Ostatnio wykonałem analizę wielu różnych serwisów w związku z powiadomieniem o nienaturalnym linkowaniu. Z oparów „deszczu myśli” wyłania się dość nie/ciekawy obraz, że można doczepić się do wszystkiego – czy słusznie ?

Katalogi

W zależności od sposobu ich wykorzystania najczęściej, bo w 99%, obrywają witryny za linki (odnośniki) umieszczone w treści opisu, które prowadzą zarówno do pozycjonowanej strony głównej jak również użytkownicy starają się pozycjonować w tej sposób długi ogon.

linki-w-tresci

Szczególnie widać to w katalogach opartych o bardzo popularne w Polsce dwa skryptu: wp-kat oraz seokatalog. Od razu podkreślę, że problemem nie jest sam skrypt ile sposób jego wykorzystania oraz co umożliwia moderator katalogu.

Kupowanie wpisu premium/gold/super jest bezcelowe – zwiększamy liczbę odnośników do swojej witryny jednocześnie zwiększamy tez ryzyko otrzymania powiadomienia o nienaturalnym linkowaniu. Im mniej linków wychodzących do Twojego serwisu tym lepiej.

Precle

Tego typu rzeczy nawet nie trzeba specjalnie opisywać – Google od razu to wyłapuje. Przykłady są na ich blogu:

http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2012/04/another-step-to-reward-high-quality.html

http://googlepolska.blogspot.com/2007/08/strony-typu-presell.html

Widgety

Widgety z reguły tworzą sieć programów partnerskich – tutaj dość niedawno został uszczelniony algorytm i Google rozpoczęło nagonkę na tego typu praktyki. Dostało się i dużym i małym.

Przykładowa wypowiedź związana z tym tematem: http://productforums.google.com/d/msg/webmaster-pl/OloOpj9EseA/F7lf7YBsBJsJ

 

widgety

Marketing szeptany

Tutaj sprawa nie wydaje się tak oczywista ponieważ powiadomienie dotyczą również linków z NOFOLLOW. Biorąc pod uwagę fakt, że Matt na  jednym ze swoich filmów wskazuje, że za linki z atrybutem nofollow można załapać się na ręczną karę to wnioskuję, że z tym tez trzeba uważać.

To co ostatnio dostrzegam wspólnego przy wskazaniach linków w powiadomieniach to m.in.

 • odnośniki na EMA (exact match anchor) ze stopek
 • odnośniki na EMA z witryn nie powiązanych tematycznie z serwisem docelowym (bo co ma np dyskusja o stanikach ze stroną elektryka?)
 • odnośniki EMA z atrybutem NOFOLLOW (UWAGA !!!) z for dyskusyjnych ogólnotematycznych (nie wymienię portali ale powiadomienie było na dość duży portal gdzie for jest bez liku)

Wniosek (poniekąd słuszny) – normalny użytkownik nie zostawi odnośnika z anchorem 🙂

Linki autorskie w witrynach klientów

Ostatnio wpadają też w filtry witryny rożnych agencji, projektantów stron internetowych – naturalną rzeczą dla Nich jest pozostawienie odnośnika do Swojej strony jako wykonawcy danego serwisu. Jest to rzecz normalna ale … niestety uznana została przez Gogole jako nienaturalna.

Tutaj trzeba zwrócić uwagę na dwie rzeczy:

 • często wykorzystywany jest anchor do strony wykonawcy – niedobre rozwiązanie
 • rzadko wykorzystywany jest adres URL do strony wykonawcy – i tutaj nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć, że jest to złe rozwiązanie

W związku z  tym, czy NOFOLLOW-owanie tego rozwiązania jest sensowne – zwłaszcza w kontekście faktu, iż Google nie uwzględnia w rankowaniu linków w stopkach serwisów ?

Systemy Wymiany Linków / Giełdy

To jest temat stary i rozległy… Google obecnie uszczelniło swój algorytm pod kątem systemów emitujących linki stałe. Nie będę się rozwodził, które i jakie systemy, ale dla Mnie w tej chwili jest to gra nie warta świeczki. Jeśli jest to możliwe należy doprowadzić do zablokowania możliwości emitowania odnośników do swojego serwisu w poszczególnych SWLach.

Z giełdami jest identyczna sprawa – obecny update algorytmu jednoznacznie wskazuje na linki emitujące odnośniki nawet poprzez wyżej wspomniane widgety. Problemem jest głównie brak tematyczności a co za tym idzie kompletny brak kontroli nad emitowanymi odnośnikami. Poniżej przykład dyskusji z dzisiejszego FaceBooka:

facebook-dyskusja-o-prolinku

Wnioski ?

Jak linkować, jak żyć ? Nie ma jednej metody – uczepienie się jednego schematu powoduje, że cała misternie zaplanowan akcja bierze w łeb.

 • budowanie odnośników za pomocą EMA się skończyła
 • marketing szeptany należy wykorzystywać jako dodatek do budowania ruchu a nie może (nie powinien) być środkiem do pozycjonowania – dyskusja winna być „lucka” a wstawianie odnośników w stopkę przemyślane
 • zrezygnować z precli typu precel-srecel
 • nie rezygnować z katalogów – bo jest kilka sztuk, do których nadal warto się dodać – od razu powiem, że wizytówki w portalach typu Zumi, Firmy.net, YP są przydatne
 • nie skupiać się na fakcie, że w powiadomieniu są jakieś tam wskazane witryny – skupić się na fakcie jaki sposób pozycjonowania jest traktowany przez Google jako niewłaściwy

 

Jeśli już dostałeś powiadomienie o nienaturalnym linkowaniu to:

 • nie płacz – inni tez dostali i maja tak samo albo gorzej
 • nie załamuj się – każdy serwis można odratować – kwestia samozaparcia osoby, która pomaga usuwac filtr, oraz kwestia cierpliwego podejścia bo 6 miesięcy to naprawdę krotki okres czasu 🙂

 

Jeśli coś pominąłem chętnie wysłucham (również krytyki) … tymczasem zapraszam również na kilka porad o oczyszczaniu profilu z linków autorstwa Artura Strzeleckiego 🙂

 

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

 1. Paweł, odpocznij na urlopie od seo, linków i innych powiadomień 😉 Wpis ciekawy – stara zasada najlepsza – po prostu nie zwariowac.

 2. SWLe nie stracą na znaczeniu, wystarczy zablokować w nich nazwy domen, zablokować dostęp robotów od BLek oraz pozmieniać linkowanie nie tylko z widgetów (a sporo stron już linkuje nie tylko z widgzetów) i będzie to świetne narzędzie, aby wciąż dopchnąć stronę do topów, bo opierać na tym całej strategii oczywiście nie ma sensu 🙂

 3. A co z zapleczami stawianymi hurtowo na platformach blogowych? gdzie nazwa bloga to wszelkie możliwe odmiany pozycjonowanej frazy z dodatkiem „24” czy z myślnikiem. Są tak samo traktowane jak precle i czy wykrywają pojedyncze strony zaplecza czy wszystkie pod jakimś względem podobne?
  P.S. chyba jest błąd – „lucka”, a nie „ludzka”?

  • Błąd jest specjalnie – dlatego w ciapkach.

   Platformy blogowe to z reguły precle … więc nei ma sensu się nad tym rozwodzić.

 4. Wpis naprawdę ciekawy 🙂
  Interesuje mnie jednak to, ile tak naprawdę (z doświadczenia, jeśli takowe ktoś posiada) czasu potrzeba na wyprowadzenie domeny z filtra?

  • Do 6 miesięcy, chodzi mi po głowie opublikowanie statystyk z tego typu czynności…. ale może kiedyś z czasem 🙂

   Średnio to ok 2-2,5 miesiąca.

 5. Z tym podpisem autora pod stroną to już pojechali. Autor danej strony będzie się musiał podpisywać adresem bez jego podlinkowywania 🙂 jak na dziele sztuki 🙂

 6. Gdyby tak było jak piszesz Zgredzie to po uszach dostałyby wszystkie witryny które mają anchor w stopce, w treści, fora, blogi i inne… tutaj główne znaczenie mają wspólne mianowniki tego co wypisałeś

  • Główne znaczenie tak… ale bardzo dużo witryn jest w poczekalni zapewne jeśli chodzi o te stopki – zapewne to jest dopiero początek.

 7. Czy nienaturalny link to nieklikany link? Czy wszystkie linki ze zoptymalizowanym tekstem kotwicy są nienaturalne czy może tylko te które mają niski albo zerowy CTR ?

  • Obecnie chyba na 99% można rzec, że linki z kotwicą są/będą traktowane jako nienaturalne. Wskazuje na ten fakt również to, że artykuły sponsorowane z dużych portali też naruszają wytyczne.

 8. Dzięki za naturalnego linka dofollow bez optymalizowane anchora. Tylko sprostuje, że jest to zbiór 20 rad od 20 osób, ja go tylko zebrałem i opublikowałem.

 9. „Wniosek (poniekąd słuszny) ? normalny użytkownik nie zostawi odnośnika z anchorem :)” – to w takim razie dlaczego algorytm opierał sie/opiera na takich linkach?

 10. Przydałoby się trochę rozszerzyć wnioski bo coś wszystkich ciekawostek nie napisałeś (ciekaw jestem dlaczego). Wymieniasz same wpkaty i seokatalogi jak są inne skrypty katalogów, za które jeszcze częściej strony obrywają. Rozumiem że to dopiero pierwsza część podsumowania?

   • Fakt, nie pomyślałem o tym 😐
    Przyznaje rację. W końcu trzeba coś zostawić dla siebie by mieć jakąś przewagę nad konkurencją.

 11. Wychodzi na to, że niczego już nie wolno 😉 Najciekawsze jest to, że na jedynym słusznym forum o SEO dalej roi się od ogłoszeń multikodów do wpkatów, seoków itd itd.

  I tak z jednej strony jest masę wpisów na prywatnych blogach, że wpkaty, seoki itd są bee
  a z drugiej strony widać na forum kto łyka wszystkie darmowe, promocyjne multikody.
  Wychodzi na to, że nikt nic nie wie a każdy robi swoje czyli dodaje do katalogów jak leci 🙂

  pytanie się nasuwa, jak dogonić konkurencę z x k mocnymi linkami 😉

 12. Powiem Wam jedno, usunięcie linków z grup wp-katów z multikodami (3 grup) spowodowało u mnie znaczne wzrosty 🙂 Patrząc na konkurencje, która jest w topach to linkowanie podstron nie jest koniecznie wskazane … zwłaszcza linkami w treści wp-katów i seokatalogów.

  Czy ktoś widzi podobnie?

 13. Mi zafundowała konkurencja nienaturalne linkowanie. Sami mają cały serwis linkowany xrumerem, a trzymają się od 2 lat na top1. Po prostu super

 14. To jest tylko wierzchołek całej góry lodowej 🙂 co do nofollow to masz rację, mi zafiltrowali domenę za taki link. Myślę, że obecne algo ma bardzo dużo parametrów po jakich sprawdza „naturalność” linkowania i jest wysokie ryzyko, że jak ci się noga nie powinie na złym profilu linków, na spamowaniu w katalogach i preclach, to odstaniesz np. za side-wide. Jak nie za side-wide to za swl, jak nie za swl to za słabej jakości linki itd itd. Uda ci się teraz, to oberwiesz za miesiąc, dwa, trzy. Google obecnie dość aktywnie rozbudowuje pingwina co widać po postach na forach i blogach coraz to nowych pozycjonerów, którzy nim oberwali.

 15. Dziś dostałem powiadomienie dla strony o tematyce biznesowej – link z katalogu, tytuł – porady biznesowe dla firm, zero linków w treści – nie jest naturalny.

 16. To prawda, nie można się ograniczać tylko i wyłącznie do Marketingu szeptanego. Dobrze jest tu napisane, że powinien on stanowić dodatek do normalnego marketingu przykładowo ” pozycjonowanie „, które zapewnia nam dobrą pozycję w Google. Moim zdaniem powinno się głównie skupić na pozycjonowaniu w miarę swoich możliwości, albo wynająć kogoś do tego, jeżeli nie czujemy się na siłach.

 17. A czy linkowanie pomiędzy własnymi zapleczami ma teraz sens? Sam nie wiem jak teraz to wszystko zoptymalizować, w dodatku konkurencja zaczęła dowalać mi linki z SWLi i XRummera.

 18. Jeśli chodzi o precle i katalogi namnożyło się ostatnio dużo grup, które posiadają mnóstwo spamu…
  Profile i fora – kilka „specjalistów SEO” sprzedawało(sprzedaje) bazę linków, które po pewnym czasie okazują się mało wartościowe (albo administratorzy blokują możliwość wstawienia linka).
  Wniosek: Samemu szukać linków, unikać dużych grup katalogów.

 19. Ja uważam, że każdy link jest dobry (nie mówię oczywiście o spamerskim badziewiu) ale o miejscu emisji linka na stronie, anchorze, 'do’ czy 'no’ follow … im większe zróżnicowanie tym lepiej.
  Widzę czasem strony (np producentów softów) linkowane ze stopek bo jest to podpis producenta (dofollow i ze dwa różne anchory), które siedzą w top10 na średnio trudne hasła.
  Niektóre strony maksymalnie linkowane z automatu po katalogach + fora i profile i też siedzą wysoko.
  Teoretycznie … zgodnie z wiedzą SEłO … to powinny polecieć w nicość za takie linki.

  Dlatego trzeba zdobywać linki skąd się da … ale z zachowaniem umiaru co do ilości i EMA

 20. Witam,
  Fajny artykuł. Pytanie tylko o kwestię linków z forów – czy uważasz, że w ogóle należy porzucić linkowanie z postów i profilów? Czy stawiać tylko linki brandowe? Pomimo, że nie dostałem powiadomień o nienaturalnych linkach to zastanawiam się nad znacznym ograniczeniem „kampanii szeptanej” bo odkąd zacząłem linkować z forów znacznie spadł mi trust rank.

  • Trzeba umieć wykorzystać takie linkowanie. NIestety 90% narodu linkuje jak popadnie a trzeba się chociaż przez chwilę zastanowić i zrobić to w miarę normalnie (nie piszę naturalnie hehe)

   • Linki tylko na forach powiązanych tematycznie lub ogólnych w dyskusjach tematycznych, do tego pierwszych klika postów na każdy profil bez linków, anchory brandowe lub ich brak, podlikowywanie profilów ze stron social media. Czy można zrobić więcej/lepiej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły