Przystępując do pozycjonowania witryny nalezy odpowiedzieć sobie na pytanie: robimy WHS czy BHS. Bo jak BHS to mozna nie czytać reszty.

Mozolne budowanie zaplecza jest dla osób cierpliwych, lubiących zabawę z tekstami, codzienne optymalizacje etc…

Podstawowe informacje co do budowy zaplecza można znaleźć w necie na kilku blogach:

http://www.sprawnymarketing.pl/artykuly/jak-linkowac-na-zapleczu/

Sporo moich rzeczy, których nie wyczytałem na tychże blogach, pokrywa się z moimi wdrożeniami,

Przystępując do budowy konkretnego zaplecza musze zastanowic się, jak, gdzie i skąd pozyskac domeny – i jakie mają być.

1. Domeny z historią i bez

Za pomocą np dropped.pl przeszukuję wygasające domeny pod kątem fraz związanych z daną tematyką: np jeśli pracuję nad zapleczem finansowym

poszukuję domen z frazami finansowymi:

– domeny .pl – na wartościowe zaplecze
– domeny regionalne – na zaplecze mniej wartościowe

Dodatkowo przeszukuję domeny wygasające za ostatnie kilka dni z innych tematyk pod kątem: PR, linków, zaindeksowanych stron – wybieram kilka

z nich – interesująco wyglądających.

W zasadzie jednorazowo do przechwycenia wskazuję nawet kilkadziesiąt domen.

Domeny bez historii, czyli nowe, kupuję. Domeny nowe i zapleczowe w nazwie nie muszą się w 100% pokrywać z frazami tematycznymi. Każda domenę da się wypozycjonować. Czyli możesz rejestrowac domeny typu: kredytlajt.pl , kredyt.olsztyn.pl jak rowniez 123.pl, yoyo.waw.pl.

2. Utrzymanie

Domeny nalezy przetrzymywac u jak największej liczby rejestratorów. Ja korzystam z dropped, masternet, nazwa (zaledwie kilka sztuk – 100 netto za przełużenie jednak boli), godaddy oraz namecheap. Domeny polskie i globalne trzymam w 3 pierwszych, domeny globalne w dwoch ostatnich.

We wszystkich przypadkach mam różne dane WHOIS, w większości prywatne. Tam gdzie jest to możliwe mam kilka profili (na żonę, matkę, kochankę – jak to się mowi).  No przecież trzeba się jakoś przed Wami ukryć 🙂

Parametrem decydującym przy budowaniu zaplecza jest cena:

– gdzie i za ile przedłużenie domen .pl

– gdzie i za ile przedłużenie domen regionalnych

– gdzie i za ile przedłużenie domen globalnych

Wiadomo jest, że najwięcej będzie w portfelu domen regionalnych ze względu na ich cenę – nie zdziwię się, że w niektórych portfelach domeny regionalne będą tworzyły aż 90%  tegoż portfela.

3. Czasoprzestrzeń

Budując zaplecze jego tworzenie MUSZĘ rozłożyć sobie w czasie. Np zaplecze finansowe tworzyłem blisko rok czasu (obecnie ponad 90 witryn – statycznych i blogów). Zakładam sobie, ze na przestrzeni miesiąca:

– dobieram 10-15 domen

– 1-2 domeny przeznaczam na wartościowe zaplecze np blog oparty o wordpressa z unikalna zawartością i sa to domeny .pl – dbam o to, aby na takim blogu pojawiło się miesięcznie od 2 do 5 nowych artykułów

– 3-5 domeny przeznaczam na strony wartościowe statyczne np 15-20 stronicowych, też z w miarę unikalną zawartością. Raz wygenerowana zawartość nei musi być zmieniana. Z czasem taka domena “oberwie” filtrem więc będzie można ja przeznaczyć na 301. To też są domeny .pl

– reszta domen to regionalne …  zawartość i czas zmian oraz co to ma byc to już do dowolnej dyspozycji i pomysłowości

Ważne: nie tworzymy zaplecza w jednym terminie ! nie kupujemy domen w jednym terminie ! Nie rejestrujemy domen w jednym czasie na jedną i tę sama osobę !

4. Dobór hostingu

Korzystając z tego, że hostingi SEO są trendy analizujemy oferty i wybieramy te, które nam najbardziej odpowiadają warunkami : cena, liczba adresów IP  etc… Dobrze jest czasem sprawdzić, co już “wisi” na danym adresie IP – często jest to już tak dalece posunięte zaplecze, że … odpuszczamy temat.

Na forum wht.pl zawsze można popytać co się sądzi o takim czy innym dostarczycielu usług – to pozostawiam kwestii czytelnika. Osobiście korzystam z usług 7 hostingów.

5. Blokowanie robotów

Osobiście nie jestem zwolennikiem blokowania robotów wyszukiwarek, ale jak zawsze jest “ALE” … dla zaplecza, tego najbardziej “drażliwego” dla Google i fanów z konkurencji. Dlatego robota YAHOO należy zablokować już na starcie.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (10 głosów, średnia: 3,80 z 5)

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Komentarze

 1. Świetne, świetne, świetne 🙂 Znalazłem odpowiedź na pytanie które mnie dręczyło od dłuższego czasu. Okazuje się że mimo robienia zaplecza na czuja robiłem dobrze 🙂 Dzięki za wpis i oczekuję kolejnych.

  Pozdrawiam 🙂

  • @Łukasz: Nie. Unikam subdomen jak ognia. Szkoda dla mnie pary na taki serwis. Albo stawiam coś porządnie albo wcale. Poza tym wielokrotnie się przekonałem, że BAN na subdomenę powoduje też “obrywkę” w domenie głównej.

   @Grzegorz: praktyka czyni mistrza 😉 każdy ma jakies swoje doświadczenia … lepiej zgrzeszyć niż potem cierpieć za niewinność – mówię w odniesieniu do zaplecza banowanego przez G za wspólny mianownik jakim może być data rejestracji domen.

 2. Zgred mocny ten blog jest! Dlaczego uważasz, że nie warto rejestrować w tym samym czasie większej ilości domen? Nie wydaje mi się, żeby to miało jakiś wpływ… Moje zaplecze działa i domeny zazwyczaj rejestruje partiami 🙂

 3. Mówisz neteasy. Mam akurat tam hosting i nie jestem zadowolony, bo serwer jest często restartowany a przez to moje strony są niedostępne :/

  Szukam jakiegoś zamiennika, który nie będzie stwarzał takich problemów a ceny będą podobne.

 4. Ja pisałem w tej sprawie do neteasy, to mi odpisali, że częste restarty serwera są spowodowane tym, że dużo użytkowników często dodaje nowe strony.

  Ja za bardzo nie znam się na tym i dlatego nie mogę tego zweryfikować, czy tak musi być, ale mam jeszcze 2 hostingi i takich problemów nie mam.

 5. Zgredzik wyżej wspomniałeś o serwerach jupe.pl. Korzystasz z ich usług? Jakieś opinie? Muszę kilka małych serwerów kupić pod kilka równie małych stronek i niedawno właśnie coś mi wpadło do ucha odnośnie jupe.pl.

  BTW. Wie ktoś co się dzieje z PiO?

  • Korzystam z Jupe+ i jestem zadowolony. Stoją dwa SEOKi i zapleczówka na WP-ku. Działają dobrze. Z tym, że ja dbam i rozdzielam zaplecze więc nie wiem ile wejdzie aż Jupe “stanie”.

 6. ??? A yahoo crawlera blokujesz przez dodanie do robots.txt
  User-agent: Slurp
  Disallow: /
  Czy moze jeszcze jakiś innych user agentów?

 7. Ja chcialbym sie zapytac Zgreda czy z kazdej stronki usuwa podejrzewam, bez zgody autora linki ze stopki? Bo tutaj jakos szablon Excellence z a linku nie ma…

  • Temat był ściągnięty z udostępnionego gdzieś w Necie zbioru skórek i było tam sporo “złego sąsiedztwa”. Ale dzięki – wstawiłem i zaktualizowałem stopkę.

 8. W swoim artykule opisałeś zaplecze tematyczne, opłaca się robić zaplecza ogólno tematyczne? Z domenami regionalnymi na hostingu jednej firmy?
  Przecież każdy hosting ma inne IP 🙂

  • Dla siebie – robiłem … z 68 ogólnotematycznych … 23 zaliczyło bana. Teraz robię tematyczne. Efekt na razie jest pozytywny ale za krótko stoją 😉

 9. Zgred piszesz o używaniu różnych danych przy rejestracji domen. Nie miałeś jednak sytuacji gdzie nie mogłeś przenieść własności na siebie, ktoś nie chciał oddać domenki lub tej osoby nie ma, nie dostępna ?

  Czy zawsze rejestrujesz na faktyczne osoby, znaczy prawdziwe dane 🙂 ?

 10. Bardzo ciekawy wpis. Dodałbym jeszcze dla zróżnicowania zaplecza, kilka/kilkanaście blogów opartych o gotowe serwisy blogowe, np. wordpress.com, blogspot itp.

 11. Jak bardzo jest ten artykuł aktualny na dziś (rok 2015)? Tzn. czy warto bawić się w hostingi SEO i rejestrację domen na różne osoby?

 12. no w sumie można na realne jako na prywatną osobę- fizyczną dane whois dla takiej osoby będą niewidoczne.
  baza 60 zapleczowa np domeny 6 x 10
  gdzie 6 to np liczba rejestratorów a 10 to liczba domen u kazdego lub odwrotnie
  Na fikcyjne dane to wtedy jak nie ma na kogo

 13. Mam pytanie, jak przechwycę domenę na afermarket i potem szybko ją przetransferuję do innego rejestratora na inne dane abonenta, to google to wychwyci? Jest jakaś możliwość sprawdzenia poprzednich właścicieli domen?

 14. Czy warto budować dobrej jakości zaplecze ( wartościowe teksty) dla nowej strony na darmowej wersji wordpressa? Czy darmowe znaczy skazane na niepowodzenie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły