W związku z licznymi pytaniami jak skonfigurować wtyczkę WordPress SEO by Yoast poniżej trochę moich własnych ustawień, które stosuję na niniejszym blogu.

Najważniejszą sprawą jest poprawne przepisywanie TITLE na wszystkich podstronach – dlatego też nie zawsze zaznaczenie opcji  „Wymuszone przepisywanie tytułów” zadziała poprawnie – jest to spowodowane takim a nie innym wykonaniem skórki, z której właśnie korzystamy. Ja na blogu właśnie taki problem miałem więc wygląda to tak:

Następnie edytujemy plik header.php ze skóki, która jest aktywna:

Jeśli w META TITLE jest duży kod z całą gamą „IF’ów” zmieniamy go właśnie na taki jak powyżej.

W zakładce „Strona główna” ustawiamy dane dotyczące autora bloga.

Zakładka „Typy wpisów” – tutaj mamy pełną kontrolę nad wyświetlaniem danych w META. Możemy albo je indeksować albo nie – w zależności od typu bloga można np zablokować indeksowanie stron. Warto jest przeczytać o wszystkich możliwych parametrach jakie mamy do dyspozycji – ich właściwe (a nie poprawne) ustawienie powoduje lepsze lub gorsze indeksowanie bloga. Każdy z typów wpisu, strony wygląda następująco:

Bardzo istotną sprawą są taksonomie – czyli kategorie oraz tagi. Musimy zdecydować czy będziemy to indeksowali czy też nie. Ja u Siebie na blogu nie indeksuję tagów.

 

Zakładka INNE – brak parametrów oznacza, że będzie wszystko wyświetlane wg kryteriów z WordPressa. Jedynie Archiwa dat mam ustawione aby ich nie indeksować.

 

Menu „Społeczności” służy do ustawienia profili społecznościowych – nie będe się rozwodził na ten temat.

Menu „Mapa strony” – mam włączone. Zablokowałem możliwość wstawiania TAGów do mapy.

Menu „Bezpośrednie odnośniki” – tutaj należy bardzo uważać z opcją usuwania wyrazy „category” z adresów URL dla kategorii – jeśli nazwa pokryje się z tagiem, stroną i/lub tytułem wpisu – mogą być poważne problemy z poprawnym wyświetlaniem zawartości na blogu. Ja osobiście miałem tutaj problem ponieważ strona ma tytuł „Audyt” a kategoria „Audyty” – jeśli obie miały by te samą nazwę WordPress u Mnie wyświetlał błąd 404 ponieważ nie był w stanie wyświetlić jednoznacznie przypisanej zawartości dla adresu zgred.pl/audyty/

 

Pozostałe elementy i menu – ustawienia standardowe.

Tworząc wpis na blogu będziemy mieli do dyspozycji pola, które pozwolą Nam manipulować elementami związanymi ze sposobem indeksacji wpisu. Warto tym elementom poświęcić uwagę przy tworzeniu wpisu – szczególnie jest to istotne dla TAGów oraz opisów. Spotkałem się już z kilkoma blogami, które wszystkie te pola miały wypełnione – w jednym ktoś po prostu upchał słowa kluczowe – ich usunięcie spowodowało, że w ciągu 2 tygodni zwiększył się ruch i polepszyła indeksacja poszczególnych wpisów POMIMO faktu, iż zostały usunięte interesujące Nas słowa kluczowe.

 

W przypadku wpisywania w polu słowa kluczowego wtyczka podpowiada Nam możliwe kombinacje a po jej zaakceptowaniu analizuje całość wpisu i wyświetla dla przykłądu czy dane słowo występuje w adresie URL, tytule etc… Jest to BARDZO pomocne przy optymalizacji wpisu pod konkretne słowa, na które wpis potem chcemy pozycjonować.

Wreszcie w zakładce „Zaawansowane” mamy szereg opcji umożliwiających zdefiniowanie np czy wpis ma być indeksowany czy nie. Dla Mnie bardzo przydatne ponieważ ustawiam np dla podstron z regulaminem i ciasteczkami parametr „noindex,” – te informacje są zbędne w indeksie. Ciekawą opcją jest możliwość ustawienia przekierowania 301 – nie korzystałem do tej pory.

Najwięcej „frajdy” oraz najwięcej możliwości testowania i obserwowania co ma wpływ na ruch z bloga dają zmiany parametrów TITLE – zakładka „Tytuły i Meta Tagi” -> „Typy wpisów” oraz tym samym menu zakładka „Taksonomie”.

Z racji tego, że zmiany nie są indeksowane natychmiast – testy czasem trwają 2-3 miesiące aby zaobserwować efekt w postaci zmian w Google oraz zmian potencjalnego ruchu na stronie.

Podkreślam, że to są ustawienia, które akurat na moim blogu pracują dla Mnie, moim zdaniem, najlepiej. Innych ustawień na chwilę obecną nie testowałem. Mam nadzieję, ze niniejszy artykuł ułatwi nieco sprawę zwiazaną z konfigurację wtyczki.

Jeśli chodzi o możliwość zamiany wtyczek AIO i YOAST (czyli przesiadanie się z jednej na drugą i odwrotnie) nie testowałem co będzie jeśli … W moim przypadku po prostu wyłączyłem wtyczkę AIO i uruchomiłem YOAST bez specjalnego przyglądania się co i jak było i będzie się działo z blogiem. Po prostu Yoast’owa wtyczka jest dla Mnie dużo łatwiejsza i wygodniejsza w konfiguracji – choć być może nie do końca jeszcze rozpoznana.

Aktualizacja wpisu : 02.08.2013

Jeżeli jest problem z poprawnym generowaniem tytułu TITLE dla podstron typu „strona”, „kategoria” proszę zmienić zapis %%TITLE%% (tak jak opisane powyżej) na odpowiednio %%CATEGORY%%, %%TAG%% – według zapisów w FAQ.

yoast-meta-page-category-title

 

 

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

  • Na chwilę obecną sa wyłączone bo tak zdecydowałem Ja. Swego czasu reindeksowanie TAGów przebiegało „niezgodnie z moimi oczekiwaniami”.

   edit: z drugiej strony indeksowanie TAGów to nabijanie sobie site aczkolwiek ma wpływ na budowanie długiego ogona. Może kiedyś jeszcze to włączę.

 1. Przekierowanie urli stron załączników na url postów też warto włączyć jeżeli wykluczamy strony załączników z mapy strony.

  PS Korzystałeś może z All in One SEO? Jeżeli tak jak w porównaniu do powyższej wtyczki Yast?

 2. Kiedyś korzystałem z AISa – ale nie przypadł mi do gustu – brakowało mi sporo opcji. Z tym, że korzystałem z niepłatnej wersji AIS, która jest uboga, niestety.

 3. Indeksowanie tagów to zazwyczaj kiepski pomysł (w 90% przypadków) i podobnie jak Ty także ich nie indeksuje.

  Odnośnie All in one SEO – istnieje opcja importu w Yoast. Instrukcja jak to się robi jest na stronie Yoasta. Czasem się to przydaje, jeżeli miałeś w All In ustawione ręcznie tytuły itp.

 4. A widziałeś nową wersję AIS? Jest dużo bardziej rozbudowana od starszej. Przy każdym pisanym artykule można zmienić masę rzeczy tak więc ustawienia nie są globalne dla całego wordpressa.

  • Nie widziałem – z racji tego że yoast obecnie zaspokaja moje potrzeby a AIS po prostu jest daleko z tyłu – słabe aktualizacje.

 5. Ja z kolei jestem bardzo związany z all in seo, dość nie tak dawno powstała wersja 2.0 która jest bardzo konkurencyjna z opisywanym przez Ciebie Joastem… Pozdrawiam Cię Pawle!

 6. Dobry wpis, WP SEO by Yoast używam już długo i jest rewelacyjna. Mam jednak pytanie z innej beczki, jakiej wtyczki używasz do powiększania obrazów na blogu? Z góry dzięki i pozdrawiam! 😉

 7. Skonfigurowałem u siebie mapę XML, ale nie ma w niej strony głównej :/
  Wszystko inne jest. Masz jakiś pomysł ?

 8. Bardzo dobra wtyczka , wiele opcji , nie za bardzo tylko wiem czemu muszę zaznaczyć „Force rewrite titles” – bez tego ustawione title się nie wyświetla

  • Mam dokładnie ten sam problem, bez zaznaczenia „wymuszonego przepisywania tytułu” sam tytuł nie wyświetla się. Rozwiązanie zaproponowane przez Pawła nie pomogło. Kilka innych propozycji znalezionych na youtube …itd też nie. Mam pytanie na ile szkodliwe jest zaznaczenie tej opcji dla procesu pozycjonowania, bo z tego co udało mi się ustalić ta opcja jest niezalecana. Problem w tym, że bez niej u mnie nie ma w ogóle tytułu co chyba jest jeszcze gorsze. Pozdrawiam.

   • Spróbuj wstawić w kodzie nagłówka (najcześciej plik header.php)

    < ?php wp_title(''); ?> pomiędzy dyrektywami title

    • Zrobiłem to, czytając Twój artykuł i nic nie pomogło. Być może coś robię źle, sam nie wiem. Poeksperymentuje jeszcze. Pozdrawiam

 9. A ja mam deko inny problem, a mianowicie po skonfigurowaniu wtyczki robię wpis,pod wpisem w ustawieniach SEO wpisuje po kolei wszystkie pola i publikuje wpis. Do tego momentu wszystko jest ok, natomiast jeśli chcę edytować wpis, to po wejściu w edycję wpisu przywraca domyślne ustawienia takie jak dla strony głównej, nie zapamiętuje tego co ustaliłem dla danego wpisu. Jest to mocno irytujące bo czasami znajdę jakąś literówkę we wpisie, chcę to poprawić i muszę od nowa robić ustawienia SEO dla wpisu. Pod Seo All i pack miałem tak samo, co mam zmienić by zapamiętywał ustawienia dla wpisów?

   • Hmm…(laik) ale w którym miejscu w bazie mam sprawdzić?Dane się zapisują bo jak poprawię we wpisie co miałem poprawić i zdefiniuje od nowa SEO title,meta i słowa kluczowe i dam zaktualizuj to zapisuje się to do bazy i jest ok, tylko każda zmiana czegokolwiek we wpisie przywraca ustawienia SEO do tych dla strony głównej.

 10. A ja mam pytanie inne. Kiedy włączam wtyczkę SEO w tym samym momencie położenie okienka facebooka, które mam na blogu umieszczone po prawej stronie, ucieka na dół strony i wygląda to strasznie. Nie wiem czemu tak się dzieje, a tym bardziej co zrobić, aby to poprawić.

 11. mam pytanie – szukam rozwiązania problemu z tą wtyczka: po opublikowaniu każdej strony okno z ustawieniami SEO wtyczki – to u dołu strony, przestaje się rozwijać i nic nie mogę już zmienić, z wtyczki korzystałam już na innych stronach, ale taki problem mam pierwszy raz 🙁
  pozdrawiam

 12. Oczywiście świetna i wyczerpująca instrukcja ja pozwoliłem sobie zrobić konfigurację według Twojego przepisu, zobaczymy co będzie. Nie miałem pomysłu na ustawienie samodzielnie gdyż w seo raczkuje, co najwyżej będę eksperymentował.
  pozdrawiam Sylwek

 13. Witam serdecznie!
  U mnie pojawił się inny problem po instalacji. Mianowicie na jaki link bym nie kliknął to przenosi mnie na stronę główną. Ciekawe jest to, że w okienku adresu przeglądarki jest prawidłowy link.

 14. mam włączone usuwanie kategorii – nie widzę zmian czy trzeba coś jeszcze zrobić ?
  co poradziłeś na zaindexowaną podstronę: /author/admin/? ? widzę że u Ciebie jej nie ma,:)
  bez wyłączenia kategorii,a po wpisaniu jej dostaję coś chyba na wzór archiwum, co z tym zrobić ? przekierowywać kategorie na główną ?

  • Tak – trzeba przejśc do sekcji „Linki bezpośrednie” i wcisnąć przycisk aby zapisał zmiany do htaccess.

   Nie używam konta admin 🙂 daję tam pseudonim, który jest związany z moim authorshipem.

  • Nie jest – jakbyś wyświetlał kategorię z zajawkami artykułów 🙂 Nie musisz tego indeksować jeśli tak chcesz ustawić swojego wordpressa.

 15. Witam miałem problem z tym dodatkiem i zrobiłem tak strona główna: opis title + %%sep%%, strony %%title%% %%sep%%, wyświetla się poprawnie tylko czy tak może być??

  • Dla Mnie Yoast jest bardziej intuicyjne, lepsze w zarządzaniu, efektywniejsze i wydajniejsze. Częsciej jest aktualizowany. Nie mniej jednak oba są dobre.

 16. A ja mam takie pytanie ponieważ dzisiaj z ciekawości sprawdziłem jak wyglądaj linki w Google mojej strony i chyba coś jest nie tak ;D ponieważ wygląda on tak [tytuł artykułu] – [Nazwa strony] – [Pełna nazwa strony] a powinno być oczywiście [tytuł artykułu] – [Pełna nazwa strony].

  W Yoa zawsze jak tworze stronę/wpis dodaje w „Tytuł SEO:” [tytuł artykułu] – [Pełna nazwa strony] więc nie wiem skąd Google indeksuje jeszcze jeden człon i tak naprawdę robi mi link klon z nazwą.

  Ps. używam najnowszej wersji wtyczki lecz nic poza mapą strony w niej nie zmieniałem jest ustawiona standardowo.

 17. Na początku używałem Yoasta, ale w następnej już stronie użyłem All in One Seo i według mnie o wiele łatwiej się optymalizuje bloga przy użyciu AIOs 🙂

 18. Czy mógłby uzyskać odpowiedź jak usunąć indeksowanie Polityka Prywatności?

  Napisałeś: „Wreszcie w zakładce ?Zaawansowane? mamy szereg opcji umożliwiających zdefiniowanie np czy wpis ma być indeksowany czy nie. Dla Mnie bardzo przydatne ponieważ ustawiam np dla podstron z regulaminem i ciasteczkami parametr ?noindex,? ? te informacje są zbędne w indeksie. Ciekawą opcją jest możliwość ustawienia przekierowania 301 ? nie korzystałem do tej pory.”

  Problem z tym, że nie mogę znaleźć zakładki „zaawansowane” a nawet jeśli bym znalazł to za bardzo ze screena nie wynika jak zrobić, aby usunąć „politykę prywatności”, która może być np. stroną lub kategorią.

  Być może to lamerskie pytanie, ale byłbym wdzięczny za szczegółowe wyjaśnienie.

  Pozdrawiam
  Felix

  • Politkę blokujesz w zależności od skryptu. Najprościej dodać całą podstronę dopliku robots.txt

   Disallow: /sontra-z-politka-prywanotsci.html

   Albo jesli używasz jakiegoś CMSa możesz (o ile jest ot możliwe) ustawić „nie podążaj” oraz „nie indeksuj”. W przypakdu wtyczki YOAST w trakci eedycji, pod tekstem masz zakładkę „Ustawienia SEO” -> „Zaawansowane” i ustawiasz odpowiednie META.

 19. Czy mógłby uzyskać odpowiedź jak skonfigurować Yoast WordPress SEO żeby w źródle strony pokazywało mi keywords, teraz nie wiem dlaczego ich nie ma.
  pozdrawiam

  • Pod każdym postem masz sekcję odpowiedzialną za META – tam możesz uzupełnić odpowiednio pola i keywords będą widoczne.

 20. Yoast generuje title z „|” między zmiennymi.. jak zmienić ten znak na inny albo w ogóle go wywalić ?
  z góry dzięki

  • POdejrzewam, że to wina skróki – musisz dokonac edytcji w header.php aby generowąło się prawidłowo.

 21. Witam. Proszę o informację, czy w mata opisie stosować opis ciągły czy pojedyńcze słowa po przecinkach. Nigdzie tej informacji nie mogę znaleźć.

 22. No dobra, a co w momencie gdy mi się attachments generowały, sporo się tego zindeksowało, na domiar złego po lekkiej optymalizacji rankują, co teraz zrobić by je wykluczyć ale bez straty tego co już udało się osiągnąć?
  301 z konkretnych dobrze rankujących na jakąś sensowną podstronę? Może jest jakieś sensowniejsze rozwiązanie Pawle? HELP!

 23. Witam. Mam pytanie o mapy strony XML. Jakis czas temu na innej stronie bez problemu wygenerowały mi mapy i poszły do google. Teraz odpaliłem kolejne 3 strony i nieważne czy są juz kompletne czy w trakcie budowy nie tworzy mi mapy na żadnej. Wyskakuje za każdym razem: The requested URL /sitemap_index.xml was not found on this server

  Czego może to być powodem?
  Pozdrawiam

 24. A ja spędziłem sporo czasu na tym i już chciałem się poddać, kombinowałem ze zmianą kolejności w tych „if” ach, ale ciągle coś nie pasowało. Wyrzuciłem te if-y całkowicie i zrobiłem jak radzisz. Teraz jest wszystko ok. Dziękuję i pozdrawiam.

 25. Dotychczas używałem All in SEO, na chwilę zainstalowałem SEO Yoast. Tak jak myślałem wszystkie opisy meta znikneły w postach. W związku z tym mam pytanie jak pobrać opisy meta. Seo yoast ich niestety nie widzi wszystko jest puste !!. Powróciłem do porzedniej wtyczki i na szczęście są obecne.

  Więc czy można używać tej wtyczki jeśli wcześniej używało się innej, bez przepisywania opisów meta i tak dalej … ?

 26. Korzystacie z darmowej wersji Yoast SEO? Jakie są różnice z płatną wersją. Do tej pory korzystałem z All in SEO natomiast teraz potrzebuje wtyczki która pozwoli mi również indywidualnie ustawić Meta dla kategorii.

  Co polecacie?

 27. Nie wiem czemu wszystkie moje nowe wpisy są indeksowane jako archiwa: w google . Czy ma to wpływ na pozycjonowanie i jak to zmienić ?

 28. Witam . Mam pytanie. Od momentu gdy zaktualizowałam wordpressa do najnowszej wersji, trochę mi wtyczka Yoast SEO zaczęła mieszać w edycji stron.

  Tzn. jak mam ją aktywną i chcę wejść w edycję jakiejkolwiek strony, to wyskakuje mi informacja że „skrypt na tej stronie może być zajęty lub przestał odpowiadać. Mozna przerwać ten skrypt teraz, otworzyć go w debugerze albo pozwolić mu kontynuować.”

  Cokolwiek nie wcisnę, to i tak strona do edycji się zwiesza.
  Pytanie mam czy coś powinnam zmienić w ustawieniach Yoast żeby się normalnie otwierało? Nie chciałabym rezygnować z tej wtyczki, ale widzę że tylko jak ją wyłącze, to mogę edytować normalnie strony.

  • Może być tak, ze wtyczka „gryzie” się z jakąś inna wtyczką. Czasem się tak zdarza, że po upgrejdach kilka wtyczek przestaje działać lub działa błędnie.

   Zawsze możesz napisać do supportu wtyczki. Ja takich problemów nigdy nie miałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły