Kilka osób pytało Mnie jak rozpoznać blast SEO ? Należy od razu powiedzieć, że mamy dwa rodzaje blastów: pierwszy wykonywane narzędziem o nazwie XRumer, drugi o nazwie Scrapebox – rozróżniam te dwa gdyż na chwilę obecną tak się w Polsce utarło. Praktyka wskazuje, że XR wykonuje blasty na profile/fora, scrapebox z reguły na komentarze. Stąd dla przykładu poszukamy czegoś o blogu, który czytujecie 😉

1. XRumer

Zapytanie w G: "zgred.pl" +board +profile

Jak widać jest tego „troszkę” – profile pochodzą z czasów dopalania całego top10 na fraze „pozycjonowanie” przez takiego jednego konkurenta…

Oczywiście powyższa komenda może być dowolnie modyfikowana. XRumerowcy mogą zostawiać po sobie ślad w postaci footprintów – wtedy do takiego zapytania można dołożyć footprinta i wiadomo kto spamuje 😉

2. ScrapeBox

Zapytanie w G: "zgred.pl" +comments +wordpress

W przypadku narzędzia SB de facto spamuje się komentarze na różnego rodzaju blogach. Rozpoznanie następuje dość szybko … szczególnie, że wtedy na stronie, gdzie jest link (z reguły NOFOLLOW) do naszej strony, znajdują się pierdyliardy innych podobnych komentarzy 😉

3. Pytanie – czy to szkodzi ?

Według Google linki przychodzace nie szkodzą… teoretycznie… Praktyka i dotychczas prezentowane artykuły na tym blogu wskazują jednoznacznie, że:

– domeny stare, z historią, pozycjonowane – nie da się ich zepsuć
– domeny stare, z historią, niepozycjonowane – można (ale nie zawsze) zepsuć
– domeny młode … bez względu na dbałość SEO – można zdrowo zaszkodzić

Tak więc w rękach niedoświadczonego pozycjonera lub też jakiejś gangreny – narzędziami można wyrządzić szkody – szczególnie XRumerem.

Google od Maja’11 uodparnia się na profilowanie … z domen zagranicznych do PL oraz na postowanie. Skutki są złudne i chwilowe. Co nie znaczy, że droga do użytkowania XR?SB jest zamknięta 😉

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

 1. Znaczy: ucięło Ci ogon? Prawdziwa plaga z tymi XR, szczególnie w rękach szalonych ludzi, naprawianie szkód zajmuje miesiące :/

 2. Ostatnimi czasy blast z SB w moim odczuciu mają moc bliską 0. Ciężko nawet poprawić nimi indeksację, jedyne do czego się nadają, to podlinkowanie spamów do SWLi, bo majestic łyka wszystko jak leci.
  Takie pytanie dodatkowe jeszcze, bo chciałbym to zestawić ze swoimi przemyśleniami – jak starą domenę uważasz za „starą” i nie do ruszenia? Wiadomo, że dużo zależy od profilu i natężenia linkowania, ale +/- jakiś?

 3. Paweł, możesz napisać coś więcej o footprintach spamerów? Czasami warto wiedzieć, kto się dopadł do mojej strony Xrumerem lub innym dziadostwem… Czy każdy spamer zostawia wyraźnie swoje „odciski”?

 4. Ten, co zostawia „odciski” to żaden spamer tylko licealista w najgorszym razie gimnazjalista. Blast bardzo łatwo wykryć – zastanawiam się zatem jaka grupa pyta „jak rozponać blast?”

 5. Zgred, Twoje zapytanie z posta generuje mi ruch w Analyticsie ;)))) Jest to dowód na to, że linki wychodzące (o ile są tematyczne) nie szkodzą, ba, nawet pomagają:)

 6. Paweł minęło ok. półtora roku, blasty nadal są skuteczne. Twój wpis jest w TOP10 na „blast rumakiem” i chyba niewiele się zmieniło.
  Nadal są to bardzo skuteczne metody na dopalenie stron, oczywiście jak napisałeś z historia, już nieźle podlinkowanych. Nie używam XR i SB jednak trochę mi się śni i żałuję, że zainteresowałem się SEO dopiero po 2012, wcześniej to chyba była miła Bonanza. Wg mnie teraz najskuteczniejsze blasty robi się Zenkiem.

 7. To oczywiste, że bazy są bardzo ważne, jednak wydaje mi się, że temat jest o narzędziach. Trochę ich powstało, niektórzy autorzy mają lepsze pomysły inni gorsze.

 8. Od jakiegoś miesiąca czytam powoli o SEO, bo buduję moją stronę. Jestem nowicjuszem w temacie. Na jednym z portali świadczących usługi pozycjonerskie przeczytałem, że można kupić SEO blast. No to zapytałem Google co to takiego i wyskoczył mi ten wpis. Co ciekawe (dla mnie) już widzę pierwsze praktyczne zalety „bratania się” z tematami SEO. Jeszcze niedawno po przeczytaniu czegoś takiego: „to pytanie było w ogonie bloga”, kompletnie nie wiedziałbym o co chodzi. Po miesiącu moja strona notuje jednak już jakiś ultraszczątkowy ruch z Google (może nawet nie tyle ruch, co wyświetlenia) i widzę w Analytics jakie to są frazy. Czyli mogę to próbować wykorzystać tak jak Ty, o ile dobrze rozumiem kwestię, ale wydaje mi się że raczej tak. Ekscytuję się tym jak małpka drutem, jakbym co najmniej nowy pierwiastek odkrył 🙂 Za rok/dwa to już w ogóle może będę miał mocne podstawy tego wszystkiego (oby). Co ciekawe wpis ma już 7 lat, a cały czas okupuje pierwsze miejsce na tę frazę – nikt nie ma zamiaru z Tobą konkurować 😀 Fajny blog, pouczający, dziękować za naukę, pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły