Dziś swój bardzo krótki wpis kieruję bardziej do firm/osób świadczących usługi w zakresie „hostowania” różnego rodzaju nazwijmy to „zawartości różnej jakości” 😉 Przez ostatnie kilka tygodni przez moje ręce przewinęło się kilka małych i dużych witryn, dla których zostałem poproszony o przygotowanie plików disavow oraz pomoc w zdjęciu filtra za nienaturalne linkowanie. Praca jest mozolna i zajmująca nie mniej jednak wyłania się z niej pewien obraz, który może być istotny dla wielu firm hostingowych.

Spójrzmy na przykładową analizę jaką właśnie popełniam:

Jak widać mamy kilka firm hostujących … dla przykładu wystarczy prześledzić w google to co znajduje się na hostingu cba.pl:

powered by wordpress +site:cba.pl +katalog

i można dojśc do konkluzji, że brak nadzoru nad taką domeną może skończyć się nałożeniem kar na cba.pl jak również na całość witryn…

Wystarczy przypomnieć, że w sumie nie tak dawno poddomena „co.cc” została usunięta na jakiś czas z indeksu Google do momentu, aż jej właściciele wykonali „czystki”. O tym można sobie poczytać na przykład:

http://www.seroundtable.com/co-cc-google-removal-13644.html

lub tutaj całość dyskusji o tej poddomenie:

http://productforums.google.com/forum/#!topic/webmasters/CIJEhjrGDcs%5B1-25-false%5D

Czy brak odpowiedniego nadzoru może skończyć się podobnymi krokami na polskich rynku ? W najbliższej przyszłości  zapewne tak.

 

 

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

 1. Paweł ale już tak kiedyś było. Jak mnie pamięć nie myli to boo.pl wyleciało z indeksu za spam w subdomenach ( z 2 lata temu )

 2. „Wystarczy przypomnieć, że w sumie nie tak dawno poddomena ?co.cc? została usunięta na jakiś czas z indeksu Google do momentu, aż jej właściciele wykonali ?czystki?. ”

  W Boo, cba i podobnych darmówkach zarabiających na wyświetlaniu reklam taki ban by zapewne zabolał 🙂

  Ale nie oszukujmy się, te czystki by im się przydały, bo jest tam pełno śmieci 😉

 3. Muszę przyznać, że bloga czytam od dłuższego czasu z zaciekawieniem i trochę szkoda, że jest tak rzadko aktualizowany. No ale sam jestem człowiekiem zapracowanym więc wiem jak jest. 😉 Przechodząc do tematu, zastanawia mnie taka rzecz. Rozumiem, że wpis dotyczy (sub)domen z ?końcówkami? oferowanymi zazwyczaj za darmo wraz z hostingiem? [Przykładowo: jakasstrona.cba.pl, czy innastrona.webh.pl] Pytam bo tytuł może być nieco mylący i początkowo myślałem, że mowa o hostingu jako jednym serwerze (z jednym IP i danymi DNS) dla setek/tysięcy stron, również na własnych nazwach. Dlatego tez chciałem się upewnić, czy mowa tylko o domenach?

  Jednocześnie też zapytać, czy masz doświadczenie w temacie ?złych? sąsiadów na serwerze. Może nie tyle mowa o seo-hostingach (gdzie pewnie 90% stron jest słabej jakości i dopalana z SWLi), a po prostu zwykłych ofertach kont hostingowych. Czy unikalne IP daje duży bonus w pozycjonowaniu, czy jest to kolejny mit? A być może znajdowanie się na mocno zaspamionym serwerze może pogrzebać szanse wyjścia strony na wyższe pozycje? Dla mnie z jednej strony ma to sens, z drugiej byłoby dość niesprawiedliwe dla sporej części ?nieświadomych?, gdzie przypuszczam, że większość stron jest postawiona na takich ?masowych? serwerach.

 4. Zgred ma rację. Dawno Google PL nie miało głośniej akcji dotyczącej walki ze spamem. Moja teoria jest taka: im bardziej Google walczy z czarnym SEO tym więcej spamu mamy w sieci. Dlaczego? Produkuje się mniejsze ilości linków prowadzących bezpośrednio do pozycjonowanej strony i większe ilości linków podlinkowiujących. Dodatkowo pingwiny przymusiły do większej dywersyfikacji stad większa popularność profili/darmowych blogów/zaplecza na darmowych hostach. Google będzie nakładać kary na właścicieli domen co w efekcie zmniejszy ilość miejscówek pozwalających na tanie uzyskanie odnośników.

 5. Nie wiem Paweł czy coś Twój wpis zmienił ale przeglądam linki pewnej domeny i widzę z cba.pl śmieciowe strony zostały pokasowane

 6. A ja nawet nie wiedziałem o czymś takim, że cały serwis hostingujący może zostać ukarany. Pojedyncze strony oczywiście. Ale jak by to wyglądało..? przez to, że na jakimś hostingu jest dużo spamu to i właściciele porzadnych stronek dostali by po wynikach wyszukiwania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły