Będąc w czerwcu 2010 na spotkaniu Silesia SEM – Marketing Internetowy w wyszukiwarkach, można było wysłuchać kilku ciekawych wykładów (referatów) o SEO i SEM. Jednym z nich był wykład poświęcony przygotowywaniu tekstów SEO na witrynę. Odnośnik do pełnej prezentacji, przygotowanej przez Jakuba Makaruka, jest do obejrzenia tutaj.

Przed ogłoszeniem zapotrzebowania na teksty SEO musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1. do czego będę używał tekstów

> z reguły używamy do katalogowania/preclowania/spamowania

2. dla kogo je piszę/potrzebuję

> z reguły dla siebie

3. na jakich stronach będą teksty umieszczone

> z reguły zaplecze

Jeśli chodzi o moje zaplecze korzystam z trzech typów tekstów opisanych powyżej i wykorzstuję je następująco:

– teksty do mieszarek: długość ok 1000 znaków, przygotowane z synonimami pod mieszacze, do katalogowania – staram się nei przekraczać ceny 2-3 zł per tekst

– teskty na strony statyczne: długośc min 1000-1200 znaków, tekst z frazą kluczową przynajmniej jedną dla mnie najbardziej interesującą – cena dochodzi do 4 zł per tekst chyba, że zamawiam pełną zapleczówkę wtedy:

a). strona musi mieć min 10 a najlepiej 15 podstron

b). musi spełniac wymagania pod kątem możliwosci optymalizacji znacnzikow META i tekstów

c). musi zawierać możliwość łatwego zasysania zewnętrznych kodów np poprzez pliki PHP

d). dezajn dostosowany do tematyki

e). kwotowo mieścić się w granicach 40-60 zł per jedna zapleczówka

– teksty na blogi: wyszukuję (w różny sposób) interesujące mnie materiały i zlecam napisanie streszczenia nawet do ok 2-3 tys znaków. Za dobrze przygotowany materiał/stronę jestem gotów zapłacić od 10 do 60 zł. Taki materiał ląduje na blogu (wartościowym) i przynajmniej przez czas jakiś pozostaje na tyle unikalny, że szybko wypływa do góry. Nie ukrywam, że czasem takie streszczenia pisze sam.

Gdzie szukam zleceniobiorców ? Głównie na forum SEO (forum.optymalizacja.com) – zawsze proszę o przygotowanie max. 5 tekstów – po ich jakości i lekkości (jakoś intuicyjnie) jestem w stanie stwierdzić, czy będzie to dłuższa czy jednorazowa współpraca.

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

  • 1-stronicówka to bardziej landing-page … 10-15 stron można wypozycjonować na mini-long-tail i zawsze trochę ruchu się zbierze 🙂

  • Liczy się wartość merytoryczna … poza tym tekst tekstowi nie równy. Lubię mieć porządnie napisany tekst, który po lekkiej optymalizacji (dosłownie jedno H1 i dwa BOLDy) będzie miał „moc”.

 1. Jeśli ktoś chce płacić 1 zł za tekst, to już jest to zdzierstwo. 4 zł to powinna być dobra kwota. Jeszcze parę lat temu za 1 tekst płacono 10-15 zł – mówił mi to sam pozycjoner i pisarz zarazem. Z czasem zapotrzebowanie na teksty rosło i rośnie nadal, ale cena spada, co jest wręcz sprzeczne z prawami ekonomi ! Teraz już pisarz w stanie spoczynku, bo wszystkie „Pany” oczekują, że ludzie będą pisać dla nich za złotówkę na tekst ;/ Zresztą ludzie sami są nie lepsi – psują rynek, szczególnie ci, którzy sami krzyczą, że napiszą tekst za złotówkę. A na PIO pojawił się nawet miłośnik niewolnictwa, który chce sprzedać pojedyńczy tekst za cenę poniżej złotego. Winni są więc i sami ludzie – PSUJĄ RYNEK ! Widać, ze mentalność niewolniczo-pańszczyźniana Polski jeszcze nie opuściła. A praca jest fajna, tylko mogła by być znów godnie opłacalna. Jeszcze trochę, a inni będa pisać za darmo a nawet będą dopłacać pozycjonerom .. :/ ŻAL.PL

  Więc niech nikt nie trąbi, że 4 zł to dużo – albo sam jest wyzyskiwaczem, albo praw ekonomii nie zna.
  Jak nie chcą godnie zapłacić a tylko złotówkę, to niech sami je lepiej piszą. Przynajmniej nie będą musieli dawać jej w postaci ochłapów zleceniobiorcom i będą mogli sobie kupić za to piwo lub uzbierać większą kwotę i zabawić się w burdelu.

 2. Nie bronię tutaj żadnej strony, ale jednak prawa ekonomii i wolnego rynku mówią, że jak się znajdzie ktoś kto zrobi to taniej i lepiej to automatycznie reszta musi na to zareagować. Zgodzę się, że są ludzie którzy psują rynek przez to, że biorą bardzo niskie stawki, ale Ty byś chciał rynek regulować odgórnie ustalając minimalne stawki jakiej ktoś może zażądać. To jest jeszcze gorsze niż „psucie” rynku, przez tych którzy chcą robić tanio. Jak jest tanio to więcej ludzi skorzysta i w ogólnym rozrachunku wychodzi to dla każdego lepiej. Niskie ceny stymulują konkurencję, do poprawy jakości usług itp, zwiększają ilość zleceń itp.

 3. Ja znalazłem autora a w zasadzie autorkę na PiO, płacę za teksty na zaplecze po 7zł/k, ale w zasadzie nadają się na strony główne. Babka ma wyższe wykształcenie medyczne i pisze ciut za bardzo definicyjnie ale dobrze merytorycznie. Teksty na blogi 1/2 ceny.

 4. Dzięki za rozjaśnienie mi w głowie. Teraz wiem, że to co piszę (2-3tys. znaków tekstu merytorycznego, spójnego i na temat) ma prawo kosztować więcej niż te 2-3 złote 🙂

 5. Zgadzam się w pełni z GM, dopiero zaczynam swoją przygodę z pisaniem, i nie orientuję się zbyt dobrze w cenach, ale dzięki temu wpisowi z pewnością będę miała czym się podeprzeć w negocjacjach ze zleceniodawcą 🙂

 6. Jeśli chodzi o godnych polecenia pisarzy to muszę powiedzieć, że ostatnio moje oczekiwania spełniła w pełni firma TEKSTofSEO. Co prawda na ZPN mają też negatywne opinie, ale jak dla mnie super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły