Każdy z pozycjonerów, wczesniej czy później, dojrzeje do budowy własnego zaplecza. Na co wypadało by zwrócić uwagę ? Poniżej kilka rzeczy (lubię słowo: dywersyfikacja), z których korzystam Ja i którymi staram się kierować.

1. Hostingi

Obecnie korzystam z następujących usługodawców:

Dedykowane: Hetzner oraz OVH- własny serwer z kilkoma adresami IP

Sharedy: neteasy, masternet, jupe, hekko, laohost, group5, linuxpl, webd, home

Jeśli chodzi o sharedy unikam jak ognia usługodawców oferujących duże ilości adresów IP (np. lookoz) z tej przyczyny, że wszyscy tam chcą być bo tanio, bo dużo IPków… Tak naprawdę większość usługodawców wymienionych wyżej (i tych niewymienionych oferujących duże liczby IP) skupiają się wokół tych samych serwerowni. Więc postawienie zaplecza tam gdzie wszyscy je mają jest dla mnie bezcelowe.

W przypadku sharedów dobrą opcja jest rozejrzeć się po świecie i poszukać tanich serwerków z 5-10-15 adresami IP np: USA, UK, Malezja, Singapur i kilka innych.

2. WHOIS

Jeśli tylko to możliwe u danego providera staram się ukrywać whois (np. za pomoca Whoisguard)

3. DNSy

DNSy ciężko ukryć jeśli kierujemy wszystko najeden bądź niewielką liczbę własnych serwerów dedykowanych. Dla osób bardziej zaawansowanych w temacie „grzebania’ w rekordach typu A można pokusić się o budowę sieci pośredniczących serwerów DNS.

Przykład: domenę zgred.pl kierujemy za pomocą wpisów ns1.jupe.pl i ns2.jupe.pl na hostingodawcę JUPE. Tam grzebniemy w rekordzie A i wstawimy „zgred.pl A 10.10.10.10 – czyli tworzymy przekierowanie na inny adres IP.

4. Domeny

Dostawców domen jest bardzo duża liczba – tutaj ciężko coś doradzić ale jednymi z kryteriów mogą być:

– możliwość ukrywania danych

– możliwość zakładania wielu profili w ramach jednego konta

Osobiście domeny trzymam w: Namecheap, Godaddy, Dropped, Masternet, Home, Nazwa, AZ … Nie trzymam domen w OVH z racji negatywnych doświadczeń z tą firmą w tym zakresie (obecnie podwyższyli cennik więc tym bardziej jestem na NIE).

5. Dzielenie zasobów

W przypadku sharedów istotne jest aby one działały stabilnie – czyli widząc, że mam dostęp do wszystkiego z opcją „unlimited” ale wiem, że kupuje coś za 100 zeta na rok staram się tam postawić nie więcej niż 2 do 4 wordpressów. Stron statycznych potrafię wrzucić kilka-naście (statyczne czyli np pod jakiegoś SWLa czy własne zaplecze).

Jeśli dany shared umożliwia posiadanie kilku IPków to zaplecze per jeden IP dzielę tematycznie np. wrzucam na 1 IP zaplecze z turystyką, finansami etc (zaplecze tematyczne). Jeśli zaś zaplecze jest ogólnotematyczne – tylko po 1 sztuce.

6. Poddomeny

Nie korzystam z tego rodzaju dzielenia zaplecza a jeśli już to bardzo rzadko i tylko w ramach jakichś testów (które obecnie prowadzę). Tak więc wychodząc z założenia, że dobrze jest dywersyfikować adresy IP to sądzę, że subdomena na innym IP jest dobrym rozwiązaniem – tylko po co ?

7. Przekierowania 301

Domeny, z których dokonuję przekierowania 301 traktuję jak pełnowartościowe zaplecze – tak więc istotne dla mnie jest aby domeny z 301-nką „wisiały” na różnych hostingach. Do tego celu używam (choć nie zawsze) wydzielonych hostingów.

8. Dlaczego polski shared na terenie Polski ?

Część wartościowego zaplecza, ktore wiem, iż może pojawić się w TOPach jest hostowany na terenie PL np: kei, home i kilka innych.

I w zasadzie to by było tyle na dziś dzień 🙂

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

  1. Hmm, a maiłeś/masz coś na Netmark? Masz swoją opinię o nich, bo ja mam tam kilka stron?

    Teraz muszę się jeszcze dowiedzieć co to są sharedy 😉

  2. @ zgred
    a jak ogarniasz zaplecze rozsiane na tylu hostingach 🙂 ? ja mam zamiar przenieść dużą część swojego (przeważnie strony statyczne) do lokoz (100 IP) bo to ułatwi mi zarządzanie… Wiem, że nie jest to idealne rozwiązanie… Masz pewnie jakiś autorski system do zarządzania pewnie ?:)

  3. Nie wiem jak teraz, ale kilka lat temu Home nie potrafiło uciągnąć nawet jednego dużego forum i trzeba było się wynieść;p Ja sam zresztą unikam tych wielkich firm typu Nazwa, Home itp., jakoś mimo tej ceny często nie potrafią nieraz pomóc, support szybko spławia, no ale co się będą przejmować zwykłym szaraczkiem… Neteasy gdyby wyeliminował trochę błędów 500 itp. to był dla mnie najlepszym hostingiem. Na 1 koncie mam kilkanaście wp, 2 seokatalogi i kilkadziesiąt innych stron i jakoś ciągnie.
    Domeny to głównie Dropped i Masternet, czy Active24, ale w tym ostatnim jest debilny sposób opłacania domen:] Dropped nie dość, że niskie ceny, to ich przenosiny są błyskawiczne nie trzeba się bawić papierkowa robotą.

  4. Ciekawy art. Mam pytania odnośnie domen. Piszesz, że rzadko używasz subdomen, więc wszystko stawiasz na domenach głównych? Takie stronki statyczne też? Czy stawianie zaplecza w domenach jupe.pl, home.pl ma sens?

  5. no ja na razie podobnie ciągnę, tyle że OpenOffice Calc 🙂 tyle tylko, że przy kilkuset domenach/subdomenach się robi nieciekawie 🙂

  6. @Krzysiek: stawiam wszystko na głównych, nie bawię się w poddomeny (aczkolwiek testuję to rozwiązanie). Nie używam poddomen w serwisach hostingowych … a jak mi znikną ? Tak samo nie bawię się w bloxy i innego typu zaplecze – nikt tego nie skataloguje.

  7. Świetny artykuł Pawle, dobrze, że udało mi się znaleźć twój blog w Google, masz tu zbiór tylu wartościowych informacji, będę tu częstym gościem, serdecznie pozdrawiam.

  8. Ja co prawda jestem ogolnie narzekacki, ale jesli chodzi o hostong w webd, to w niecaly tydzien mialem tam wiecej uzerania sie z obsluga techniczna, niz przez cale lata jakichkolwiek klopotow w innych hostingach. Ze juz nie wspomne w komunikacji w stylu takim, ze ja im wysylam kilka pytan odnosnie zainstanialych problemow technicznych, a na koncu dodatkowo „w jakim maksymalnym czasie jest udzielana odpowiedz na pytania uzytkownikow”. Po 48 godzinach przychodzi odpowiedz, ze w ciagu 24 godzin, pozostale pytania zignorowane.

  9. W jaki sposób można ukryć dane whois w dropped? Z tego co mi wiadomo, dla domen globalnych nie da się tego zrobić. Może jednak coś z tymi profilami/kontami tylko za bardzo nie wiem jak to ogarnąć?

  10. Albo zakładasz dodatkowego abonenta na jakieś fejkowe dane, albo rejestrujesz domeny u innego providera wykopując WhoisGuarda.

  11. Subdomenki też są przydatne i warte uwagi. W końcu po coś powstały (na pewno nie z myślą o spamerach).
    Przykład logicznego zastosowania:
    firmowa
    blog.firmowa
    galeria.firmowa
    forum.firmowa

    Oczywiście każdemu wedle potrzeb, ale odrzucanie subdomen „z klucza” jest błędem. Czasami są potrzebne i pomagają budować „moc” witryny.

  12. Witam,

    „Albo zakładasz dodatkowego abonenta na jakieś fejkowe dane, albo rejestrujesz domeny u innego providera wykopując WhoisGuarda.”

    Mam pytanie odnośnie tego zdania:
    1. fejkowe dane – co myślisz na temat zakładania domeny na fikcyjne dane (czy jest to jakoś sprawdzane)??
    2. Czy rejestrując na siebie wszystkie domeny u różnych operatorów z ukrytymi danymi Whois jestem bezpieczny tzw Google nie będzie wiązał moich domen jako jedno zaplecze??
    3. Czy może robić tak:
    rejestrować u różnych operatorów na różne fikcyjne konta?? TAK / NIE

    Dziękuje i pozdrawiam

  13. Ad.1 tak na fikcyjne albo na brata, matkę, żonę, kochankę etc…

    Ad.2 po whois pewnie nie da rady ale powiąże w inny sposób

    Ad.3 TAK … ale płatnik musi być jeden 🙂

  14. „ale płatnik musi być jeden” – głupie pytanie ale pytam… czyli z jednego konta?? (np. robię przelew z jednego konta internetowego i wszystkie domeny opłacam z tego konta?? dlaczego musi być jeden płatnik, czy nie łatwiej wtedy o wtopę? czy nie łatwiej wtedy zweryfikować, że te fikcyjne konta były wykupione przez jedną osobę (np w przypadku wykupienia 2 domen u jednego operatora)?

  15. Podobno warto ukryć whois przy zakupie domeny z PR. Masz jakieś doświadczenia w tym temacie? Teoretycznie nie widzę problemu dlaczego miałyby być zawirowania w PR przy zmianie właściciela.

  16. Nie trzymam domen w OVH z racji negatywnych doświadczeń z tą firmą w tym zakresie – jakie są te negatywne doświadczenia? mam u nich sporo domen…

  17. „W przypadku sharedów dobrą opcja jest rozejrzeć się po świecie i poszukać tanich serwerków z 5-10-15 adresami IP np: USA, UK, Malezja, Singapur i kilka innych.”

    Właśnie poszukuję zagranicznych tanich shardów lub pseudo seo hostingów, może podzielił byś się listą sprawdzonych/przetestowanych hostingów zagranicznych?

  18. >> Ad.1 tak na fikcyjne albo na brata, matkę, żonę, kochankę etc?
    Przy kilkuset domenach to sporo tych kochanek musisz mieć 😉

    Ja zaczynam się zastanawiać nad sensem subdomen, bo od niedawna google wyświetla w serpach albo domenę albo subdomenę, a rzadko obydwie.

  19. Witam 🙂

    Zgred co myślisz o hostingu shared i dedykowanym IP (domena główna i poddomeny) dedykowany IP różni się ostatnim oktetem? jest sens?

    Pozdrawiam

  20. Ja się skusiłem niedawno na hosting seo (53 IP) wiadomo o jaką firmę chodzi i pluje sobie teraz w brodę, więcej padów niż funkcjonowania stron, katalogów. Lepiej mieć mniej IP-ków ale stabilny hosting i nie w jednej a kilku firmach. Co niektóre firmy z hostingami seo są mocno przereklamowane 🙂

  21. Bardzo fajny wpis, szukałem czegoś takiego, niestety nie znajduję to jedynie słusznej odpowiedzi. Co do tej tezy, że trzeba dywersyfikować, oczywiście się zgadzam.

    Pewnie od 2011 roku sporo się zmieniło jeśli chodzi o dobór firmy, czy dalej polecasz te same?

  22. Bardzo dobry artykuł. Szczerze powiedziawszy od roku dopiero raczkuję w tej branży i nie wiedziałam, że lepiej jest mieć hostingi u różnych dostawców.

  23. W takich artach zwykle, jako przykłady podawani są wielcy gracze branży hostingowej. Czy to znaczy, że mniejsze firmy oferujące serwery nie są warte uwagi? Słabo się na tym znam i chcę założyć stronę. Logiczne mi się wydaje, że w mniejszej firmie jakość obsługi będzie lepsza, co dla mnie jest istotniejsze niż sam koszt, bo w razie problemów chciałbym być obsłużony jak najszybciej. Do tego mam wrażenie, że firma będąca na etapie pozyskiwania nowych klientów bardziej o nich dba i procesy nie są tak bardzo zautomatyzowane , jak w przypadku wielkich graczy… Ale może się mylę??

    • To bardzo stary artykuł i pewnie częściowo na czasie. Obecnie jest bardzo duzy wybór firm hostingowych w Polsce. Wielkich graczy raczej sie omija bo są z reguły dużo drożsi. jeśli chcesz być obsłużony szybko to płacisz więcej – za jakość trzeba płacić. Zawsze można wypośrodkować. Poszukaj na webhostingtalk.pl – może tam znajdziesz odpowiedź.

      Nazwę firmy z Twojej wypowiedzi pozwoliłem sobie usunąć bo stawiałeś ją w negatywnym świetle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły