fbpx
Agencja SEO Zgred - Pozycjonowanie stron www

Narzędzia contentowe dla seowca czyli gdzie szukać inspiracji na content

Szukając pomysłów na strategię contentową powinniśmy od klienta dostać jako taki brief oraz słowa kluczowe, bez których trudno cokolwiek dzisiaj zrobić w SEO. Analizując przesłane rzeczy należy wskazane słowa podzielić na dwie grupy:

 • grupa I – słowa/frazy do rozbudowy podstron serwisu – usługi lub kategorie
 • grupa II – słowa kluczowe do budowy contentu na blogu

Patrząc jednak czasem na otrzymywane briefy można dojśc do wniosku, że klienci niejednokrotnie nie znają własnej branzy oraz potrzeb. Dlatego też z pomocą przychodzą narzędzia, które ułatwiaja analizy – nie, o Google Plannerze nie bedzie ani słowa (ale własnie o nim napisałem sic!). Narzędzia seowca, a nie content marketera – więc są to rzeczy, które są wystarczające do mojej pracy.

1. SurferSEO

Nowe narzędzie na rynku ułatwiające przeprowadzenie analizy konkurencji pod kątem słów kluczowych. Analizę można wykonać dla określonej liczby słów kluczowych zależnie od wykupionego abonamentu.

Na powyższym wykresie dla frazy „audyt seo” widać jeden wyróżniajacy sie element – to artykuł blogowy napisany pod kątem badanej frazy. Analizując całe top48 (bo tyle danych pokazuje Surfer) można wywnioskować:

 • ile wpisów blogowych rankuje na daną frazę
 • ile podstron z opisem usługi rankuje
 • jak te strony są skonstruowane – meta tagi, lead, nagłówki Hx itd

Napisanie artykułu o identycznym wpisie pozwoli Nam podjechać pod konkurenta i podkradać mu trafic 😉

 

2. Senuto

Senuto to zestaw narzędzi do badania widoczności serwisu oraz konkurencji pod kątem słów kluczowych. Zwracam przy tym uwagę, że analizując konkurentów warto zastanowić się czy rzeczywiscie jesteśmy konkurentem biznesowym czy też ze względu tylko i wyłącznie na zawarty content (np. Olx.pl może konkurować ze Zgred.pl ze względu na wspólne słowa kluczowe ale biznesowo nie ma to sensu).

Jednak w sekcji do badania konkurencji znajdziemy narzędzie do porównywania widoczności na wspólne i odrębne (rozłączne) słowa kluczowe.

 

Porównując dwa, czy kilka serwisów, otrzymujemy informację, na jakie słowa kluczowe nie ma Nas w topach a na jakie jest obecna nasza konkurencja – i już od razu widac czy i na ile opłaca się tworzyć content.

Zastanówcie się tylko czy jest sens ścigać się z konkurentem na generyczne słowa kluczowe – w moim przypadku nie 😉

 

3. Semstorm

Semstorm jest narzędziem, które oprócz weryfikacji potencjałów słów kluczowych, pozwala również na wygenerowanie listy słów powiązanych oraz pytań, które wpisują użytkownicy do wyszukiwarki z podziałem na narzędzia googlowskie. Dzięki temu wiemy jakie słowa generują ruch w wyszukiwarce organicznej, na youtube, w e-commersie, w wyszukiwarce obrazków i tak dalej.

 

Semstorm umożliwia wygenerowanie listy słów kluczowych, powiązanych z frazą główną. Ale pozwala również wygenerować tematy w postaci zapytań, które wpisują użytkownicy w wyszukiwarkę:

W przypadku słowa „oświadczyny” zawsze bawi Mnie pytanie: „jak się oświadczyć w grze Sims4” 😀

Semstorm ma jednak jeden bardzo ciekawy „ficzer”, który wyróżnia wszystkie narzędzia z punktu widzenia pisania contentu – posiada wbudowany edytor, który na bieżąco analizuje treśći podpowiada co można napisać, zmienić, dopisać aby parametr SEO był 10/10. Jeden z tematów dotyczący geolokalizacji i systemów monitorowania pozycji powstawał przy pomocy tego edytora.

 

4. Answerthepublic.com

Narzędzie to w łatwy i przystępny sposób pokazuje użytkownikom podpowiedzi dla sekcji blogowej – czyli (podobnie jak opisywany powyżej Semstorm) generuje pytania, które użytkownicy wpisywali do wyszukiwarki.

 

Dzięki generowaniu tematów typu: „co to jest” mamy możliwość pozyskania wyniku zero czyli Direct Answer Boxa. W przypadku zaś „jak zrobić, jak naprawić” pozyskujemy wynik zero typu „howto” z opisem czynności do wykonania pod kątem rozwiązania problemu z jakim przyszliśmy do Google 😉

Po wpisaniu słowa czy całej frazy otrzymujemy:

 • pytania wyszukiwane przez użytkowników, które rozpoczynają się od słówek: Co?, Jak?, Gdzie?, Kiedy?, Dlaczego?, Które?, W jaki sposób? i tak dalej
 • wyszukiwania porównawcze słów kluczowych
 • przyimki ze słowem kluczowym
 • alfabetycznie uporządkowane listy

Całość możemy zapisać do pliku i odpowiednio obrobić w Excelu.

5. Google wyszukiwarka

Samo Google daje całe mnóstwo pomysłów pod kątem słów kluczowych i tematów – spójrzcie na autouzupełnianie w Google:

Na pierwszej stronie wyników, na samym dole, pojawia się skecja wyszukań podobnych – to też jest miejsce na zdobycie cirkawych pomysłów na content:

 

6. Biuro Obsługi Klienta

Tak! To jest doskonałe narzędzie do pozyskiwania pomysłów na tematy pod kątem ruichu organicznego. Wystarczy:

 • zebrać w bazie danych wszystkie pytania od klientów
 • pogrupować je według usług, branż, specyficznych danych
 • dla każdej grupy napisać stosowny content przebudowując dział FAQ w PORADNIK

Wbrew pozorom tutaj jest potencjał contentowy oraz, co może byc ciekawe, możliwość lepszej konwersji sprzedażowej w kontrapozycji do oszczędności na etatach w BOKu (mniejsza liczba telefonów to mniejsze zapotrzebowanie na zasoby ludzkie).

Inne artykuły na ten temat (jak ktoś zna jeszcze jakieś chętnie umieszczę) wraz z opisem wielu narzędzi:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (6 głosów, średnia: 5,00 z 5)

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Komentarzy (18)

 1. Basia Derkowska
  Styczeń 28, 2019

  Dzięki za polecenie naszej listy narzędzi do content marketingu 😉 Pozdro od Brand24!

 2. Kamil Laskowski
  Styczeń 28, 2019

  Dorzuciłbym jeszcze Ahrefs’a i jego Keyword Explorer, który wrzuca nam proponowane słowa kluczowe i sugestie wyszukiwania, które są sugerowane przez „autouzupełnianie” przy wyszukiwaniu docelowego słowa kluczowego.
  I na koniec taka ciekawostka ode mnie: proszę sobie wpisać w Google „śrut no” i zobaczyć jaką mamy propozycję polskiej kolędy :- )

  • Paweł Gontarek
   Styczeń 28, 2019

   Zachodnie programy NIE MAJĄ dobrej polskiej bazy słów kluczowych.

   • Gdaq
    Styczeń 29, 2019

    Pozwolę się nie zgodzić. Ahrefs ma jedną z najlepszych baz polskich słów kluczowych.
    Często daje dużo więcej informacji niż Polskie narzędzia i tak w porównaniu do Senuto ma jakieś 75% więcej słów w bazie.

    • Paweł Gontarek
     Styczeń 29, 2019

     Mam inne doświadczenie w tej materii. Po prostu nigdy w projekcie nic sie nie zgadzało.

 3. Piotr
  Styczeń 28, 2019

  Jak dodany link będzie silniejszy:
  Na podstronie jako drugi link. Na innej podstronie witryny sam.

  • Paweł Gontarek
   Styczeń 28, 2019

   Nie rozumiem pytania – wyjaśnisz bardziej szczegółowo? Może być na forum 🙂

   • Piotr
    Styczeń 29, 2019

    np. istniejący profil ma możliwość dodania dwóch linków – jeden link już mam z niego do podstrony witryny i chcę dodać drugi do innej podstrony witryny. Czy w tym przypadku lepiej założyć nowy profil i tam dodać drugi link czy może lepiej dodać link jako drugi w istniejącym profilu?

    • Paweł Gontarek
     Styczeń 29, 2019

     Ale mówisz o forach? Jeśli tak to z for daję link tylko do głównej. Nigdy do podstron.

     • Piotr
      Styczeń 29, 2019

      o forach i portalach na których można uzyskać dofollow z profilu.
      Dlaczego tylko do głównej a nie np. do podstron na których może bardziej zależeć ze względu na optymalizacje pod daną frazę.

     • Paweł Gontarek
      Styczeń 29, 2019

      Taką mam strategię. Poza tym pomyśl – czy zwykły użytkownik dodaje w profilu podstron czy stronę główną? Skoro nagminnie oddajesz podstrony to jest to spam sygnał dla Google.

     • Piotr
      Styczeń 29, 2019

      To jakby były to linki do stron głównych, które są pod dwoma oddzielnymi domenami to który opcja byłaby korzystniejsza – z dodaniem linka w istniejącym profilu czy z założeniem nowego profilu?

     • Paweł Gontarek
      Styczeń 29, 2019

      Jeden profil na jeden link 🙂

 4. Rafał
  Styczeń 29, 2019

  W mojej opinii narzędzi Ahrefs również jest bardzo przydatne. Ja bardzo często go używam przy analizie fraz kluczowych gdyż w bardzo fajny sposób pokazuje „rodzinę” frazy kluczowej, czyli wyrażenia synonimiczne i podobne w pisowni. Z mojego doświadczenia wynika, że wyniki są mocno zbliżone do Keyword Explorer Google-owego… Czego Pawle, jeżeli mogę spytać, używasz na tym etapie pracy? Tak czy inaczej artykuł bardzo fajny i pomocny, ja również parę ciekawostek z niego wyczytałem, także serdeczne THX 🙂 Well Done, zresztą jak zwykle 😉 Pozdrawiam

 5. 3Gstudio
  Styczeń 30, 2019

  SurferSEO – uwielbiam to narzędzie. Dodatkowo posiłkuje się Ahrefs i mam komplet danych. Szkoda, że brakuje czasu na większą ich analizę. Tyle możliwości, a czasu mało 😉

 6. Anita
  Styczeń 31, 2019

  Dzięki za dobry tekst, można dowiedzieć się o dość ciekawych narzędziach. A to znacznie poprawi działania, mające na celu pozycjonowanie stron. Ponad to można bez problemu dowiedzieć się co pisze konkurencja.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie udostępniony. Wymagane pola są oznaczone *