Do napisania artykułu skłonił mnie mejl jednego z użytkowników sugerujący, iż katalog stron jest bezwartościowy, ponieważ stosuję „nofollow” dla linków wychodzących. Po wymianie korespondencji dostałem screena (przedstawiony poniżej) wskazujący gdzie jest „nofollow”.

Jak widac na załączonym obrazku sprawa dotyczy podkategorii /biznes-ekonomia/banki/ w katalogu zgred.pl. Niniejszym chciałbym wyjaśnić czemu unikam linków wychodzacych z kategorii i podkategorii:

– utrata mocy SEO dla kategorii

– lepsze „juicy link” do wpisów poprzez zablokowanie praktycznie wszystkich zbędnych linków przy uzyciu „nofollow”

Zasada optymalizacyjna jaką się kierowałem jest taka, aby z kategorii i podkategorii przekazać jak największą moc do wpisu. Pragnę zauważyć, że powielanie informacji jakoby we wpisach na katalogach jest stosowany znacznik „nofollow” jest po prostu nieprawdziwe. Wpisy mają DF – można sprawdzić.

Tak więc polecam wykonywać szczegółową analizę katalogów i linków nie tylko wychodzących ale również wewnętrznych, gdyż sama analiza rysunku powyżej dość mocno zakłamuje obraz przedstawiony przez użyszkodnika 🙂

 

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

  • @Mateusz: możliwe – ale bazuję na swoim doświadczeniu jako praktyka a nie na teoretycznych przedrukach Sprawnego. Poza tym to co wstrząsa Leszkiem nie ma pokrycia w tym co wstrząsa Polską 😉 Dodatkowo powiem, iż chcąc uniknąć choinki linków wychodzących zawsze WHS-owiec na forum Google daje radę aby dodać NF do linków wychodzących. Więc mamy tutaj dwie sprzeczne informacje; z jednej moc wyparowuje z drugiej niewyparowuje. Komu zaufać jak nie własnemu doświadczeniu ?

 1. Zgodnie z zasadą: mój katalog – moje reguły, każdy może robić jak mu się podoba i jak coś nie pasuje to nie dodawać. Zgred robi dobrze dając nofollow w kategorii, przecież mógłby wcale nie dać tam linka. Follow jest przecież we wpisie. Też tak mam zrobione w niektórych katalogach.

 2. O ciekawe Zgred. Taki wpis mi się podoba – więcej o „doświadczeniu” proszę co by poprzeć działania. Czy tylko w katalogach stosujesz takie rozwiązanie?

 3. Więc czy nie prościej było zrezygnować z linków do stron z kategorii, zostawić same linki do wpisów? Jedyny plus jaki w obecnej sytuacji widzę, to to, że jest inaczej niż u innych (czytaj w SEOkatalogach) 🙂

 4. Jeśli będziemy powielali oklepane schematy to nigdy nie dojdziemy do ciekawych wniosków, które mogą realnie pomóc w konkurowaniu z innymi specami SEO więc odmienność popieram bo zawsze warto testować nowe rozwiązania – a nuż się uda i znajdziemy złoty środek do zdobycia wysokich pozycji 😉

  @Zgred, jako że jesteś świetnym specem i moim inspiratorem w niektórych przedsięwzięciach (proszę się nie śmiać to nie wazeliniarstwo tylko czysta prawda), mam do Ciebie pytanko jedno, rozmawiałem już z dwoma specami SEO i zdania podzielone 1:1. Jak zapatrujesz się na kwestię indeksacji podstron paginacji, w WordPressach oczywiście będzie to strona.pl/page/2… /page/3… itd.

 5. Ale pod jakim kątem indeksujesz stron z paginacją ? jeśli są te same meta – będziesz miał błędy w GWT, jak spowodujesz aby meta ni ebyły te same – będzie dobrze.

  Tak naprawde paginacja jest potrzebna tylko do indeksacji – ruch z niej żaden.

 6. Dodatkowo warto by podkreślić że linki nofollow są niezbędne dla dobrego pozycjonowania mimo, że nie przekazują mocy bezpośrednio. Zasada lepsza jakość przewyższa słabą jakość dużą ilość.

 7. Ciekawe podejście do katalogowania. Sam się szkolę, choć aktualnie lista tych najlepszych katalogów SEO już jest często nie aktualna. Sam gromadzę taką, ale muszę ją regularnie aktualizować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły