fbpx
Agencja SEO Zgred - Pozycjonowanie stron www

Jak powinien wyglądać SEO friendly szablon WordPressa ?

Posiadanie sporego zaplecza pozwala na swobodne prowadzenie działań SEO. Niektórzy zdają się zapominać, że sam szablon strony jest niezwykle znaczącym elementem. Wspiera on działania SEO tak samo, jak dobra treść czy umieszczanie odpowiednich linków. Właściwie zoptymalizowany przyniesie więc wiele korzyści, łącznie z umocnieniem się pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Poniżej kilka kryteriów, którymi warto się kierować podczas poszukiwania szablonu spełniającego standardy SEO

wpseo-artykulik

 

 • Szablon responsywny

RWD (Responsive Web Design) to już standard, jeśli chodzi o firmowe witryny internetowe. Jest to podyktowane przede wszystkim faktem, iż coraz więcej użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania stron www. I to właśnie dla ich wygody serwisy są dostosowywane do rozmiarów ekranu sprzętu w taki sposób, by strona mieściła się na szerokość ekranu.

Dlaczego więc strony zapleczowe mają być pod tym względem ?gorsze?? Warto zadbać o to, by szablon stawianego zaplecza spełniał standardy RWD. Tym bardziej, że dla Google to responsywność może wskazywać na stronę wiarygodną i wartościową. Zastosowanie tego kryterium wpłynie pozytywnie na ranking domeny w oczach robota najpopularniejszej wyszukiwarki.

 • Szablon, który szybko się wczytuje

Szablony muszą być SEO friendly również pod względem szybkości ładowania. Muszą być więc lekkie, a czas ich wczytywania stosunkowo krótki. Zbyt duża waga poszczególnych elementów znacznie opóźnia ładowanie witryny, co bardzo zniechęca użytkowników. Spowolnienie wczytywania się strony zwiększa zatem tzw. ?bounce rate? (współczynnik odrzuceń ? procent wizyt na podczas których użytkownik opuścił stronę ze strony wejścia). To z kolei może wpłynąć negatywnie na pozycję domeny w rankingu Google.

 • Szablon atrakcyjny pod względem graficznym

Szata graficzna to kwestia upodobań. Jednak wybierając szablon, warto wziąć pod uwagę nie tylko swój gust, lecz mieć na uwadze innych użytkowników (przede wszystkim robot Google). Należy zwrócić uwagę na to, by sam motyw był zgodny z tematyką prowadzonej strony zapleczowej.

Nowoczesny szablon z atrakcyjnym, ale mało popularnym motywem z pewnością uczyni stronę zapleczową bardziej profesjonalną, unikalną i wartościową. A to już kolejny plus – jeśli chodzi o działania SEO.

Warto pamiętać, że im częściej spotykane strony internetowe bazujące na jednakowym szablonie, tym trudniej przekonać Google, że witryna nie ma charakteru zaplecza.

 • Szablon z hierarchicznym menu w HTML

Szablon wspierający działania SEO powinien dawać możliwość budowy hierarchicznego menu w HTML. Dzięki temu roboty wyszukiwarek będą poruszać się po stronie bez żadnych problemów.

 • Szablon z opcją dodawania kolumn, sidebarów i widgetów

Możliwość dodawania kolumn, sidebarów i różnorodnych widgetów to strona dostosowana do konkretnych potrzeb. To także witryna bardziej profesjonalna, niczym nieprzypominająca typowych stron zapleczowych. Wygląd takiej witryny nie będzie więc sugerował Google, że może to być serwis powstały wyłącznie z myślą o poprawie efektów pozycjonowania. To z kolei duży plus, jeśli chodzi o kwestie SEO. Dlatego należy poszukiwać takich szablonów, które będą posiadały tego typu funkcjonalności.

 • Szablon uniwersalny

Szablon przyjazny z punktu widzenia SEO to również szablon uniwersalny w kwestii jego zastosowania. Warto zadbać o to, by można było zbudować na nim zarówno stronę firmową, sklep internetowy, blog, a nawet forum. Dlaczego to takie istotne?

Otóż, jeśli na tym samym szablonie postawisz zaplecze, a ktoś stronę firmową czy nawet sklep, trudniej będzie dociec, że to właśnie Twoja witryna służy poprawie rankingu w wyszukiwarce. Jeżeli natomiast będziesz bazował na szablonach, które wykorzystywane są przez innych do tworzenia stron zapleczowych, Google szybko może to obrócić przeciwko Tobie. I to bez względu na jakość zamieszczanych tam treści.

 • Szablon współpracujący z popularnymi wtyczkami dla social media i SEO

Wybierając szablon strony zapleczowej, należy zwrócić uwagę na jego współpracę z najpopularniejszymi wtyczkami – SEO oraz społecznościowymi.

Wtyczki SEO wpływają na lepsze efekty pozycjonowania, dając możliwość konfiguracji ustawień – zgodnie z własnymi potrzebami (np. meta tagi, breadcrumbs, ustawienia robots.txt, tworzenie mapy strony).

Wtyczki społecznościowe pozwalają na połączenie zaplecza z portalami społecznościowymi (G+, Twitter, Facebook). Z punktu widzenia Google, taka strona będzie odbierana jako wartościowa i wiarygodna, a przy tym przyjazna użytkownikom.

 • Szablon z edytowalnymi nagłówkami H1-H3

To, że zastosowanie nagłówków H1-H3 pozwala na ustalenie hierarchii na stronie, jest sprawą całkowicie oczywistą i dość istotną z punku widzenia SEO. Ich celem jest porządkowanie treści, co jest wygodą nie tylko dla użytkowników, ale i robotów wyszukiwarek.

Stawiając strony zapleczowe, warto jednak pomyśleć o szablonach umożliwiających edycję nagłówków – w zakresie kolorystyki oraz wielkości. W wielu przypadkach są to wartości już narzucone, a one niekoniecznie mogą nam odpowiadać. Chodzi więc o to, by edycja była możliwa z poziomu panelu administracyjnego – bez większych ingerencji i kombinacji przy szablonie.

 • Szablon z edytowalnym nagłówkiem i stopką

Warto zadbać o to, by szablon stron zapleczowych posiadał opcję edycji nagłówka i stopki. Edytowalny header oraz footer potrafią wzmocnić wewnętrzne linkowanie. Dzięki temu można dodać linki kierujące do dowolnych podstron serwisu, np. przy zastosowaniu widgetu wyświetlającego listę artykułów podobnych tematycznie.

 • Szablon bezpieczny

Chodzi tutaj o zabezpieczenie przed włamaniami hakerskimi oraz wirusami. Jeśli strona zostanie zaatakowana, wówczas może wpłynąć to na jej przeciążenie czy niepoprawne wyświetlenia. Wychwycenie tego przez Google może zakończyć się nałożeniem filtra na witrynę, w efekcie czego zniknie z wyników wyszukiwania.

 • Szablon z RSS

Serwis tworzony z myślą o użytkownikach punktuje w rankingach Google. Dlatego szablon strony zapleczowej powinien posiadać RSS. Dzięki temu osoby zainteresowane publikowaną treścią, będą mogły być na bieżąco.

O ile problemu ze znalezieniem szablonu spełniającego powyższe wymagania na potrzeby kilku stron zapleczowych właściwie nie ma, tak w przypadku stawiania potężnego zaplecza jest to dość utrudnione. Można oczywiście bazować na tym jednym szablonie (albo nawet kilku) i w jakiś sposób próbować je modyfikować, by różniły się między sobą. Nie jest jednak trudno sobie wyobrazić, jak wiele czasu to zajmie. Nie mówiąc już o zarządzaniu poszczególnymi stronami, łącznie z dodawaniem treści. Dzięki nowoczesnym narzędziom, można to jednak bardzo uprościć.
WPSEO to rozwiązanie, które wspiera budowę wartościowego zaplecza. Wybierając jeden z dostępnych pakietów, możliwe jest postawienie nawet kilkuset różnych WordPressów (począwszy od pakietu Brązowego z 50 WordPressami, a skończywszy pakiecie Platyna z 500 WP), których szablony określane są jako SEO friendly. Spełniają więc powyższe kryteria, wpływając na poprawę pozycji serwisów w rankingach Google. W każdej chwili możesz również zmienić ich skórkę, jeszcze lepiej dostosowując ją do potrzeb. WPSEO to jednak rozwiązanie, które jest w stanie zaoferować znacznie więcej niż tylko przyjazne szablony. To także możliwość uruchomienia stron zapleczowych zgodnie z zasadami pełnej dywersyfikacji IP oraz opcja zarządzania zapleczem z jednego miejsca. Dla tych najbardziej zapracowanych, istnieje także możliwość wykupienia usługi na kompletną obsługę zaplecza – począwszy od instalacji domen i skryptów, poprzez budowę strategii zaplecza, a na monitoringu postępu efektów pozycjonowania skończywszy.

Na zakończenie:

 

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (10 głosów, średnia: 4,50 z 5)

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Komentarzy (33)

 1. Hubert
  Kwiecień 29, 2014

  Porady przydatne nawet podczas wybierania szablonu na głównego bloga. Przyznam się, że do tej pory nie zwracałem uwagi na powiązanie SEO z tym jaki szablon wybiorę, myślałem że to nie ma większego znaczenia. Na szczęście człowiek uczy się przez całe życie.

 2. Anna
  Kwiecień 30, 2014

  artykul sponsorowany wpseo?

  • Paweł Gontarek
   Kwiecień 30, 2014

   A bo to pierwszy na tym blogu ?

   • Łukasz Trześniewski
    Czerwiec 8, 2014

    I pewnie nie ostatni 😉
    Do artykułu dodałbym od siebie, że taki szablon potrzebuje jeszcze webmastera, który zna chociaż podstawy optymalizacji, bo to co teraz rządzi trendami to jakaś porażka 😉

 3. Extraseo
  Kwiecień 30, 2014

  Dlatego ja pod zaplecza proponuję każdemu stary porządny zwykjły kod html oraz dobry projekt w zennopostrze 🙂

 4. Seowordpress
  Kwiecień 30, 2014

  Artykuł bardzo przyjemny. Zainspirował mnie do napisania artykułu związanego z responsywnością treści 🙂 A to, że na końcu reklama? Ważne, że merytoryczna treść znacznie przeważa nad treściami reklamowymi.

 5. DMati
  Kwiecień 30, 2014

  „Szablon uniwersalny”

  I w tym podpunkcie leci na łeb m.in. punkt „Szablon, który szybko się wczytuje”. Uniwersalny nie będzie szybki i lekki, bo będzie przeładowany. A w przypadku wordpressa będzie musiał wspierać te top wtyczki jak woocommerce, buddy press, bbpress itd.

  • Paweł Gontarek
   Kwiecień 30, 2014

   Ja mam w cholerę wtyczek – chyba coś kole 25 sztuk obecnie 🙂 i daje radę 😉

   • @ Paweł – czym cache-ujesz WP? Przy 25 wtyczkach, to już chyba minimum „Quick Cache”, albo osobno coś na cache widgetów i pozostałego contentu.

    • w3 total cache – ale nie cache’uje kilku obiektów i np javascriptów, których zakeszowanie 😉 powoduje iż nie działają.

     edit: skłamałem – mam 35 włączonych wtyczek …

     • Adrian Pakulski
      Maj 2, 2014

      35 wtyczek na 1 WP, drżyjcie sharedy 😉

     • Larry
      Maj 3, 2014

      Czy, aby na pewno chodzi o cachowanie js, a nie o kompaktowanie (Minify)? Dość często kompaktowanie js w W3 Total Cache powoduje błąd. Podobno Better WordPress Minify rozwiązuje ten problem.

     • Paweł Gontarek
      Maj 3, 2014

      No tak tak – ja sie nei znam 😛 Prosze nie naciskać na zielonego 😛

     • Larry
      Maj 4, 2014

      Przetestowałem u siebie wspomniany Better WordPress Minify przed chwilą. W moim przypadku rzeczywiście pomógł i zostanie uzupełnieniem W3 Total Cache. Ty Cache-uj normalnie js (Page Cache), tylko w zakładce „Minify” odhacz go i uzupełnij BWM.

 6. Michał
  Kwiecień 30, 2014

  co to znaczy: „podwiązujemy konto Twittera.”? i jak to można „powiązać”

  • Paweł Gontarek
   Kwiecień 30, 2014

   W ustawieniach Feedburnera można powiazac konto RSS i Twittera i dizęki temu posty z RSS publikują się od razu w Twiterku.

 7. Igor
  Maj 2, 2014

  Zabrakło najważniejszego, czy skórka jest adsense friendly

 8. Marek
  Maj 8, 2014

  Niech dodadzą jeszcze podlinkowanie Feedburnera z g+ i Facebook i będzie pięknie 🙂

 9. Gajo
  Maj 9, 2014

  Czyli śmigamy na themeforest i kupujemy fajny szablon i z głowy. Pytanie tylko o bezpieczeństwo, potem w razie dziury mamy sporo updetów do wykonania

  • A który theme nie ma dziur ? Nawet zrobiony na zamówienie ma bo przecież wtyczek nikt nie zainstaluje… Ale jest sporo dobrych do zabezpieczenia WP-ka więc „damy radę” 🙂

   • Gajo
    Maj 14, 2014

    Jak ktoś ma jeden blog to będzie o niego dbał, gorzej jeśli ktoś ma kilkadziesiąt, są zapleczowe i dodatkowo o nich zapomni 🙂

 10. seoliczby
  Maj 19, 2014

  Jak zwykle świetny post, wyczerpujący temat.

  Ja korzystam zarówno z szablonów płatnych jak i darmowych, ale każdy obowiązkowo gruntownie przerabiam pod kątem SEO oraz tworzę po kilka wersji kolorystycznych (o ile licencja na to pozwala). Robienie tego na szybko, bez całej tej pracy, moim zdnaiem, już się nie opłaca.

 11. Łukasz
  Maj 20, 2014

  Co do rss to są wtyczki więc nie bardzo rozumiem problem z rss w szablonie

  • Ja wolę wtyczkę, która w RSS daje możliwosc zbierania statystyk… stąd FeedBurner rulez.

 12. bkdhome
  Maj 30, 2014

  Super artykuł, przydatny zwłaszcza dlatego, że mam bloga na wordpressie.
  Dzięki wielkie 🙂

 13. Tomek
  Czerwiec 7, 2014

  Przykładacie za duża wagę do wszystkich tych wynalazków i pluginów SEO które w magiczny sposób mają poprawić Wam pozycję w wyszukiwarkach. Należy się skupić na rzeczach najważniejszych czyli treści i linkach a nie rzeczach pobocznych.

  • Paweł Gontarek
   Czerwiec 8, 2014

   Nie jest powiedziane, że bez pluginow nie dasz sobie rady natomiast jak chcesz mieć tanie SEO i szybsze to polecałbym tę magię zastososwać. Tym bardziej, że jest to wiedza powszechnie dostępn ai za darmo. Po co potem płacić kilkaset zł za audyt żeby się dowiedzieć, że taki a nie inny plugin pomaga ?!

 14. Kordian
  Czerwiec 22, 2014

  A czy na WP SEO nie jest przypadkiem tak, że jedyne szablony jakie można ustawić na swoim wordpressie to te wgrane w system? I szablony z zewnatrz nie przejda?

 15. Dotworks
  Październik 9, 2014

  Artykuł bardzo fajny. Szkoda, że nie każdy stosuje się do tych porad bo czasami jak wchodzę na jakiegoś bloga to nie mogę się doczekać aż w końcu wszystko się załaduje 🙂

 16. Szymon
  Grudzień 8, 2014

  OK, ale zastanawiam się o co chodzi z takimi samymi szablonami. Jeśli kupię szablon na theme forest i przerobię go (kolorystyka, układ stron, treść), Google będzie dalej rozpoznawał szablon jako „taki sam”, czy wystarczy to, żeby był widziany jako „unikalny”?

  PS fajny artykuł, dzięki.

  Pozdrawiam Szymon

  • Paweł Gontarek
   Grudzień 10, 2014

   Po co Ci unikalny szablon ? Ten blog ma skórkę z themeforesta i jest standardowo wgrana bez przeróbek.

 17. Mariusz
  Sierpień 4, 2015

  A ja się nie zgodzę. Zrobiłem brzydką graficznie stronę, bez żadnych sidebarów, widgetów, nawet bez grafiki i mam top1. Fakt, że w innych miejscach się przyłożyłem, ale nie mogę się zgodzić by szata graficzna miała wpływ na pozycje – przynajmniej nie bezpośrednio dla algorytmu, choć pośrednio na pewno podnosi to wartość strony, bo bądź co bądź czasem sporo kosztuje:)

 18. Florian
  Październik 23, 2015

  Czy ok 8 mb to wartość w pingdom, która skłoniłaby Was do optymalizacji ilości requestów (np dzieki css sprites)?
  Dziwna sprawa ale do testu brane są pod uwagę zasoby domen językowych.. co myślicie?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie udostępniony. Wymagane pola są oznaczone *

Szkolenia SEO

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak pozycjonować i optymalizować

serwisy internetowe małe i duże

29.marca.2019 - Rzeszów - ZAPISZ SIĘ

12.kwiecień.2019 - Lublin - ZAPISZ SIĘ

26.kwiecień.2019 - Zielona Góra - ZAPISZ SIĘ