Ostatnimi czasy powstają seododawarki, których zadaniem jest powstawianie wpisów do katalogów opartych o skrypt SEOkatalogu. W zasadzie im więcej narzędzi tym lepiej, im więcej możliwości ułatwienia sobie pracy (katalogowania) tym lepiej. Mam jednak sporo wątpliwości bo:

– psuje się rynek poprzez powstawanie katalogów, które zbiorą kilka wpisów i potem robią się płatne

– psuje się wartościowe katalogi oparte o SEOK

– właściciele jak widza jednego dnia 800 wpisów do moderowania porzucają takiego seoka

Wszystkie te czynności w pogoni za kasą i ułatwianiem sobie życia doprowadzą, moim zdaniem, do zniszczenia skryptu katalogu. Takie podejście biznesowe niestety odbija się negatywnie na innych katalogach opartych o różnorodne skrypty. Filtry, bany – trzeba będzie wykonać sporo testów aby sprawdzić:

– czemu katalog dostaje filtry

– jak linkować nowe katalogi oraz te stare bo sam SWL dynamiczny już nie wystarcza.

Największym wyzwaniem będzie opracowanie nowej metody indeksowania oraz zabezpieczania katalogów 🙁

Aktualizacja 23.02.2011:

Z tego co widzę zostały „zaatakowane” moje katalogi tematyczne oparte o skrypt Seokatalogu – po kiego licha dodawać katalogi tematyczne do dodawarek, spoamowac potem katalogi, skoro i tak NA PEWNO nic się nie prześlizgnie – jedyne czego dodajecie wtedy takim moderatorom jak ja to potrzeba kilkusekundowego przeklikania i wywalenia „złych” wpisów.

Jednocześnie sa osoby, które nadal mają problemy z poprawnym napisaniem artykułu do „spinnera” – złe zagnieżdżenia, widoczne nawiasy sześcienne, pomyłki i wstawione nawiasy kwadratowe.

Szkoda gadać 🙁

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

 1. Dlatego też większą wartość mają te katalogi, które są odporne na dodawarki. Nie wpada do nich 800 wpisów dziennie i nie ma problemu z moderacją : ) Taki katalog jest wartościowy i zadbany.

 2. To prawda, od kiedy pojawił się skrypt SEOKatalogu rynek zmienia się bardzo dynamicznie.
  W porównaniu z poprzednimi latami rynek zalewa duża masa nowych katalogów (takie przynajmniej mam wrażenie), boję się, że niedługo konkurencja będzie tak duża, że ogólna jakość takiego sposobu pozycjonowania obniży się, a prowadzenie samych katalogów stanie się mniej opłacalne.

  Nie siedzę w tym bardzo mocno, więc moje domysły mogą być błędne.

 3. Właśnie pracuję nad takim softem, plan realizacji najwcześniej na wakacje, od razu wystawię na PiO :-). Program będzie indeksował masowo linki zakładając konta na twitterze ( twitter ma atrybut nofollow, ale indeksuje, o czym wszyscy dobrze wiemy) i innych serwisach tego typu (niektóre z dofollow), które szybko pomagają indeksować – jak masz jakieś pomysły, daj znać.

 4. @Bil – z jednymi wpisami Zgreda sie zgadzam, z innymi nie. Ale generalnie jesli uwazasz, ze tekst jest zalosny, to sprobuj napisac wlasny.

 5. Zgred, kiedy uważasz, że jest dobry moment na wprowadzenie płatnych wpisów do katalogów? Jaki PR, BL, ilość wpisów tak aby trzymać dobry poziom na rynku?

 6. Dokładnie można obawiać się o jakość katalogów. Sam miałem postawić swojego pierwszego seoka, ale teraz nie ma na to szans. Skupię się raczej na tworzeniu własnego skryptu.
  Najbardziej współczuję w tym momencie właścicielom tematycznych seoków -dostaną masę wpisów nietematycznych.

 7. @abrakadabra: odpowiedni 😉 tak mniej więcej dobra zabawa zaczyna się gdy kat ma 8-10 tysięcy wpisów, a najlepiej ok 15 tysięcy.

 8. Problemem staje się także odnalezienie w gąszczu katalogów tych właściwych, sensownych. Tymbardziej, że płatny katalog nie oznacza już niestety automatycznie wartościowego. To z kolei napędza biznes polegający na sprzedaży list katalogów. Co sprawia, że strony znajdujące się na szczytach list Google nie są wcale tymi wartościowymi, lecz poprostu dobrze wypozycjonowanymi..

  Artur Smolicki

 9. Moher, w blogu brzmisz jak echo wytycznych Google. Tyle lat w branży nie nauczyło cię, że wytyczne mają mało związku z rzeczywistością ? Katalogi nie są jakoś inaczej traktowane niż inne strony, są po prostu tak samo mielone przez ten sam algorytm i reguły tyczące się zwykłych stron są tak samo egzekwowane w stosunku do katalogów i odwrotnie.

  Niepotrzebnie wyodrębniacie katalogi jako osobny Twór. To zawęża Wasz zakres widzenia. Widzicie tylko katalogi jako coś na co Google się uwzięło, z nudów chyba. Algorytmy Google są tworzone tak aby objąć jak najszerszą grupę witryn więc darujcie sobie wreszcie to zawężone myślenie.

  Co do dodawarek każdy może zabezpieczyć przed nimi swój skrypt. Kto nie zabezpiecza ten Trąba. Marnuje swój czas a katalog idzie do piachu.

  Jedno jest pewne z SEO katalogami będziemy się męczyli jeszcze ładnych kilka lat bo nikt tak łatwo nie odpuści, ani Twórca, ani ludzie którzy w skrypt zainwestowali. Kilka dodawarek za dużo nie zmieni.

 10. a dostaje się tematycznym katalogom, które nagle otrzymują do moderacji strony, których normalnie nikt by do nich nie dodał

 11. Dlatego ja też od roku nie korzystam z seokatalogu ani innego skryptu katalogowego. Wolałem sam stworzyć skrypt katalogu tak zabezpieczony że żadna dodawarka automatyczna nie doda wpisu i teraz mam mniej wpisów ,a jednocześnie są to wpisy stron w znakomitej większości wartościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły