Tak. Tytuł można uznać za clickbait ? ale nie do końca. Chce pokazać i trochę udowodnić, że można odtworzyć starą stronę która niegdyś miała widoczność i traktować jak fajne zaplecze tematyczne(?). Spotkałem się z opiniami o wygasłych domenach, gdzie SEOwcy tłumaczyli, że domena po zarejestrowaniu na nowego właściciela nie jest tą samą domeną. Google wie, że nowy właściciel będzie ją wykorzystywał do nieczystego SEO!

Nic bardziej mylnego.

Google to algorytm i jeśli odpowiednio podpowiemy ( nie mylić z oszukamy ) Googlowi co jest co to on powinien naszą domenę potraktować z miłością. O wynikach ( dotychczasowych) mojego testu opowiem pod koniec. Zapraszam do czytania!

Wybór wygasłej domeny

Tutaj nie będę ukrywał i od razu powiem, że korzystam z mojego narzędzia Expired1.com do znajdywania domen które wygasły albo wygasają. W Polsce wiele domen (tych bardzo jakościowych ) z automatu zostaje przechwyconych przez Aftermarket i potem ludzie ( lub sam AM ) próbuje te domeny sprzedać dla userów.

Zalecam w takim razie polowanie na domeny które wygasają niedługo. Można również pokusić się i skorzystać z funkcji AM do przechwytywania domen ( nie chce promować AM w tym momencie ), premium.pl lub innego serwisu tego typu.

Na co zwracam uwagę podczas szukania domen:

 • Widoczność

Jeśli domena była niedawno tj: w przeciągu ostatnich 3msc widoczna na kilkadziesiąt lub kilkaset fraz to świadczy o tym, że Google miało ją głęboko w sercu. Widoczność można sprawdzić przy pomocy Semstorm, Senuto lub po prostu aHrefs zakładka Organic Search.

Najlepiej jeśli wykres ruchu/widoczności spadł jak najbardziej w dół ? oznacza to mniej więcej tyle, że ktoś zapomniał przedłużyć domenę i cała widoczność poleciała. Tutaj są również wyjątki (jak zawsze!), bo proces wyindeksowywania mógł trwać dłużej. Warto przy okazji zbadać również linki.

Fajny wykres ze spadkiem widoczności:

Uwaga: Wykres również może sugerować filtr ? zalecam sprawdzić linki J

 

Domeny z widocznością na Expired1.com

W Expired1 dla domen .pl pokazujemy widoczność dla domeny sprzed 3 miesięcy przy użyciu danych z SEMSTORM.

 1. Wybieramy domeny z Expiring Domains PL
 2. Zaznaczamy filtr ? tutaj np. cały przyszły tydzień
 3. Filtrujemy ? tutaj po widoczności TOP50
 • Linki

Jest wiele szkół, które uczą jakie linki są dobre, ile ich powinno być, czemu te są złe a inne nie etc. Nie będę omawiał wszystkich przypadków, bo dla każdego znajdzie się ktoś, kto to zakwestionuje. Najważniejsze, aby linki były i nie były to w większości spamowe. Ja osobiście lubię jak domena ma 2-5 linków z authority domain lub/oraz ze stron głównych. Bardziej jednak przywiązywałem uwagę w tym przypadku do widoczności.

 • Content

Zdecydowanie wolę strony które miały content w prostym HTMLu ? ale to moja subiektywna ocena. Dla tego testu strona była postawiona na HTMLu a przy użyciu naszego beta narzędzia, mogliśmy odtworzyć content. Narzędzie jest nadal w fazie beta. Warto mieć na uwadze prawa autorskie i zachęcam do odtwarzania treści tylko dla Waszych starych domen oraz treści do których posiadacie prawa autorskie!

Rejestracja domeny

Wielu rejestratorów obecnie ma promocję na domeny za 0zł. ? pierwszym z brzegu przykładem niech będzie, z podzielonymi opiniami ? nazwa.pl.

Wielu rejestratorów oferuje promocje na domeny np. po 0.99$ co również warto wziąć pod uwagę.

Z tego miejsca mogę polecić internetbs.net ? oferują domeny globalne w przystępnych cenach a dla każdej GRATIS dostajecie ?private WHOIS for life?. Pamiętajcie o różnicowaniu rejestratorów, zmianie danych oraz o wielu innych rzeczach które znajdziecie u nas na blogu.

Hosting

Domenę trzeba gdzieś hostować a z racji tego, ze tworzymy zaplecze dla naszej strony to zalecam różnicowanie hostingów i trzymanie się z dala od SEO hostów. Najlepsze będą duże dzielone hostingi ale one zazwyczaj niosą za sobą koszt około ~5-10$ miesięcznie dla 1 hostingu dzielonego ? co na początku może być zbyt dużym wydatkiem. Proponuje skorzystać z jednego z setek hostingów za 1$. Przykładowe hostingi gdzie można płacić miesięcznie ( w wielu trzeba od razu zapłacić za rok np. 12$ )

 • https://dollarhost.club/web-hosting.php
 • https://www.upwebhosting.com/home/cart.php
 • https://waxspace.com/client/cart.php?a=add&pid=25
 • https://ipxcore.com/web-hosting
 • https://www.expertwebhost.net/1-dollar-hosting/

*nie jestem powiązany z tymi hostingami ani z nich nie korzystałem.

Cloudflare

Jeśli obecnie posiadacie konto hostingowe to możecie skorzystać z darmowego Cloudflare.com, które w teorii powinno  ?zamaskować? Wasz hosting. Tutaj opinie są podzielone i niektórzy uważają, że to za mało a więc robicie to na własną odpowiedzialność. Moim prywatnym zdaniem 10% zaplecza na CF jest OK.

Nie popadajmy w paranoję.

Content

Ten podpunkt prawdopodobnie spotka się z największą krytyką J – lecimy.

 • Content dla tej witryny został odtworzony 1:1 z WebArchive.
 • Skopiowaliśmy treści, strukturę URLi, obrazki oraz wszystko co przechowuje WebArchive.

Pamiętajcie, że kopiować można jedynie treści do których macie prawa. Może to być np. strona dla której straciliście dane w wyniku powodzi, huraganu lub zalania laptopa kawą J . WebArchive pozwoli Wam odtworzyć treści.

Witryna wygląda tak ? zablurowane ? chce mniej więcej pokazać układ strony.

Treść, header, linki ? zwykły, prosty html z 2006 roku.

STATYSTYKI STRONY TESTOWEJ

Trochę statystyk witryny:

 • Tematyka: Szkolnictwo, kursy
 • Data rejestracji: 03/2018
 • Site w dniu rejestracji: 12
 • Widoczność w aHrefs: okolice 0
 • Budowa: HTML

 

 Screenshot ze stanu aktualnego, ale nie zmieniło się nic dla tych danych.

Widoczność z SEMSTORM do dnia rejestracji:

Jak widać domena miała widoczność, nie za dużo linków, rankująca na raczej proste frazy kluczowe.

Jak to wygląda na dzień dzisiejszy

Po około 3 miesiącach od rejestracji strona systematycznie zwiększa swoja widoczność i z dnia na dzień podnosi pozycję, pomimo swoich kilkudziesięciu ( słabych ) linków.

Dość pisania ? niech obrazy przemówią:

Semstorm:

 

Podsumowanie

Jeśli tutaj dotarłeś to jest mi niezmiernie miło. Pisanie nie jest moją najmocniejszą stroną a więc dziękuje za wyrozumiałość. Jak widać, domena po odtworzeniu contentu wraca na pozycje sprzed ?dropnięcia?. Nie potrzeba wcale miliona linków aby domena ?rankowała?.

Dla Google nowy właściciel nie jest kluczowym czynnikiem i nie kara w sposób szczególny takiej domeny ? za to, że ją ktoś ponownie zarejestrował.

Dla wszystkich czytelników blogu Zgreda przygotowaliśmy kupony 20% OFF dla planu Agency na konto w Expired1.com lifetime. Podczas płatności podajcie kod: ZGRED.

Ariel Expired1.com

Ariel Expired1.com

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

 1. A czy ktoś robił może analizy bardziej złożonych przypadków:
  a) odtwarzamy strukturę dokumentów strony, ale treści dajemy inne chociaż na taką samą tematykę,
  b) nie odtwarzamy pierwotnej struktury, ale robimy odpowiednie przekierowania i treści z taką samą tematyką jak w oryginale.
  ?

 2. Do tej pory korzystałam z wygasle.net ale wychodzi na to, że warto przetestować także expired1 zwłaszcza z kuponem zniżkowym- zobaczymy jak będzie śmigać 🙂

 3. Cześć, bardzo ciekawe rezultaty. Mam kilka pytań:
  1. Jak wyszukujesz domeny tematycznie jeśli nie mają słów kluczowych w nazwie. Ręcznie przeglądasz Archive/Ahrefs/Senuto dla każdej domeny z linkami? Czy expired1 ma takie funkcje?
  2. W jakis sposób pobierasz pliki z Archive ?
  3. Po jakim czasie i w jaki sposób linkujesz z takiego zaplecza?

  • Hej Tomasz!

   AD1. : Jeśli szukasz strony pod zaplecze dla fotografa to fajnie jak ma w naziwe fotograf. Jeśli sklep dla zwierząt to wtedy kot/pies. Nie szedłbym w mega nisze typu zaplecze dla ogrodnika w postaci tylko stron z linkami od innych ogrodników. To raczej mokry sen SEOwców 😛 W expired1.com mamy filtr nazwy domeny i z niego korzystam

   AD2.: W Expired1.com mamy beta narzędzie do pobierania treści. Działa różnie bo każda strona jest inna, pobiera ale często trzeba poprawiać to lub tamto aby działało. Chociażby inna struktura URLa, katalog, „na sztywno” zmiany na stronie i taki skrypt nie uciągnie tego bo trzeba „rzeźbić”.
   Masz też w necie skrypty dostępne darmowe i możesz instalować, sprawdzać i testować. Nam to się średnio sprawdziło dlatego zrobiliśmy nasze narzędzie (ciągle beta i poprawiane )

   AD3: Tu każdy ma swoją technikę. Ja linkuje po 2-3tyg. jak strona nabierze rumieńców.

 4. A co z prawami autorskimi? Jakby nie patrzeć to kradzież treści. Czy nie ma żadnego ryzyka, że za takie ?odzyskanie? strony będę mieć problemy prawne?

  • Kopiowanie treści innych osób to kradzież intelektualna.
   Manipulowanie wynikami wyszukiwania w Google jest również niezgodne z prawem (Googla).

   • No to mógłbyś napisać w artykule, że jeśli tak zrobię jak Ty to mogę ponieść odpowiedzialność i skończyć w sądzie … sorry nie mam ochoty zrzynając na żywca content potem biegać po sądach.

    To jest igranie z ogniem prędzej czy pózniej jeden z Twoich klientów będzie miał sprawę w sądzie o kradzież własności intelektualnej i Ty najwyraźniej to wiesz i masz w dupie. Byle tylko hajs sie zgadzał.

    Rozumiem, że użytkownicy kradną content na własną odpowiedzialność, ale powinieneś zawrzeć w artykule informacje jak sie moze skończyć kradzież contentu.

    Tutaj nie ma co nawiązywać do Google i to, że ?łamanie ich prawa?. Ja bym z punktu prawnego na to w ogóle nie patrzył, bo jeśli dobrze rozumiem to w 100% przypadków stary właściciel strony moze podać autora takiego zaplecza do sądu i z łatwością wygra. Proszę daj mi jakieś konkretne prawne paragrafy, a nie ?prawo Google?, jeśli sie mylę.

  • a) częste pady serwera
   b) najczęściej jedyna klasa IP : D max C
   c) często ta sama maszyna
   d) 95% przypadków to ten sam provider hostingu/adresów IP
   e) złe sąsiedztwo ale nie tym sensie, że sąsiad robi kasyna a 99% użytkowników takiego hostingu kupuje go dla jednego celu. Co sprawia, ze 99% userów tego hostingu kombinuje, stawia puste automatyczne WPki, padają takie strony etc etc. można wymieniać godzinami

   Samo rozdzielenie na SEOhosting a zwykły hosting stwia nam pytanie: A czym ten SEOhosting się różni. A chcemy udawać prawdziwą stronę 😛

 5. „Content dla tej witryny został odtworzony 1:1 z WebArchive.” – Przecież to ewidentna kradzież jest ….

 6. Bardzo fajny artykuł. No ok, kradzież contentu może nie jest fajna, ale przecież odzyskanie struktury strony i zachowanie starych linków + dodanie własnej treści to nie jest nic złego 🙂
  Mi ta technika jak najbardziej odpowiada i nie widzę w tym nic złego. Ariel czy biorąc wasze narzędzie na poł roku są jakieś rabaty ?

 7. hej! super wpis. Mam jednak pytanie. W trakcie procesu rankowania, jednym z punktów była pozycja „odtwarzanie kontentu”. Co to właściwie znaczy? Czy jest to tworzenie nowego kontentu który byłby zgodny ze słowami kluczowymi domeny? Z góry dzięki za odpowiedź!

 8. No no .. przyznam, że na łamach bloga zgreda nie spodziewałem się artykułu, która zachęcać będzie do łamania prawa.

 9. Fajny artykuł ! 🙂 Widze ze duzo kontrowersji jest co do legalności. Wydaje mi się, że kto zechce to złamie prawo a kto nie zechce to może odrobinę zmodyfikować tą metodę i robić to legalnie

  • Same case study miało na celu pokazanie jak zachowa się odtworzona domena. Zachęcam do przepisywania tresci i wynik powinien być podobny. Najważniejsze aby zachować strukturę URLi

 10. Nie dowiedziałem się z artykułu jak za dolara zbudować stronę, dowiedziałem się jak za dolara kupić domenę i znaleźć darmowy hosting (ale to już było… 🙂 .
  Koszty serwisu expired1 zostały całkowicie pominięte 🙁

  • Dowiedziałeś się 😛 Content został odtworzony ( HTML ) przy użyciu wew. narzędzia którego nie reklamuje bezpośrednio ale jest dostępne. Kosztu expired1.com nie ponoszę więc o tym nie piszę 😛 Cennik masz na stronie i zachęcam do zaopoznania się z nim 🙂

 11. Paweł, czy niezbędne jest zaciąganie starej strony aby domena po czasie ponownie sama zarankowała, treść nie może być inna? 😉

 12. Czy taka strona zaplecza będzie bazować tylko na starych limakach? Czy może teraz lub w przyszłości będzie też trzeba ją linkować świeżymi linkami?

 13. Jeśli domena dostała filtr od google to pomimo ładnych dawnych wykresów w semstorm i senuto się nie wybije w górę

  • No jak bedziesz spamował zapleczówkami w komentarzach to na pewno się nie wybije. Spamować 3ba umieć 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły