Decydując się na uruchomienie własnego katalogu stron stajemy częstro przed wieloma dylematami:

– skupić się na katalogu tematycznym np o edukacji (mniej pracochłonny, lepsze targetowanie reklam, możliwy potencjalnie lepszy zysk) czy tworzyć katalog ogólnotematyczny (dośc pracochłonny, żeby nie powiedzieć „nawet bardzo”, zyski pojawiają się bo dośc długi a nawet bardzo długim czasie zarządzania takim katalogiem) – polecam „liznąć” obu wersji katalogów

– ma być płatny od samego początku (stanowczo odradzam takie podejscie – to zabija rozwój katalogu) czy też darmowy z możliwością płątnej reklamy (polecam gorąco – warto popracować nad katalogiem 2-3 lata aby mieć/czerpać z niego profity)

– ma być dla nas zapleczem pozycjonerskim (czemu by nie) czy też naszą wizytówką

– mam tworzyć unikatową skórkę (gorąco polecam) czy też zrobie to na przysłowiowe „odwal się”

– jaki skrypt katalogu wybrać.

Na mojej witrynie znajduje się krótki opis „jak postawić własny katalog”.

Skupmy się jednak nad wyborem skryptu dla naszego katalogu. Do wyboru mamy:

 • Free PHP Directory Script
 • Linker
 • Arfoo
 • otwarty.pl mini
 • php Link Directory (phpLD)
 • SkaLinks
 • qlWeb
 • Freeglobes
 • PHPWebDirectory
 • PHPMyLinks
 • Hurricane
 • CNCat (produkt zagraniczny – więcej na cn-software.com) – płatny
 • INDEXU (produkt zagraniczny – wiecej o nim na nicecoder.com) – płatny
 • SEOKATALOG (produkt całkowicie polski – więcej o nim na seokatalogi.pl) – płatny
 • webmini – produkt E-weblink.com
 • OmniPress – produkt OmniMax – ograniczenia w stosunku do usuwania linka ze stopki (za opłatą)

Dla początkującego najwygodniejsze będzie rozpoczęcie swej działalności od czegoś darmowego: polecam Freeglobes, otwarty mini, phpLD w wersji darmowej. Należy zdawać sobie sprawę, że darmowe skrypty mają swoje ograniczenia i do każdego trzeba doprogramować różne niezbędne rzeczy np płatności, aby zaspokoił nasze potrzeby.

Jeśli chcesz naprawdę zacząć od czegoś porządnego polecam zapoznać się z polskim produktem jakim jest SEOKatalog.  Koszt jego uruchomeinia przedstawia się następująco:

– licencja : 122 zł netto (146,40 zł z VAT), możlwiosci zakupienia większej liczby licencji w pakietach bo BARDZO atrakcyjnych cenach

– przygotowanie skróki : różnie od 50/70 zł do nawet 500 zł

– pocięcie i wstawienie skorki do skryptu : z reguły ok 50-70 zł

– bezcenny jest polski support

Jest wiele osób, które wykonują chętnie usługi kompleksowe czyli wykonanie skórki i wstawienie jej do skryptu. Jest to tak naprawdę w tej chwili najtańszy

W porównaniu do SEOKatalogu skrypt INDEXU (obecnie w wersji Deluxe – www.nicecoder.com) jest dość drogim rozwiązaniem.

– licencja : 99USD, możliwosć zakupienia licencji w pakietach – nie mniej jednak zawsze trzeba płącić w USD

– przygotowania skórki : różnie od 50/70 zł do nawet 500 zł <- czyli podobnie jak dla SEOKa

– pocięcie i wstawienie skórki do skryptu: tutaj niestety bardzo drogo bo minimum to jest 400-450 zł

– support jedynie w wersji anglojęzycznej 🙁

Na chwilę obecną ODRADZAM wszem i wobec zakupowanie skryptów katalogopodobnych na allegro, w szczególności pakietu Joomla+SOBI. Jest to spowodowane w szczególności troską o zasoby serwera – przy dużej liczbie wpisów możecie doprowadzić do przeciążenia serwera. Poza tym Joomla jest mocno podatna na ataki.

Jednocześnie najlepszą metodą na postawienie katalogu jest … napisanie własnego skryptu (unikalnego) od podstaw.

Jeśli pominąłem jakiś skrypt to oczywiście chętnie dopiszę.

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

 1. Nadal warto stawiać katalogi?
  U mnie przy kilku tysiącach wpisów, ruch niewielki, rzędu 100uu dziennie.
  Zarobek również mizerny 🙁

  • Kwestia znalezienia sposobu jak zarobić na katalogu. Da się. Nad katalogiem należy popracować – 2…3 lata. Cierpliwości.

 2. no dla zysku, katalogow juz sie nie stawia, bo faktycznie ruch niewielki a wiec i kasy nie ma z nowych. ale zaplecze to zawsze zaplecze 😉 a katalogi to raczej jedna z prostszych rzeczy do zrobienia 😉

 3. Jeśli chodzi o Joomla + Sobi są to darmowe rozwiązania. A ataki – korzystam z Joomla (wcześniej korzytsałem jeszczez Mambo) od kilku dobrych lat i ataków brak. Oczywiście nie twierdzę, że ich nie ma, bo czasem ludzie się skrażą – ale to bardziej przy dziurawych komponentach – trzeba wiedzieć, co się instaluje.

 4. Jeśli chodzi o darmowe katalogi to da się na siłę zarządzać nawet wcześniej wspomnianymi 50 katalogami. Przy płatnych projektach, kiedy chcesz, aby użytkownik jeszcze kiedyś do Ciebie wrócił – nie odrzucasz wpisu od razu, poprawiasz i akceptujesz(tak na pewno nie dałoby się ogarnąć kilkudziesięciu katalogów, nawet z dziennym opóźnieniem) , chyba, że cały opis to zlepek kilkudziesięciu synonimów wymienionych po przecinku i stronę niezgodą z regulaminem usuwasz „od ręki”.

 5. Macie w posiadaniu anglojęzyczne seokatalogi? Jak to sie sprawdza? Warto poświęcać te pare miesięcy nad promowaniem go i linkowaniem?
  Mam na myśli zarobek z AdSense, nie płatych wpisów 🙂

 6. Zawsze warto poświęcić trochę miesięcy nad katalogiem i ładnie go podlinkować. Dotyczy to też katalogów anglojęzycznych.

 7. Kiedyś miałem na PhpLd i przez rok nazbierałem ledwo ~600 wartościowych wpisów a ruch jaki miałem, to ~50 UU z Indii. Katalog na siebie nie zarobił
  @Zgred posiadasz anglojęzyczny katalog? Jak on wychodzi w porównaniu do Twoich najlepszych polskich? 🙂
  Sorki za niewygodne pytania 🙂

 8. Moim ulubionym skryptem jest INDEXU bo … niewiele osób w Polsce go używa. Na drugim jest Seokatalog. Darmowych nie używam – jak dla mnie szkoda pary.

  • Polecam skrypt RoKi’ego, czyli WebNews. Mam postawionych na nim kilka katalogów. Obsługa jest banalna, odpalenie katalogu na serwerze również, ma przyjazny skrypt i szybko się indeksuje. Mam też kilka katalogów na seokat czy sinooke, ale mogę śmiało powiedzieć, że webnews jest w mojej czołówce.

 9. Zgred a jak się ma sprawa ze skryptem sinooke? Chce kupić kilka szt. bo uważam, że ma więcej możliwości niż seokatalog i łatwiej na nim coś postawić. Chciałbym jednak Twojej szczerej opini jako eksperta (nie chce wtopić kasy :d ).

  • jeżeli spełnia on Twoje wymagania to jest pewnie OK. Ja znam tylko 2: seoka oraz indexu i tylko w tych dwóch mogę jakoś się wypowiedzieć. Pozostałych nigdy nie rozpatrywałem.

 10. A co sądzisz o eSyndiCat ? Jak na mój gust wyjątkowo rozbudowany z dziesiątkami dodatków. Wymaga co prawda kilku przeróbek, ale czy warto poświęcać mu czas?

 11. Ja się bawię CNCatem sprawdzam co można zmodyfikować i pododawać ale ogólnie – skrypt wydaje się średni do modyfikacji i podstawowe ustawienia potrafią generowac DupCon 😉

 12. Jednakże jest stawianych dużo katalogów, które po tygodniu bądź dwóch są porzucane gdyż adminowi nie chce się czytać i moderować wpisów.
  Dużą bolączką jest także to, że znaczna część katalogów na skrypcie SEOKATALOG pozostaje niezmieniona a właścicielom nawet nie chce się stworzyć sensownego regulaminu. Pewnie dominuje wśród nich myślenie, że skoro mają płatny katalog ( oj niektórzy przy tragicznej jakości się cenią) to pieniądze będą płynąć strumieniem szerokim i wartkim niczym Odra przez Wrocław w 1997r.

 13. He he rozumie, że dla Ciebie każdy katalog to spam? 🙂
  Bardziej mi chodziło o jego wartość pozycjonerską..

  • No toć właśnie odpowiedziałem 🙂 😛 Niestety ale obecnie katalogi nei są najlepszym źródłem pozyskiwania linków.

 14. No nie ma się co opierać na samych katalogach. Jednakże w kwestii darmowych katalogów pragnę dodać, że jak się je odpowiednio zmodyfikuje to korzystanie z nich jest całkiem przyjemne.

 15. Pytam, bo jestem autorem tego skryptu i myślę co tu jeszcze zmodyfikować, żeby to banglało:) i było mocne
  W sumie ta instalacja ma 100 katalogów pod sobą. Wszystkie są mocno linkowane i nie powiem zaczyna to wyglądać.
  Widzę, że tu elita polskiego pozycjonowania siedzi 🙂 to może jakieś sugestie podsuną. A za pomoc i kod się znajdzie nie jeden.

 16. Przemku taka podpowiedź, żeby Twój katalog fruwał po sieci to najpierw parę rzeczy w nim popraw, bo rażą po gałkach ocznych.
  Pawle Twoja skromność mnie czasami przeraża a z drugiej strony zadziwia, iż taki autorytet nie lansuje się niczym Jay Z po Las Vegas i nie wykorzystuje tego do perfidnego i namolnego marketingu.

 17. Bardzo dobrze, ze Pan Pawel sie nie lansuje z niczym. Z marketingu 5+ 🙂 Takie popisywanie sie w sieci nic dobrego stronie nie da. Pan Pawel bardzo rozsadnie prowadzi swoj blog i zamiast lansowania sie w sieci, udziela porad i kreuje swoj wizerunek „na rowni” z czytelnikami, nie chwalac sie „jaki to ja jestem ahh…ohhh i wiem wiecej niz wy”. Ogolnie wg mnie Fajny blog, pisany fajnym jezykiem dla czytajacych. I o to wlasnie w tym wszystkim chodzi 🙂

 18. Jestem w trakcie szykowania przeglądu katalogów i skryptów na których są postawione. Jeżeli chcesz zapytać o jakiś konkretny to pytaj a z chęcią odpowiemy.

 19. Zgodzę się w 100% z Pawłem w kwestii pracy nad katalogiem przez minimum 2 lata. Jakby każdy miał takie podejście to do teraz były by one znakomitą formą reklamy dla stron jak również dalej działały pod kątem pozycjonowania. Sam moderuje spore grupy dla kogoś ale nie odważył bym się postawić więcej jak kilku sztuk. Przy dużej ilości katalogów czytanie każdego dodawanego wpisu jest po prostu niemożliwe. Sprawdza się po prostu unikalność i czyta dwa zdania. Myślę że sens jest prowadzić kilka zadbanych darmowych bądź po czasie płatnych katalogów. Sam zapraszam do dodawania wpisów do mojego jedynego darmowego katalogu (link w nicku) jeśli ktoś ma ochotę.

 20. Mam obecnie kilka katalogów na skrypcie SEOkatalog. Ostatnio znalazłem coś takiego:

  Moje pytanie brzmi: jak oceniacie ten skrypt? Czy rzeczywiście różni się budową od SEOkatalogów. Chciałbym mieć 1 tematyczny katalog na skrypcie różniącym się od tych najbardziej popularnych.

 21. Zgredzie ja się pytam to po co są te komentarze jak nie można się zapytać o jakiś inny skrypt? Wszędzie węszysz marketing szeptany czy co?

 22. Witam ;

  Mam problem z instalacją Arfooo – krok 6. Po podaniu hasła administratora i maila, przechodzimy dalej i wyskakuje błąd w linii 160 kodu PHP. Może robię błędy w przygotowaniu serwera, proszę o wskazówki. Katalog wygląda obiecująco ale niestety nie udało mi się go zainstalować. Proszę o pomoc, może wy też mieliście takie problemy przy instalowaniu.

 23. Wiem, że katalogi „leżą i kwiczą”. Widziałem datę publikacji artykułu (dawno temu). Prowadziłem kiedyś kilka stron internetowych, gdzieś mam zapisaną licencję na SEOkatalog i bym mógł użyć tego silnika dla takiego niewielkiego, prywatnego katalogu. Zastanawiam się, czy jest sens teraz tworzyć mały katalog tematyczny (dla ludzi, nie spamu) i czy założenie go w subdomenie nie zagraża stronie głównej, jeśli chodzi o wyniki google.

  • Jeśli zadbasz o katalog to tak. Europages żyje. Ale ile ma ruchu to trudno mi ocenić. Musis być coś dzięki czemu Google nie uzna katalogu za bylectwo.

   • Bardzo dziękuję za odpowiedź. Na spokojnie „przetrawię” ten pomysł i poczekam z realizacją. Z pewnością chciałbym zrobić to bardziej pod kątem ludzi, niż klasycznego pozycjonowania. Czy SEOkatalog to wciąż racjonalny wybór? Chodzi zarówno o postrzeganie tego skryptu przez wyszukiwarki, jak i działanie (blokowanie spamu, responsywność itp). Dużo się w temacie zmieniło i stanowczo wypadłem z obiegu.

 24. Odświeżę temat bo sprzed 10 lat jaki darmowy katalog polecacie na dziś, ma być darmowy ale zadbany i moderowany 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły