fbpx
Agencja SEO Zgred - Pozycjonowanie stron www

Jak rozpoznać blast seo ?

Kilka osób pytało Mnie jak rozpoznać blast SEO ? Należy od razu powiedzieć, że mamy dwa rodzaje blastów: pierwszy wykonywane narzędziem o nazwie XRumer, drugi o nazwie Scrapebox – rozróżniam te dwa gdyż na chwilę obecną tak się w Polsce utarło. Praktyka wskazuje, że XR wykonuje blasty na profile/fora, scrapebox z reguły na komentarze. Stąd dla przykładu poszukamy czegoś o blogu, który czytujecie 😉

1. XRumer

Zapytanie w G: "zgred.pl" +board +profile

Jak widać jest tego „troszkę” – profile pochodzą z czasów dopalania całego top10 na fraze „pozycjonowanie” przez takiego jednego konkurenta…

Oczywiście powyższa komenda może być dowolnie modyfikowana. XRumerowcy mogą zostawiać po sobie ślad w postaci footprintów – wtedy do takiego zapytania można dołożyć footprinta i wiadomo kto spamuje 😉

2. ScrapeBox

Zapytanie w G: "zgred.pl" +comments +wordpress

W przypadku narzędzia SB de facto spamuje się komentarze na różnego rodzaju blogach. Rozpoznanie następuje dość szybko … szczególnie, że wtedy na stronie, gdzie jest link (z reguły NOFOLLOW) do naszej strony, znajdują się pierdyliardy innych podobnych komentarzy 😉

3. Pytanie – czy to szkodzi ?

Według Google linki przychodzace nie szkodzą… teoretycznie… Praktyka i dotychczas prezentowane artykuły na tym blogu wskazują jednoznacznie, że:

– domeny stare, z historią, pozycjonowane – nie da się ich zepsuć
– domeny stare, z historią, niepozycjonowane – można (ale nie zawsze) zepsuć
– domeny młode … bez względu na dbałość SEO – można zdrowo zaszkodzić

Tak więc w rękach niedoświadczonego pozycjonera lub też jakiejś gangreny – narzędziami można wyrządzić szkody – szczególnie XRumerem.

Google od Maja’11 uodparnia się na profilowanie … z domen zagranicznych do PL oraz na postowanie. Skutki są złudne i chwilowe. Co nie znaczy, że droga do użytkowania XR?SB jest zamknięta 😉

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (6 głosów, średnia: 4,33 z 5)

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Komentarzy (23)

 1. zgred
  Grudzień 9, 2011

  skąd pomysł na artykuł ? bo mi na „długi ogon” weszło 😉 😀

 2. Marek
  Grudzień 9, 2011

  Znaczy: ucięło Ci ogon? Prawdziwa plaga z tymi XR, szczególnie w rękach szalonych ludzi, naprawianie szkód zajmuje miesiące :/

 3. zgred
  Grudzień 9, 2011

  @Marek: nie – to pytanie było w ogonie bloga – wiec napisałem, żeby ściągnąć ruch ;P

 4. Marek
  Grudzień 9, 2011

  🙂 Też to chyba wcielę w życie 🙂

  • zgred
   Grudzień 9, 2011

   już jest na #1 miejscu na te fraze 😀

 5. Jakub Wiącek
  Grudzień 9, 2011

  @Marek ale jak się naprawia takie szkody? złe użycie XR=brak efektu

 6. Marcu
  Grudzień 10, 2011

  TR rośnie?

 7. Sławek
  Grudzień 10, 2011

  Ostatnimi czasy blast z SB w moim odczuciu mają moc bliską 0. Ciężko nawet poprawić nimi indeksację, jedyne do czego się nadają, to podlinkowanie spamów do SWLi, bo majestic łyka wszystko jak leci.
  Takie pytanie dodatkowe jeszcze, bo chciałbym to zestawić ze swoimi przemyśleniami – jak starą domenę uważasz za „starą” i nie do ruszenia? Wiadomo, że dużo zależy od profilu i natężenia linkowania, ale +/- jakiś?

 8. Praca
  Grudzień 10, 2011

  Uciążliwe szczególnie dla właścicieli for i blogów, na których „gangreny” próbują się spamowac…

 9. katalog stron
  Grudzień 10, 2011

  Jaką domenę uznajecie za młodą? Czy półrocznej pozycjonowanej domenie może zaszkodzić taki blast?

  • zgred
   Grudzień 10, 2011

   Pół roku to stanowczo młoda domena … dla mnie stara domena to min. 2-3 lata.

 10. policjanci
  Grudzień 11, 2011

  Paweł, możesz napisać coś więcej o footprintach spamerów? Czasami warto wiedzieć, kto się dopadł do mojej strony Xrumerem lub innym dziadostwem… Czy każdy spamer zostawia wyraźnie swoje „odciski”?

 11. A
  Grudzień 12, 2011

  Zartujesz? Niektórzy mają na tyle mała wyobraźnię ze to nieświadomie robią.

 12. Sprawdzimy.eu
  Grudzień 12, 2011

  Ten, co zostawia „odciski” to żaden spamer tylko licealista w najgorszym razie gimnazjalista. Blast bardzo łatwo wykryć – zastanawiam się zatem jaka grupa pyta „jak rozponać blast?”

 13. Marek
  Grudzień 12, 2011

  Zgred, Twoje zapytanie z posta generuje mi ruch w Analyticsie ;)))) Jest to dowód na to, że linki wychodzące (o ile są tematyczne) nie szkodzą, ba, nawet pomagają:)

  • zgred
   Grudzień 12, 2011

   @fuburek: cicho ! bo wszyscy zaczną linkować 😛

 14. Wędzony
  Luty 21, 2012

  A mi wydaje się, że za jakiś czas Google weźmie się za rumaki i SB.

 15. Tomasz
  Maj 6, 2013

  Paweł minęło ok. półtora roku, blasty nadal są skuteczne. Twój wpis jest w TOP10 na „blast rumakiem” i chyba niewiele się zmieniło.
  Nadal są to bardzo skuteczne metody na dopalenie stron, oczywiście jak napisałeś z historia, już nieźle podlinkowanych. Nie używam XR i SB jednak trochę mi się śni i żałuję, że zainteresowałem się SEO dopiero po 2012, wcześniej to chyba była miła Bonanza. Wg mnie teraz najskuteczniejsze blasty robi się Zenkiem.

 16. Artur
  Maj 6, 2013

  Skuteczne blasty robi się dobrymi bazami 😉 nieważne narzędzie 🙂

 17. Tomasz
  Maj 6, 2013

  To oczywiste, że bazy są bardzo ważne, jednak wydaje mi się, że temat jest o narzędziach. Trochę ich powstało, niektórzy autorzy mają lepsze pomysły inni gorsze.

 18. Stanisław
  Maj 6, 2013

  I przy tych 2 blastach zostańmy 🙂

 19. Mike
  Grudzień 15, 2018

  Od jakiegoś miesiąca czytam powoli o SEO, bo buduję moją stronę. Jestem nowicjuszem w temacie. Na jednym z portali świadczących usługi pozycjonerskie przeczytałem, że można kupić SEO blast. No to zapytałem Google co to takiego i wyskoczył mi ten wpis. Co ciekawe (dla mnie) już widzę pierwsze praktyczne zalety „bratania się” z tematami SEO. Jeszcze niedawno po przeczytaniu czegoś takiego: „to pytanie było w ogonie bloga”, kompletnie nie wiedziałbym o co chodzi. Po miesiącu moja strona notuje jednak już jakiś ultraszczątkowy ruch z Google (może nawet nie tyle ruch, co wyświetlenia) i widzę w Analytics jakie to są frazy. Czyli mogę to próbować wykorzystać tak jak Ty, o ile dobrze rozumiem kwestię, ale wydaje mi się że raczej tak. Ekscytuję się tym jak małpka drutem, jakbym co najmniej nowy pierwiastek odkrył 🙂 Za rok/dwa to już w ogóle może będę miał mocne podstawy tego wszystkiego (oby). Co ciekawe wpis ma już 7 lat, a cały czas okupuje pierwsze miejsce na tę frazę – nikt nie ma zamiaru z Tobą konkurować 😀 Fajny blog, pouczający, dziękować za naukę, pozdrawiam.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie udostępniony. Wymagane pola są oznaczone *

Szkolenia SEO

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak pozycjonować i optymalizować

serwisy internetowe małe i duże

29.marzec.2019 - Rzeszów

12.kwiecień.2019 - Lublin

26.kwiecień.2019 - Zielona Góra

Niebawem więcej informacji :)