W świetle ostatnich kar dla porównywarek cenowych za używanie SWL-i oraz wypowiedzi Kaspara (Guglarz’a) w zakresie płatnych linków powstało wiele burzliwych dyskusji związanych z SWL-ami i wykorzystywaniem ich przez konkurencję do działań „niezgodnych” z wytycznymi – innymi słowy: konkurencja linkuje Nasz serwis z SWL-i i albo czeka na nałożenie kary na witrynę albo sama „podpierdoli” w spam raporcie. Wypowiedź Kaspara osobiście odebrałem właśnie jako zaproszenie do wykorzystywania SWL-i do ataków na konkurencje…

Jak się zabezpieczyc przed takimi atakami ?

Pierwsze co przychodzi mi na myśl to od razu po stwierdzeniu takiego ataku nalezy skontaktowac się z włascicielami SWL-i (gotlink, eweblink) i poprosić o zablokowanie naszej strony. Admini tych SWL- wykonają to chętnie. W gotlinku dodatkowo jest mechanizm umoliwiający wstawienie blokady przez Nas samych.

Drugą sprawą jest fakt, iż w takim momencie nalezy wykorzystać firmę pozcyjonerską do wzmozonych działań i skoncentrowac się na zdobyciu stałych linków dobrej jakości – dzięki temu fluktuacje pozycji oraz ewentualne kary nie będa dotkliwe dla Naszej witryny.

Trzecią sprawą może być próba wykrycia sprawy – niestety jest to czasochłonne (a czas gra teraz na Naszą niekorzyść) i de facto prawie niemożliwe.

W przypadku linkowania przez konkurencję najczęściej wykorzystywane są systemy wymiany linków dynamicznych (rotacyjnych) ze względu na szybki dostęp do punktów, niskie koszta i w zasadzie szybki efekt.

Nie wykorzystuje się systemów linków stałych – nie powiem dlaczego 😀

Czy domena ma znacznie ?

We wszystkich przypadkach należy też wspomnieć o samej domenie, jej wieku i dotychczasowych działaniach seo. Tutaj mogłby postać elaborat ale skupmy się na kilku, moim zdaniem, istotnych sprawach:

– jeśli domena jest młoda, ledwo co zaczęto jej pozycjonowanie – takis serwis jest bardzo podatny na ataki SWLami. Jeśli całe seo dla młodego serwisu jest wykonywane w oparciu o linki stałe, serwis jest dobrze zoptymalizowany i zgodny ze wskazówkami jakościowymi Google to kary na serrwis są uzaleznione niejedokrotnie od skali zjawiska – przy dołożeniu np 1 MIO punktów na pewno serwis „wyleci”

Domena młoda: dla mnie do roku czasu

– jeśli domena jest około 2-letnia bądź starsza taki atak może ale nie musi zaszkodzić witrynie. Ma ona na tyle dużą reputację, ze (co już widziałem parę razy) taki atak nie wpływa ujemnie na witrynę.

– stare, kilkuletnie serwisy nie są podatne na takie „przyjazne” ataki – nawet mogą całość linkow wykorzystać jako dobry potencjał i obrócić sobie na plus.

Dlatego tka istotne jest aby całość pozycjonowania odbywało się z naciskiem na zdobywanie linków stałych, tematycznych, z dobra reputacją 🙂

Podobne testy (ale z wykorzystaniem blastów) wykonywałem w temacie „Czy opłaca się blastować” – kwestia zamiany blast na SWL …

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

 1. Po przeczytaniu tekstu przychodzi mi tylko jedna rzecz na myśl. Każdy system SWL powinien posiadać możliwość zablokowania naszej strony tak jak w przypadku Gotlink. Chyba żaden właściciel SWL nie chce działać na szkodę swoich potencjalnych klientów. Także moim zdaniem funkcjonalność taka jest wręcz niezbędna.

 2. Twoja rada jest w przypadku swojej strony. Co jeśli jest to strona klienta na wrażliwym i ciasnym rynku, my robimy (zaczynamy) pozycjonowanie a skutki widać dopiero po owym „podpierdoleniu (niestety rynek seo jest mściwy i zawistny)

 3. co do metod to liczyłem że opiszesz coś o owym magicznym pliku weryfikacyjnym z ewba wrzucanego do katalogu domeny.

  ps. ładny ten nowy lay z „kojotkowym” quick-notice 🙂

 4. Mamy ogólne zapisy prawa o uczciwej konkurencji. Z pewnością powstaną kancelarie prawne wyspecjalizowane w sprawach związanych z SEM/SEO.

 5. Dzięki, czy w innych systemach jest tez taka mozliwosc? przydaloby sie zrobic liste wszystkich swli… i zaznaczyc ktore posiadaja taka opcje, a ktore nie. Te w ktorych nie da sie to tez sie przyda to wtedy jak ktos dba o swoja strone to bedzie pisal do adminow aby recznie zablokowali swoja strone – jak bedzie duzo zgloszen to pomysla o takim rozwiazaniu…

  PS. Słaby coś hosting bo stronka muliii dość konkretnie.

 6. Ktoś z mojej konkurencji przeczytał Twój post bo wrzucił kilka tys linków do mojej strony i to z ze stron pseudoporno. Atak zaczął się 29 czyli tego dnia gdy ukazał się Twój artykuł.

  Zgredzie jeśli możesz napisz mi gdzie mogę zgłosić spamowe strony do Google.

   • Dzięki Zgredzie. Znalazłem winowajce. Wrzucił m.in. z Gotlinka mnóstwo linków. Po zalogowaniu się do Gotlinka okazało się kto to zrobił to „kolega”, który pozycjonuje stronę pomyslynabiznes.pro ma ten sam pseudonim na Gotlinku i Twitterze.

     • Osoba, zarejstrowana na Gotlinku o loginie othbaal linkowała do mojej domeny. Mam screeny. Wyszukaj w Google kto kryje się pod tym pseudonimem.

      Wysłałem maila do tej osoby kilka dni temu o zaprzestanie tych czynności. Nawet nie zaprzeczyła, co gorsze dalej to kontynuuje.

     • Nie wiem czy to ma sens. Dziwne, że dopiero po drugim kontakcie w którym napisałem o konsekwencjach nie zaprzestania działań „ktoś” przestał linkować.

      Admin Gotlinku potwierdził zablokowanie linkowania, a tymczasem linki dalej „buszowały”.

      Teraz odbuduwuje pozycję i reputację swojej domeny po spadła z 3 na 15 pozycję.

 7. W jakim jeszcze swl można zablokować swoją stronę? weblink i gotlink zablokowałem już.
  Pozdrawiam i wesołych świąt dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły