Chciałbym Wam opowiedzieć o narzędziu, które dla mnie, jako seowca, pozwala na pracę z danymi, które są w narzędziach Google, dłużej niż zakładane guglowskie limity.  Wiadomo od zawsze, że jako seowcy zmagamy się z ograniczeniami Google Search Console, zwłaszcza w kontekście dostępu do historycznych danych, które mają swoje limity.

Codziennie boje z danymi z GSC

Od lat pracuję jako specjalista SEO i jak każdy z Was, na co dzień opieram swoje analizy i strategie głównie o dane z Google Search Console. To narzędzie, które jednak ma swoje ograniczenia. Jednym z najbardziej frustrujących jest dla mnie limitowany dostęp do danych historycznych. Te 16 miesięcy w GSC (i 14 w GA4) to często za mało, by dostrzec długoterminowe trendy, ocenić skutki dawnych działań czy rzetelnie przeanalizować sezonowość w niektórych branżach. Wiele razy chciałem porównać obecne wyniki z tymi sprzed dwóch, trzech lat, tylko po to, by odkryć, że dane po prostu nie są dostępne.

I wtedy na horyzoncie pojawił się Revamper11, stworzony przez kolegów po fachu – Bartosza Nalepę i Jakuba Mazurkiewicza. Od razu wiedziałem, że to może być coś dla mnie, bo kto lepiej zrozumie potrzeby SEO-wca niż inni SEO-wcy? Ich celem było właśnie rozwiązanie tych codziennych frustracji.

Problem – brak historycznych danych w GSC

Zanim przejdę do tego, jak Revamper11 pomaga mi w mojej pracy, opowiem o ograniczeniach narzędzi Google, które najbardziej dają mi się we znaki:

  • Krótki okres przechowywania danych – 16 miesięcy w GSC to stanowczo za mało. Chociażby analiza wpływu aktualizacji algorytmów, zmian na stronie czy działań konkurencji stawała się jest praktycznie niemożliwa z powodu ograniczeń czasowych w GSC
  • Limit 1000 wierszy – chcąc zagłębić się w dane dotyczące mniej popularnych fraz czy podstron, trafiam na  limit 1000 wierszy
  • Brak zaawansowanej historii zmian statusów indeksacji – GSC pokazuje problemy z indeksacją tylko z ostatnich 3 miesięcy. Nie mamy danych wcześniejszych, nie wspominając o tym, że nie widać historii zmian jakie się działy chociażby w tym okresie
  • Konieczność ręcznego eksportowania i archiwizowania – aby obejść te limity, często zbierałem dane w excelach czy innych narzędziach w formie tabel – regularne eksporty do arkuszy kalkulacyjnych, próby łączenia danych były bardzo męczące aczkolwiek parę razy ratowały mi … 4 litery.

Revamper11 w akcji czyli dane historyczne w jednym miejscu

I tutaj wchodzi Revamper 11, cały na biało, który pozwala zarządzać danymi pobieranymi z GSC i których nie tracę bo są archiwizowane aż do 5 lat wstecz. 

Największą zaletą jest właśnie to, jak podchodzi do kwestii danych:

  • Długoterminowe przechowywanie danych – to jest funkcja, która jest mega przydatna. Revamper11 pozwala na budowanie archiwów danych SEO sięgających nawet 5 lat wstecz (w odpowiednim planie). Od momentu podpięcia strony, narzędzie automatycznie codziennie pobiera i archiwizuje dane. 

Dane powyżej 16 miesięcy

  • Obejście limitu 1000 wierszy – Revamper11 daje dostęp do 50 000 wierszy danych z API GSC. To 50 razy więcej niż w standardowym interfejsie!

Status indeksacji adresów URL

  • Kompleksowa historia zmian statusów indeksacji – narzędzie nie tylko codziennie monitoruje do 2000 URL-i, ale także buduje szczegółową historię zmian ich statusów. 2 tysiące to niby nie tak wiele, ale zawsze już coś, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę a) rozkład ruchu, b) to że możemy dowolnie wybierać URLe do monitoringu oraz c) podpiąć kilka instancji GSC (jeśli mamy oprócz domain property skonfigurowane także URL-prefix property)

Informacje o błędach z indeksacją

Revamper11 daje też możliwość weryfikowania i analizowania danych w przypadku wdrożenia przez Google algorytmów – informacja o tym pojawia się na wykresach przez co taka analityka staje się dużo łatwiejsza.

Oznaczenie wdrożenia zmian algorytmów Google na wykresie z GSC

Revamper11 pobierając dane z GSC pozwala na filtrowanie i sortowanie danych według komunikatów – dzięki temu dane dostajemy szybciej niż w GSC, ale też mamy dostęp do wszystkich danych wykraczających poza limity znane z GSC:

Oczywiście, Revamper11 to znacznie więcej. Integracja danych z GA4 i Page Speed Insights w jednym miejscu, system workflow (Explore, Fixing, Revamped!), posiada system adnotacji pozwalający oznaczać ważne wydarzenia (np. wdrożenia, zmiany w treści) bezpośrednio na wykresach, czy możliwość delegowania zadań deweloperom bez konieczności zakładania im konta – to wszystko niezwykle usprawnia codzienną pracę. Ale dla mnie, jako kogoś, kto ceni sobie twarde dane i możliwość patrzenia na nie z szerokiej perspektywy czasowej, funkcje związane z archiwizacją (przechowywaniem długo danych) są kluczowe, bo dają praktycznie nieograniczone możliwości analizowania.

Oto kilka przykładów narzędzi dostępnych w R11 w praktyce:

Przykład weryfikacji PSI w systemie:

System o starcie weryfikacji powiadamia stosownym e-mailem. Dane dotyczące PSI są dostępne w systemie:

Szczegółowa odpowiedź:

Możemy wtedy zlecić poprawki i wtedy wykonać powtórne sprawdzenie porównując te dane przed i po poprawkach.

Z kolei poniżej przykład notatki, dzięki której możesz zweryfikować działania przeprowadzone na przestrzeni więcej niż 16 miesięcy (bo np. zapomniałeś, że na danym URLu coś było zmieniane):

Dla kogo jest Revamper11?

Narzędzie może być przydatne praktycznie każdemu, kto potrzebuje dostępu do danych z GSC, ale jednocześnie potrzebuje nimi zarządzać w sposób efektywny i trzymać dane historyczne:

  • Dla freelancerów, którzy obsługują do kilku projektów jednocześnie i nie chcą przełączać się chociażby poprzez dane w GSC w wielu kontach a tym samym mieć do nich szybszy dostęp
  • Małe agencje SEO, gdzie zarządzanie wieloma projektami może być ułatwione w przypadku, gdy dość często musimy korzystać z usług 
  • Średnie i duże agencje SEO – limity danych powinny wystarczyć dla wielu projektów
  • Zespoły techniczne i programiści, którzy utrzymują lub migrują strony – Revamper11 pomaga upewnić się, że podczas wdrożeń i migracji nie występują błędy związane z indeksacją 
  • Dla właścicieli stron bo budują sobie historię swojego serwisu co może być szczególnie efektywne w przypadku rotacji w zespole.

Revamper11 przyda się do również prac związanych z analizą i wyznaczaniem trendów na podstawie danych historycznych. Poniżej wykres wyznaczenia trendu na rok 2025 dla jednego z portali z przedziałem zaufania +/- 50% (dane mocno zanonimizowane)

Podsumowując:

Najistotniejsze jest to, że Revamper11 korzysta z API Google i integruje te dane na jednym wykresie (Search Console API, Indexing API, Google Analytics API, PSI API). Są to zatem sprawdzone, źródłowe dane na podstawie można wyciągać pewne wnioski – a nie estymacje narzędzi zewnętrznych.

Podsumowując: dane z GSC i GA możesz archiwizować ręcznie i je trzymać w arkuszach, ale możesz też skorzystać z gotowego rozwiązania jakim jest Revamper11, które oprócz wspomnianej funkcji daje mnóstwo innych użytecznych opcji. 

ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚ – OTRZYMUJESZ DOSTĘP DO WERSJI TRIAL:

  • ✅ Najwyższy pakiet dostępny w ofercie
  • ✅ Standardowo 7 dni, ale tutaj aż 60 dni
  • ✅ Oszczędność: 800 zł netto
  • ✅ Kod ważny do wykorzystania do 31.05
  • ✅ Rejestracja bez podawania danych karty kredytowej
  • ✅ Kod wprowadzasz dopiero przy pierwszym logowaniu

Kod promocyjny: R11_EXTRA-2M-TRIAL_ZGRED

Even Steven Sp. z o.o. realizuje projekt Revamper11 w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, Priorytet FEPW.01 Przedsiębiorczość i Innowacje, Działanie FEPW.01.01 Platformy startowe dla nowych pomysłów, Komponent IIa – Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu. Wysokość dofinansowania projektu 593 906,90 zł. 

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Koniec z utraconymi danymi w SEO! Jak Revamper11 pomaga w pracy z danymi z GSC

Chciałbym Wam opowiedzieć o narzędziu, które dla mnie, jako seowca, pozwala na pracę z danymi, które są w...

WIĘCEJ

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

sensai academy

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły