?

Nie. Wybór nie ma znaczenia i wpływu na SEO.

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

 1. Wydawało by się, że skoro PAYU jest najbardziej popularne będzie miało dobre warunki. Niestety widać, że jest to najdroższa bramka płatności.

 2. Ciekawe zestawienie. Osobiście przy swoim sklepie zdecydowałem się na dotpay. W praktyce i tak wyszło, że 70% zamówień jest za pobraniem, więc koszty bramki są małe. No ale warto mieć.

  Warunki finansowe są oczywiście ważne, ale warto też sprawdzić łatwość integracji. Dla WooCommerce miałem darmową wtyczkę na stronie bramki i poszło bezboleśnie. Pytanie co jeśli ktoś ma inny skrypt sklepu (albo jakiś „autorski” 😉 ) i modułu do płatności nie ma wcale albo jest za kilkaset złotych. W ostatecznym rachunku też ma znaczenie.

 3. Taka ciekawostka. Tpay, którego tu nie wymieniono nie ma formalnych zgód banków na to aby jego partnerzy na swoich stronach publikowali loga banków. Ot taki profesjonalizm.
  Przywiązuję dużą wagę do spraw formalnych i odpuściłem wdrożenie.

 4. Osobiście korzystam z Dotpay i są wypłacalni 🙂 Aktywacja niewiele kosztuje, bo 10 zł, a prowizje przy płatnościach przelewem bankowym są znośne.. Gorzej bywa z SMSami Premium, ale Dotpay już z nich zrezygnował. Z większych operatorów to jeszcze TPay posiada SMSy.

  Do płatności na WordPressie wykorzystuje autorskie rozwiązanie – wtyczkę Fast Micro Pay (może komuś się przyda na WP, jeżeli chciałby rozpocząć sprzedaż produktów multimedialnych) 🙂

 5. Pomocne zestawienie dla osób które chcą na szybko zaimplementować płatność online na swojej stronie. Analizując czeluści internetu jednak trafiałem na żuczki co oferowały jakieś usługi do sprzedaży. Super, fajnie jednak brak płatności online. W to miejsce wpisany nr konta na który należy robić przelew. Zastanowiło mnie to dlaczego akurat taka metoda płatności. Domyślam się jednak i stawiam na 2 powody. Po pierwsze ludzie nie chcą płacić prowizji ( przy Premium sms to 50% wartości zamówienia). Drugim powodem jest jak mi się wydaje problem z implementacją kodu i zapytań http do serwisu płatności. Oczywiście np. WP ma stosowne wtyczki jednak ludzie prowadzący swój biznes nie koniecznie muszą mieć pojęcie o kodowaniu. Paweł może jakiś poradnik wrzucisz jak np. implementować kod płatności dla WP. Taki krok po kroku bo uważam że to również może mieć odzew wśród odbiorców. No i w kwestii SEO to jak najbardziej noindex i nofollow bo można mieć płatność a nie mieć klientów:)

 6. Zabrakło mi tutaj tpay.com, które wdrożyliśmy już ponad 100 razy. Wcześniej nazywali się platnosci.pl.
  Pięknie się rozwijają i stawkami za e-transfery przebijają spokojnie całe zestawienie. Wygryźli praktycznie całkowicie dotpay z serwisów naszych klientów.
  Pawle, jeśli byś potrzebował dobrych stawek, to daj znać 😉

 7. Bardzo dobre zestawienie – osobiście jestem zwolennikiem „przelewy24” – póki co nie maiłem większych problemów z ich usługami. Bardzo dobra integracja z WC.
  Pozdrawiam i dzięki

 8. U mnie najlepiej sprawdza się TPay, można go fajnie zintegrować z oprogramowaniem księgowym Subiekt za pomocą aplikacji emSzmal 3.

 9. Co do Blue Media to trochę poprawię/uzupełnię:

  Integracja z PayPal – nie ma
  Program partnerski – nie ma (tzn. ma, ale nie dla bramki płatniczej)
  Ilość darmowych wypłat środków w miesiącu – w standardzie od 28 do 31, w zależności od tego jak długi jest miesiąc . Domyślnie jest wypłata zbiorcza za dany dzień w terminie D+1. A jak ktoś chce/potrzebuje to może mieć wypłaty 1:1, w tym szybkim przelewem, rozliczenia mass collect (czyli na wiele rachunków, przy czym to raczej rozwiązanie interesujące masowych wystawców faktur), wypłaty tylko na żądanie, albo po przekroczeniu jakiejś zebranej kwoty, a jak ktoś będzie chciał jeszcze inaczej to pewnie też się znajdzie sposób – BM jest dość elastyczna:)

  Dla formalności – jestem związany z BM nie tylko tym, że u siebie w sklepie mam jej płatności:), ale wypowiadam się tu całkowicie prywatnie.

 10. Ja w kilku sklepach wykorzystuję Przelewy24 i jest znośnie, nie ma większych problemów. W Stanach i Europie zach. króluje PP ale u nas jednak się nie sprawdza bo za mało popularny.

 11. Być może to mylne wrażenie, ale wydaje mi się, że mnóstwo ludzi nie zwraca uwagi na to, co jest opłacalne finansowe. Choć z drugiej strony tak sobie teraz myślę, że znaczenie ma charakter człowieka i możliwości finansowe.

 12. świetne porównanie! 😉 u mnie akurat dotpay, ale narzekać naprawdę nie mogę – wręcz przeciwnie, wszystko mi, w sumie już jakieś 1,5 roku, działa bez najmniejszych problemów. i mam nadzieję, że nic się tu nie zmieni 😀

 13. nie wiem, czy coś takiego dostępne jest we wszystkich wypadkach, ale na pewno dla dotpay są kupony, które już na start trochę obniżają prowizję (na centrumsprzedawcy.pl) – na start zawsze coś, więc warto zaznaczyć 😉

 14. w zestawieniu zdecydowanie brakuje Tpay.com, które w ostatnim czasie pokazuje, że konkurencja ma się czego obawiać. Zarówno wdrożenia pod wtyczki w których zaimplementowane są BLIK lvl 0, karty na stronie (Magento, Presta, WC). Pierwsze wdrożenia GooglePay i Visa Checkout też pokazują, że warto na nich postawić

 15. Świetne zestawienie! U mnie działa dotpay i do tej pory – już z rok – zero problemów. Jak się dobrze poszuka, to są rabaty u nich na start, albo jak się znajdzie darmowy kupon (chyba są jeszcze dostępne?) i na pewno są też przy zakupie wtyczki od wpdesk. Warto sprawdzić jak ktoś szuka oferty na start

 16. Witam,

  Ja również korzystam z platformy Dotpay. Jest to chyba aktualnie jedyna zaufana platforma, która jeszcze umożliwia założenie konta bez prowadzenia działalności gospodarczej. Myślę, że dla początkujących Dotpay może posłużyć jako poligon doświadczalny do sprzedaży kursów wideo, treści premium czy płatnych ebooków.

  Mały minus dla Dotpay za słabszy kontakt w ostatnim czasie. Na duży plus, prosty ulepszony panel, sprawne płatności, duża ilość kanałów płatniczych – no i są wypłacalni 🙂

 17. Z operatorami płatności można negocjować i zwykle da się coś ugrać, jednak nie można liczyć na wiele. Niemniej jednak warto próbować 🙂

 18. Bardzo pomocny artykuł. Przybliża on wszystkie niezbędne kwestie, które są istotne podczas wyboru systemu płatności on-line. Bardzo zainteresował mnie przedstawiony ranking. Zawiera bardzo konkretne i rzetelne dane. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły