fbpx
Agencja SEO Zgred - Pozycjonowanie stron www

Czy to juz Panda czy nie ?

Od kilku dni pojawiały się nieśmiałe zapytania czy to juz dopadła nas Panda czy nie ? Zwłaszcza od ok. 24 kwietnia pozycjonerzy mocno odczuwają „jakąś złą moc”, która powoduje:

 • spadki pozycji (poza top100 a nawet poza top1000)
 • przycinanie site serwisów
 • „bujanie się” pozycji
 • utrata ruchu do 90% (związane z przycinaniem długiego ogona)

Na razie pojawiają się nieśmiale dywagacje np: na tym blogu.

Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być linki ze słabych stron, kiepskie podlinkowanie długiego ogona, filtry za duplicate content…

Uważam, że trzeba te kilka dni jeszcze odczekac zanim będzi emozna coś konkretnie ustalić i sprowadzić do wspólnego mianownika.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnia: 4,00 z 5)

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Komentarzy (22)

 1. Katalog stron
  Kwiecień 27, 2011

  Z pewnością pandę odczuje spamerzy używający xramerów i innych badziewi ; ) I dobrze. W każdym razie widzę po klientach, że konkurencja dopalana xramerem właśnie poleciała daleko więc jestem skłonny powiedzieć, że za granicą już widać skutki a w polscy śmieciarze odczuwają efekty ; )

  • zgred
   Kwiecień 27, 2011

   No z pewnymi sugestiami zgodzić się nie mogę 🙂 ale czas i życie pokaże 😉

 2. Jajonasz
  Kwiecień 27, 2011

  Zgred mógłbyś chociaż na blogu unikać tych swoich błędów typu „nei”, bo głupio to wygląda zwłaszcza u kogoś Twojej „seosławy”. 😉

 3. Marcin
  Kwiecień 27, 2011

  Ja na pozycjonowanych przeze mnie stronach nie zauważyłem tak dużych spadków. Były raczej drobne ruchy w okolicach 20.03 do 15.04- zarówno w górę, jak i w dół. Możliwe, że spadki dotyczą stron blastowanych, gdzie duża część linków jest na anglojęzycznych blogach i forach. Tam Panda „wycięła” treść wraz z zawartymi linkami i odbiło się to na pozycjach części stron w Polsce.

  Dla ciekawostki dodam, że kilka stron pozycjonuję „prawie” białym seo i te poszły w ostatnich dniach bardzo ładnie do góry.

 4. Proelpack
  Kwiecień 27, 2011

  Myślę że Panda poszła już wcześniej na niektóre branże, na trudną frazę wpadłem na 4 pozycję po ponad roku wojaży a to tylko dwoma blogami zapleczowymi

 5. banalny
  Kwiecień 27, 2011

  zbyt wiele wniosków Panowie jak na tak małą ilość danych. Mnie najbardziej zastanawia czy zmiany na polskojęzyczny rynek będą tak daleko idące…

 6. Paweł Rabinek
  Kwiecień 28, 2011

  Póki co nie zauważyłem żadnych zmian na gorsze.

 7. hotfix
  Kwiecień 29, 2011

  Ja na razie tfu tfu odpukać nie widzę niczego ciekawego, względny spokój.

 8. Berith.pl
  Kwiecień 29, 2011

  To powinno się nazywać wiki-attack update. Krótkie podsumowanie : Wiki jest najlepsza, jest wyznacznikiem jakości tekstów w internecie, wypchnijmy wiki na każdą frazę do góry, a co tam 😉

 9. seopudelek
  Kwiecień 29, 2011

  z panda, jak to z panda nic nie wiadomo. trzeba poczekac kilka dni na wnioski, bo widze ze np niektore frazy zaczynaja wracac (choc na nizsze pozycje), czesc znowu poleciala (glownie te robione tylko xr i sb).

  ps. swietny obrazek w poscie 😉

 10. Berith.pl
  Kwiecień 29, 2011

  Ogólnie wydać, że kombinują ale głównie z wyglądem. Np. dla stron które w title mają JakasStrona.pl nagle w serpach url’e podmieniane są masowo na duże litery. Np. nie http://www.test.com a http://www.Test.com , pl.Wikipedia.org a nie pl.wikipedia.org. Minimalnie się też zmieniał ostatnio wygląd w serpach, odstepy czcionek itp. więc może ten cyrk ma coś wspólnego nie koniecznie z Pandą.

 11. zamulek
  Kwiecień 29, 2011

  a ja dostałem po tyłku :(, no ale zobaczymy co będzie jutro trzeba linkować

 12. Wojtek
  Kwiecień 30, 2011

  A ja mam dobre wieści.
  Po świątecznym spadku na jednej ze stron pozycje zaczynają powroty, co mnie bardzo cieszy 🙂

 13. mitrok
  Maj 2, 2011

  A w kontekście ruchów w SERPach zauważyłem jedną ciekawą rzecz. Mam jedną stroną którą pozycjonuję całkowicie polskimi linkami bez żadnego spamu i jak ją skatalogowałem w seokatach darmowych to pozycje spadły. Czyżby seoki (głównie te świeże/słabe/śmieciowe) też były na czarnej liście G?

  • zgred
   Maj 2, 2011

   Zaczynam podejrzewać, że to nie tyle zwykła Panda co odcięcie linków złej/podłej/kiepskej jakości w algo dotyczacym wyliczania pozycji, pr i ogólnego ratingu strony.

 14. Lexy
  Maj 2, 2011

  Panda czy nie, mnie się póki co podoba i to bardzo 🙂 Oby kolejne zmiany szły w tym samym kierunku.

 15. zgred
  Maj 2, 2011

  Jeśli Lexy się podoba to brzmi podejrzanie 😉

 16. Ryby akwariowe
  Maj 3, 2011

  Czy to panda czy kokokala 😉 nie to gooogle, uwielbiam jak oni mieszają w algorytmie, seowcy ładnie próbują się w tedy jednoczyć i analizować sytuację, jak tu znowu wielkie g oszukać i dlaczego to ja poleciłem.

  Pozdro Adam 😉

 17. foodstylist
  Maj 4, 2011

  dla mnie dziwne jest to, że mam dwie strony, różnica w czasie pozycjonowania wynosi 2 miesiące, ale biorąc pod uwagę że strona A pozycjonowana jest od 20 miesięcy a strona B od 18 to nie jest wielką różnicą. Ale do rzeczy – podobne zaplecza,takie same linki z forów, takie same linki z katalogów, 1 kwietnia strona A TOP1 strona B TOP3 – ostatni kwietnia strona A TOP1 strona B TOP46 – jak to wytłumaczyć ? albo algorytm nie doszedł ciągle do tej drugiej strony, albo nie wiem co – nie wierze że jeden czy dwa linki śmieciowe robią taką różnice

 18. Komornik
  Maj 5, 2011

  Według mnie to nie jest Panda, bo gdyby tak było, to wszyscy widzieli by znaczny wzrost stron, na których znajduje się unikalny content.

  Ja widzę jednak to samo, co Zgred – poleciały mi na pysk domeny linkowane za pomocą profili na forach i ogólnych śmieciówek. To były strony, które okupywały bardzo wysokiej pozycje w serpach, na naprawdę trudne frazy. Często to domeny bardzo stare.

  To według mnie jakieś przygotowanie pod dużą aktualizację.

 19. imb
  Maj 18, 2011

  Ja natomiast zauważyłem, że na niektóre interesujące mnie frazy, w górę poszły strony ostro dopalane, natomiast starsze domeny z unikalną treścią nieznacznie spadły.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie udostępniony. Wymagane pola są oznaczone *

Szkolenia SEO

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak pozycjonować i optymalizować

serwisy internetowe małe i duże

29.marca.2019 - Rzeszów - ZAPISZ SIĘ

12.kwiecień.2019 - Lublin - ZAPISZ SIĘ

26.kwiecień.2019 - Zielona Góra - ZAPISZ SIĘ