Od kilku dni pojawiały się nieśmiałe zapytania czy to juz dopadła nas Panda czy nie ? Zwłaszcza od ok. 24 kwietnia pozycjonerzy mocno odczuwają „jakąś złą moc”, która powoduje:

 • spadki pozycji (poza top100 a nawet poza top1000)
 • przycinanie site serwisów
 • „bujanie się” pozycji
 • utrata ruchu do 90% (związane z przycinaniem długiego ogona)

Na razie pojawiają się nieśmiale dywagacje np: na tym blogu.

Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być linki ze słabych stron, kiepskie podlinkowanie długiego ogona, filtry za duplicate content…

Uważam, że trzeba te kilka dni jeszcze odczekac zanim będzi emozna coś konkretnie ustalić i sprowadzić do wspólnego mianownika.

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

 1. Z pewnością pandę odczuje spamerzy używający xramerów i innych badziewi ; ) I dobrze. W każdym razie widzę po klientach, że konkurencja dopalana xramerem właśnie poleciała daleko więc jestem skłonny powiedzieć, że za granicą już widać skutki a w polscy śmieciarze odczuwają efekty ; )

 2. Zgred mógłbyś chociaż na blogu unikać tych swoich błędów typu „nei”, bo głupio to wygląda zwłaszcza u kogoś Twojej „seosławy”. 😉

 3. Ja na pozycjonowanych przeze mnie stronach nie zauważyłem tak dużych spadków. Były raczej drobne ruchy w okolicach 20.03 do 15.04- zarówno w górę, jak i w dół. Możliwe, że spadki dotyczą stron blastowanych, gdzie duża część linków jest na anglojęzycznych blogach i forach. Tam Panda „wycięła” treść wraz z zawartymi linkami i odbiło się to na pozycjach części stron w Polsce.

  Dla ciekawostki dodam, że kilka stron pozycjonuję „prawie” białym seo i te poszły w ostatnich dniach bardzo ładnie do góry.

 4. Myślę że Panda poszła już wcześniej na niektóre branże, na trudną frazę wpadłem na 4 pozycję po ponad roku wojaży a to tylko dwoma blogami zapleczowymi

 5. zbyt wiele wniosków Panowie jak na tak małą ilość danych. Mnie najbardziej zastanawia czy zmiany na polskojęzyczny rynek będą tak daleko idące…

 6. To powinno się nazywać wiki-attack update. Krótkie podsumowanie : Wiki jest najlepsza, jest wyznacznikiem jakości tekstów w internecie, wypchnijmy wiki na każdą frazę do góry, a co tam 😉

 7. z panda, jak to z panda nic nie wiadomo. trzeba poczekac kilka dni na wnioski, bo widze ze np niektore frazy zaczynaja wracac (choc na nizsze pozycje), czesc znowu poleciala (glownie te robione tylko xr i sb).

  ps. swietny obrazek w poscie 😉

 8. Ogólnie wydać, że kombinują ale głównie z wyglądem. Np. dla stron które w title mają JakasStrona.pl nagle w serpach url’e podmieniane są masowo na duże litery. Np. nie http://www.test.com a http://www.Test.com , pl.Wikipedia.org a nie pl.wikipedia.org. Minimalnie się też zmieniał ostatnio wygląd w serpach, odstepy czcionek itp. więc może ten cyrk ma coś wspólnego nie koniecznie z Pandą.

 9. A ja mam dobre wieści.
  Po świątecznym spadku na jednej ze stron pozycje zaczynają powroty, co mnie bardzo cieszy 🙂

 10. A w kontekście ruchów w SERPach zauważyłem jedną ciekawą rzecz. Mam jedną stroną którą pozycjonuję całkowicie polskimi linkami bez żadnego spamu i jak ją skatalogowałem w seokatach darmowych to pozycje spadły. Czyżby seoki (głównie te świeże/słabe/śmieciowe) też były na czarnej liście G?

  • Zaczynam podejrzewać, że to nie tyle zwykła Panda co odcięcie linków złej/podłej/kiepskej jakości w algo dotyczacym wyliczania pozycji, pr i ogólnego ratingu strony.

 11. Panda czy nie, mnie się póki co podoba i to bardzo 🙂 Oby kolejne zmiany szły w tym samym kierunku.

 12. Czy to panda czy kokokala 😉 nie to gooogle, uwielbiam jak oni mieszają w algorytmie, seowcy ładnie próbują się w tedy jednoczyć i analizować sytuację, jak tu znowu wielkie g oszukać i dlaczego to ja poleciłem.

  Pozdro Adam 😉

 13. dla mnie dziwne jest to, że mam dwie strony, różnica w czasie pozycjonowania wynosi 2 miesiące, ale biorąc pod uwagę że strona A pozycjonowana jest od 20 miesięcy a strona B od 18 to nie jest wielką różnicą. Ale do rzeczy – podobne zaplecza,takie same linki z forów, takie same linki z katalogów, 1 kwietnia strona A TOP1 strona B TOP3 – ostatni kwietnia strona A TOP1 strona B TOP46 – jak to wytłumaczyć ? albo algorytm nie doszedł ciągle do tej drugiej strony, albo nie wiem co – nie wierze że jeden czy dwa linki śmieciowe robią taką różnice

 14. Według mnie to nie jest Panda, bo gdyby tak było, to wszyscy widzieli by znaczny wzrost stron, na których znajduje się unikalny content.

  Ja widzę jednak to samo, co Zgred – poleciały mi na pysk domeny linkowane za pomocą profili na forach i ogólnych śmieciówek. To były strony, które okupywały bardzo wysokiej pozycje w serpach, na naprawdę trudne frazy. Często to domeny bardzo stare.

  To według mnie jakieś przygotowanie pod dużą aktualizację.

 15. Ja natomiast zauważyłem, że na niektóre interesujące mnie frazy, w górę poszły strony ostro dopalane, natomiast starsze domeny z unikalną treścią nieznacznie spadły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły