Przystępując do pozycjonowania witryny nalezy odpowiedzieć sobie na pytanie: robimy WHS czy BHS. Bo jak BHS to mozna nie czytać reszty.

Mozolne budowanie zaplecza jest dla osób cierpliwych, lubiących zabawę z tekstami, codzienne optymalizacje etc…

Podstawowe informacje co do budowy zaplecza można znaleźć w necie na kilku blogach:

http://www.sprawnymarketing.pl/artykuly/jak-linkowac-na-zapleczu/

Sporo moich rzeczy, których nie wyczytałem na tychże blogach, pokrywa się z moimi wdrożeniami,

Przystępując do budowy konkretnego zaplecza musze zastanowic się, jak, gdzie i skąd pozyskac domeny – i jakie mają być.

1. Domeny z historią i bez

Za pomocą np dropped.pl przeszukuję wygasające domeny pod kątem fraz związanych z daną tematyką: np jeśli pracuję nad zapleczem finansowym

poszukuję domen z frazami finansowymi:

– domeny .pl – na wartościowe zaplecze
– domeny regionalne – na zaplecze mniej wartościowe

Dodatkowo przeszukuję domeny wygasające za ostatnie kilka dni z innych tematyk pod kątem: PR, linków, zaindeksowanych stron – wybieram kilka

z nich – interesująco wyglądających.

W zasadzie jednorazowo do przechwycenia wskazuję nawet kilkadziesiąt domen.

Domeny bez historii, czyli nowe, kupuję. Domeny nowe i zapleczowe w nazwie nie muszą się w 100% pokrywać z frazami tematycznymi. Każda domenę da się wypozycjonować. Czyli możesz rejestrowac domeny typu: kredytlajt.pl , kredyt.olsztyn.pl jak rowniez 123.pl, yoyo.waw.pl.

2. Utrzymanie

Domeny nalezy przetrzymywac u jak największej liczby rejestratorów. Ja korzystam z dropped, masternet, nazwa (zaledwie kilka sztuk – 100 netto za przełużenie jednak boli), godaddy oraz namecheap. Domeny polskie i globalne trzymam w 3 pierwszych, domeny globalne w dwoch ostatnich.

We wszystkich przypadkach mam różne dane WHOIS, w większości prywatne. Tam gdzie jest to możliwe mam kilka profili (na żonę, matkę, kochankę – jak to się mowi).  No przecież trzeba się jakoś przed Wami ukryć 🙂

Parametrem decydującym przy budowaniu zaplecza jest cena:

– gdzie i za ile przedłużenie domen .pl

– gdzie i za ile przedłużenie domen regionalnych

– gdzie i za ile przedłużenie domen globalnych

Wiadomo jest, że najwięcej będzie w portfelu domen regionalnych ze względu na ich cenę – nie zdziwię się, że w niektórych portfelach domeny regionalne będą tworzyły aż 90%  tegoż portfela.

3. Czasoprzestrzeń

Budując zaplecze jego tworzenie MUSZĘ rozłożyć sobie w czasie. Np zaplecze finansowe tworzyłem blisko rok czasu (obecnie ponad 90 witryn – statycznych i blogów). Zakładam sobie, ze na przestrzeni miesiąca:

– dobieram 10-15 domen

– 1-2 domeny przeznaczam na wartościowe zaplecze np blog oparty o wordpressa z unikalna zawartością i sa to domeny .pl – dbam o to, aby na takim blogu pojawiło się miesięcznie od 2 do 5 nowych artykułów

– 3-5 domeny przeznaczam na strony wartościowe statyczne np 15-20 stronicowych, też z w miarę unikalną zawartością. Raz wygenerowana zawartość nei musi być zmieniana. Z czasem taka domena „oberwie” filtrem więc będzie można ja przeznaczyć na 301. To też są domeny .pl

– reszta domen to regionalne …  zawartość i czas zmian oraz co to ma byc to już do dowolnej dyspozycji i pomysłowości

Ważne: nie tworzymy zaplecza w jednym terminie ! nie kupujemy domen w jednym terminie ! Nie rejestrujemy domen w jednym czasie na jedną i tę sama osobę !

4. Dobór hostingu

Korzystając z tego, że hostingi SEO są trendy analizujemy oferty i wybieramy te, które nam najbardziej odpowiadają warunkami : cena, liczba adresów IP  etc… Dobrze jest czasem sprawdzić, co już „wisi” na danym adresie IP – często jest to już tak dalece posunięte zaplecze, że … odpuszczamy temat.

Na forum wht.pl zawsze można popytać co się sądzi o takim czy innym dostarczycielu usług – to pozostawiam kwestii czytelnika. Osobiście korzystam z usług 7 hostingów.

5. Blokowanie robotów

Osobiście nie jestem zwolennikiem blokowania robotów wyszukiwarek, ale jak zawsze jest „ALE” … dla zaplecza, tego najbardziej „drażliwego” dla Google i fanów z konkurencji. Dlatego robota YAHOO należy zablokować już na starcie.

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

  • Wszystko to kwestia co potrzebujesz i na ile, zasoby: neteasy, omnihost … jupe, laohost, hekko … oj kurcze rozejrzyj się 🙂

 1. Świetne, świetne, świetne 🙂 Znalazłem odpowiedź na pytanie które mnie dręczyło od dłuższego czasu. Okazuje się że mimo robienia zaplecza na czuja robiłem dobrze 🙂 Dzięki za wpis i oczekuję kolejnych.

  Pozdrawiam 🙂

  • @Łukasz: Nie. Unikam subdomen jak ognia. Szkoda dla mnie pary na taki serwis. Albo stawiam coś porządnie albo wcale. Poza tym wielokrotnie się przekonałem, że BAN na subdomenę powoduje też „obrywkę” w domenie głównej.

   @Grzegorz: praktyka czyni mistrza 😉 każdy ma jakies swoje doświadczenia … lepiej zgrzeszyć niż potem cierpieć za niewinność – mówię w odniesieniu do zaplecza banowanego przez G za wspólny mianownik jakim może być data rejestracji domen.

 2. Zgred mocny ten blog jest! Dlaczego uważasz, że nie warto rejestrować w tym samym czasie większej ilości domen? Nie wydaje mi się, żeby to miało jakiś wpływ… Moje zaplecze działa i domeny zazwyczaj rejestruje partiami 🙂

 3. Mówisz neteasy. Mam akurat tam hosting i nie jestem zadowolony, bo serwer jest często restartowany a przez to moje strony są niedostępne :/

  Szukam jakiegoś zamiennika, który nie będzie stwarzał takich problemów a ceny będą podobne.

 4. Ja pisałem w tej sprawie do neteasy, to mi odpisali, że częste restarty serwera są spowodowane tym, że dużo użytkowników często dodaje nowe strony.

  Ja za bardzo nie znam się na tym i dlatego nie mogę tego zweryfikować, czy tak musi być, ale mam jeszcze 2 hostingi i takich problemów nie mam.

 5. Zgredzik wyżej wspomniałeś o serwerach jupe.pl. Korzystasz z ich usług? Jakieś opinie? Muszę kilka małych serwerów kupić pod kilka równie małych stronek i niedawno właśnie coś mi wpadło do ucha odnośnie jupe.pl.

  BTW. Wie ktoś co się dzieje z PiO?

  • Korzystam z Jupe+ i jestem zadowolony. Stoją dwa SEOKi i zapleczówka na WP-ku. Działają dobrze. Z tym, że ja dbam i rozdzielam zaplecze więc nie wiem ile wejdzie aż Jupe „stanie”.

 6. ??? A yahoo crawlera blokujesz przez dodanie do robots.txt
  User-agent: Slurp
  Disallow: /
  Czy moze jeszcze jakiś innych user agentów?

 7. Ja chcialbym sie zapytac Zgreda czy z kazdej stronki usuwa podejrzewam, bez zgody autora linki ze stopki? Bo tutaj jakos szablon Excellence z a linku nie ma…

  • Temat był ściągnięty z udostępnionego gdzieś w Necie zbioru skórek i było tam sporo „złego sąsiedztwa”. Ale dzięki – wstawiłem i zaktualizowałem stopkę.

 8. W swoim artykule opisałeś zaplecze tematyczne, opłaca się robić zaplecza ogólno tematyczne? Z domenami regionalnymi na hostingu jednej firmy?
  Przecież każdy hosting ma inne IP 🙂

  • Dla siebie – robiłem … z 68 ogólnotematycznych … 23 zaliczyło bana. Teraz robię tematyczne. Efekt na razie jest pozytywny ale za krótko stoją 😉

 9. Zgred piszesz o używaniu różnych danych przy rejestracji domen. Nie miałeś jednak sytuacji gdzie nie mogłeś przenieść własności na siebie, ktoś nie chciał oddać domenki lub tej osoby nie ma, nie dostępna ?

  Czy zawsze rejestrujesz na faktyczne osoby, znaczy prawdziwe dane 🙂 ?

 10. Z tego co wiem Dropped daje możliwość zamaskowania WHOIS, inni operatorzy pewnie też.
  Czy nie jest to skuteczne?

 11. Bardzo ciekawy wpis. Dodałbym jeszcze dla zróżnicowania zaplecza, kilka/kilkanaście blogów opartych o gotowe serwisy blogowe, np. wordpress.com, blogspot itp.

 12. Jak bardzo jest ten artykuł aktualny na dziś (rok 2015)? Tzn. czy warto bawić się w hostingi SEO i rejestrację domen na różne osoby?

 13. no w sumie można na realne jako na prywatną osobę- fizyczną dane whois dla takiej osoby będą niewidoczne.
  baza 60 zapleczowa np domeny 6 x 10
  gdzie 6 to np liczba rejestratorów a 10 to liczba domen u kazdego lub odwrotnie
  Na fikcyjne dane to wtedy jak nie ma na kogo

 14. Mam pytanie, jak przechwycę domenę na afermarket i potem szybko ją przetransferuję do innego rejestratora na inne dane abonenta, to google to wychwyci? Jest jakaś możliwość sprawdzenia poprzednich właścicieli domen?

 15. Czy warto budować dobrej jakości zaplecze ( wartościowe teksty) dla nowej strony na darmowej wersji wordpressa? Czy darmowe znaczy skazane na niepowodzenie?

  • Zaplecze budujesz na czymkolwiek. Ważne, żeby spełniają swoją rolę i funkcję. Im lepsze, tym dłużej postoi i dłużej będzie służyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły