SEO Perfect CompanyOd maja 2013 zaserwowano Nam wiele różnych zwierzątek. Zastanawiam się co tak naprawdę teraz zadziała skoro za wszystko można dostać powiadomienie. Wniosków jest bardzo wiele i sa one rożne oraz skrajne. A ja sobie postanowiłem zrobić test na SWL oraz katalogowanie wp-katami oraz zastosowałem SWL rotacyjny E-weblink oraz statyczny Statlink.

Do testów użyłem dwóch serwisów:

– www.woli.pl – stara domena, po tak zwanych przejściach, niedawno był tam katalog typu Qlweb (czyli spam na całego), dopalany wszystkim co tylko było pod ręką. teraz posadowiłem na Nim wartościową (w miarę) treść. Wszystkie linki do programu partnerskiego starałem się aby były nofollow (czyli aby nie zaszkodzić).

– koszulkimuzyczne.cba.pl – poddomena na darmowym serwisie. Konstrukcja serwisu podobna do tego powyżej. Świeżynka.

Całość testów rozpoczęta na początku września.

Ad.1 serwis woli.pl

– katalogowanie oraz profile zostały wykonane przez SEOsklep24.pl – z Informacji uzyskanych od Pawła wiem, że były straszne problemy z wykonaniem zadania polegającego na katalogowaniu gdy właściciele zobaczyli „czyj jest ten serwis” – ale się udało więc pokłony 😉

– profile oraz wpisy zostały „zapingowane” i zaindeksowane

– jeśli jest tam SWL rotacyjny jakikolwiek to tylko dlatego, że poczciwcy dopalali lub zapomnieli odłączyć po likwidacji katalogu

– został skonfigurowany statlink

koszulkimuzyczne-statlink

 

Efekty są następujące:

– wykres przedstawia dwa miesiące wrzesień i październik

woli-koszulkimuzyczne-statystyka

 

– wykres liniowy dla całego badanego okresu tylko dla frazy „koszulki muzyczne”

woli-koszulkimuzyczne-wykres-liniowy

 

Ad.2 serwis koszulkimuzyczne.cba.pl

– w przypadku tego serwisu przyłożono jedynie SWL rotacyjny E-weblink dla dwóch fraz:

„koszulki” – 833 pkt, priorytet 1

„koszulki muzyczne” – 833 pkt, priorytet 1

– żadnych innych linków nie zdobywano (no chyba, że ktoś był życzliwy).

– SWL rotacyjny jest cały czas „przyłożony” do obu fraz.

 

Efekty są następujące (statystyki zostały włączone dość późno, niestety).

cba-koszulkimuzyczne

Dodam tylko, że na frazę „koszulki muzyczne” w niektórych rejonach PL dziś okupuję #1 pozycję.

 

Wnioski:

– linkowanie samym SWL działa – ale nie wiem jak długo jeszcze

– linkowanie czymkolwiek też działa – ale nie wiem jak długo jeszcze

– trzymanie się schematów działa na niekorzyść pozycjonowanej witryny

– za wyniki testu jaki sami przeprowadzicie na podstawie mojego wpisu nie odpowiadam 😉

 

Na co czekam teraz ? Aż to wszystko spadnie – poinformuję kiedy to nastąpi (spodziewam się połowy listopada). Tymczasem zapraszam do analiz oraz do dyskusji o teście…

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

 1. Zgred, test jak test – ameryki nie odkryłeś. Tak naprawdę algorytm nadal reaguje łatwo na linki zarówno z SWL, katalogów, precli, profili, xrumera, drupali i innych miejscówek. Problem jest niestety taki, że przy każdej iteracji pingwina strony lecą w otchłań. Pytanie tylko czy iteracja następować będzie co 2-3tyg czy może co 3 miesiące, jak to było do tej pory – pożyjemy, zobaczymy. Tak czy siak, wyniki nadal da sie ustawiać.

 2. Też robiłem coś tam samym swlem i już spadło, a trzymałem się max 1000pkt. Podejrzewam, że komentarze tutaj więcej mi dadzą niż „rzeźnia” na PIO

 3. Na woli.pl link w stopce ci nie działa- nie wiem, czy miał działać. Jak serwisu Ci spadną w otchłań, to napisz chociaż, czy Ci się zwróciły koszty na programie partnerskim.

  Ciekawe, jakie by były wyniki na jakieś trudniejsze frazy. Trochę pojęcia daje fraza „koszulki”, ale jakbyś przyłożył więcej punktów to kto wie, kto wie…

 4. Mam pytanie: te domeny jednocześnie były linkowane czy jedna wcześniej a druga później?

  W sumie to ciekawsze z tego testu będzie kiedy domeny oberwą a nie kiedy podskoczyły.

 5. Ok wszystko fajnie tylko dopisz jakiego rodzaju katalogowanie i w jakiej ilości poszło w tą witrynę i również jaka liczba linków z profili.

  Pozdrawiam

  • Było około 75 wp-katów
   2 grupki małe 25 WP-KAT i 50 WP-KAT
   + 30 mocnych precelków prywatnych
   + 150 katalogów z katsystemu na 3 roznych skryptach

   Profile zakładane ręcznie ale niedużo 🙂

   I ważne: nie były tam stricte anchory.

 6. Witam.

  @Spec – tutaj to może ja się wypowiem, ponieważ to moja firma była za to odpowiedzialna.

  100 profili + indkesacja

  około 300 katalogów na skrypcie WP-KAT oraz SeoKatalog, Arfooo i Sinooke + indeksacja

  • Ale to chyba nie ma się czym bardzo chwalić, skoro wykonana przez Twoją firmę usługa jest bezwartościowa?
   Chciałbym poznać jeśli to możliwe wyniki indeksacji – ile z tych profili i wpisów zostało zaindeksowane, tylko bez bajek takich jak ta o właścicielach katalogów, którzy robili jakieś problemy 😉

  • Teraz to już nawet nie chodzi o linki do strony. Teraz chodzi też o to aby strona żyła. Treści sprzed trzech lat już są już w większości stron nie aktualne.

 7. Czy w katalogowaniu byly linki w tresci? Teksty synonimizowane? Polecam test z 3 linkami w tresci, u mnie na 9 domen sto procent skutecznosci uwalenia;)

 8. Tak się składa że to moje grupy wp-kat. Ciekaw jestem skąd te informacje?
  ——– katalogowanie oraz profile zostały wykonane przez SEOsklep24.pl ? z Informacji uzyskanych od Pawła wiem, że były straszne problemy z wykonaniem zadania polegającego na katalogowaniu gdy właściciele zobaczyli ?czyj jest ten serwis? ? ale się udało więc pokłony 😉
  ————
  Jakub dodaje wpis na własnym mailu – skąd mam niby wiedzieć czyje strony dodaje? Żadnych problemów nie było, wymyśliłeś to sobie.

 9. Hm korci zrobić własne testy, ale jakby efekt spadku był za 2,5 miesiąca (mówisz, że test zacząłeś we wrześniu – spodziewasz się spadku w połowie listopada) to by było dla jednej z moich domen na granicy szczęścia i nieszczęścia, bo co niektórzy na świętach zarabiają 😉 A dla innych. Hmm niestety to samo. Chyba, że bym sobie na świeżynce potestowała, ale czy to ma sens? Musiałby sobie zrobić stronę stricte taką, jakie mam do ogarniania. No dobra uwierzyłam na słowo i czekam na jakieś reakcje 😉

 10. Widać jestem twórcą teorii spiskowych 😉

  Ja tam jeszcze obserwowałem dla czego na jednej ze stron są linki dofollow, a na drugiej nofollow.
  Że jest java ustawiona aby pokazywała aktualną datę. (tutaj spodziewałem się jakby imitacji codziennej aktualizacji strony)
  Rozmieszczenie fraz itd.

  Widać za bardzo się czepiam 😉

  Reasumując wydaje mi się że.. strona tak poszła jedynie dla tego, że nakłady linków dziennie były niewielkie i nie zakwalifikowała się w algorytmie do jakiejś poważniejszej analizy. No i FSB na jednej, na drugiej rozkład procentowy anchorów..

 11. I co miał ten tekst udowodnić ? Że katy, czy SWL i inne działają, bo strona wskoczyła na wysokie pozycje, czy, że nie działają bo testujący jest pewny, że za ok. miesiąc wszystko poleci ?

 12. Fajnie, że się dzielisz takimi testami. Nie wiem tylko skąd wniosek :

  „trzymanie się schematów działa na niekorzyść pozycjonowanej witryny”

  Nie mówię, że to nieprawda, ale z testu chyba nic takiego nie wynika 😉

 13. Jeszcze niedawno linkowałem e-Webem po 300 punktów na 2 do 4 fraz na każdy wpis na jednym ze swoich blogasków. Działało to pięknie – nowe wpisy wchodziły w serpy jak ostry nóż w masło. Do czasu, niestety. Powiadomienie i przykręcony kureczek. Ruch spadł o 40%. Trochę słabo.

 14. Witam.

  Tak jak ktoś już napisał wcześniej, Zgred nie potrzebnie podał domeny, ponieważ zwiększył prawdopodobieństwo tego, że polecą 🙂

 15. Widziałem strony linkowane w ten sposób w erze pingwina. Jedna utrzymała się 2 miesiąca, druga poleciała po roku – teraz. Ale na wszystko co można pierdyknęła. Takie linkowanie to bomba z opóźnionym zapłonem, wiemy że walnie, ale nie wiemy kiedy.

  • Dla niektórych wojna to Boże Narodzenie. A po wojnie to sobie każda bomba może pierdyknąć. Na kolejne święta zmontuje się nową bombę.

 16. Panie @Pawle, szacuneczek, wszystko ładnie jak na tapecie 🙂 search?q=”..” Kiedy możemy spodziewać się update wg. Pana opinii ? Takiego który będzie miał wpływ na wyniki w większej skali?

 17. Jeżeli domena się utrzyma tzn że eweblink ładnie pozycjonuje wiec zapraszam, a jeżeli wpadnie w filtr to tez zapraszam można de pozycjonować np złe opinie 😉

  Która opcja by nie wyszła to tak SWL wymiata co potwierdza google zakazujac jego używania

 18. Prawda jest prosta – wszystko działa i wszystko daje efekty. Każdy sposób linkowania. Pytanie tylko na jak długo 🙂 1, 2, 3 miesiące? Pół roku? Do następnej aktualizacji?

 19. Faktycznie, sprawdza się wszystko ale na jakiś czas 🙂
  Dziwne że nowe strony pozycjonowane syfem żyją a stare nawet lepiej pospadały po aktualizacjach.
  Fakt na święta czy inne sezonowe akcje to ciekawy pomysł

 20. Nie zauważyliście jednej ważnej rzeczy, dzięki której ten test można sobie włożyć… między bajki. Ostatni update był 4 października, linki tutaj zostały przyłożone we wrześniu 😉 To co działało przed 4 już po nie działa tak kolorowo.

  • Zauważ że case dotyczy NOWYCH STRON tz jedna jest na starej domenie „po przejściach” ale jak to się mówi panna ma nowy wianek (treść) i jak nie było żadnych ręcznych działań krasnali z G to ma drugą młodość. Druga to świeżynka więc niewinna . Wszystko zależny JAK DŁUGO dlatego czekamy z wnioskami.

 21. Piszesz, że test został rozpoczęty na początku września, ale strona woli.pl na frazę ?koszulki muzyczne? była już od 25 sierpnia na 22 pozycji – od tego momentu pokazuje wykres 😉

  Kiedy zostały utworzone stronki?

 22. Od dzisiaj test na frazę „koszulki z nadrukiem” i „koszulki” – ustawiony statlink oraz eweblink razem 🙂 za miesiąc powinny być pierwsze efekty.

  3 frazy (2 z brandem, jedna EMA) w statlink po 2×25 linków oraz 1×40 linków (50% nofollow)
  2 frazy EMA w eweblinku po 818 pkt na każdą

 23. Mam pytanie: otóż gdyby nie korzystac z e-weblinka tylko zostawic sprawę samym katalogom preclom itp to czy stronka też by się tak wybiła w górę? Czy test polega na tym że czekamy kiedy google ukarze stronę za podejrzane linki?

  • Napis „precle itp” mnie zmroził – tego typu rzeczy nie używam. Katalogi tak – wybiórczo, profile też, kilka linków lokalnych… ale precel w życiu !

   • Ok. Miałem bardziej na myśli w/w wypowiedz:” Było około 75 wp-katów
    2 grupki małe 25 WP-KAT i 50 WP-KAT
    + 30 mocnych precelków prywatnych
    + 150 katalogów z katsystemu na 3 roznych skryptach”

    Zastanawiam się kiedy stronka poleci.
    Do tej pory nie używałem żadnych SWL do pozycjonowania swoich stronek ale po 4 października zastanawiam się nad tym, fakt nie mam w GWT żadnych powiadomień ale stronki ostro spadły i wypadałoby podnieśc trochę ich pozycje. Błędem było ciągłe pozycjonowanie na te same anchory, ale dopiero się uczę (pozycjonuję dla zabawy – takie hobby).

 24. Od ok. 2 tygodni testuję e-weba na frazie finansowej. Zero innego linkowania. Tylko 9200 punktów rozłożonych na 11 fraz. Blog na blogspocie. Site coś koło 10 😉

 25. No trzyma się cały czas – ciekawi mnie jak długo – będę obserwował
  tym bardziej, że ilość statlinka nie jest duża – wychodzi ekonomicznie kasowo

 26. Dobra chlopaki… Co robie nie tak? Probowalam na 3 domenach – wszystkie nowe, zaindeksowane, wypelnione unikalna trescia, ale NIE POJAWIAJACE sie na interesujace mnie frazy w top300. Same on-page seo jak widac nie dalo rezultatow (zbyt silna konkurencja)? Przylozylam na kazda domene lacznie 1666 pkt (po 833 na kazdy z anchorow). Niestety – mimo uplywu prawie 2 tygodni strony jak w serpach nie bylo, tak nie ma…

  Co moze byc przyczyna? 🙁

 27. Dopiero 2 tygodnie ? Obecnie czas oczekiwania przy tak mało przyłożonych punktach to jakieś 4-6 tygodni… jeszcze poczekaj.

 28. Dzieki Pawle 🙂 Zawsze chetnie czerpalam od Ciebie wiedze.
  Poczekam w takim razie jeszcze – faktycznie moze niebawem wskoczy do TOP300 ;-).

  Mam pytanie – probowales moze przykladac wieksza ilosc pkt na nowa domene? nie wiem, powiedzmy 3000 pkt na anchor? Jest szansa na realizacje metody churn&burn czy domena niemalze natychmiastowo moze spasc w nicosc? Nie chcialabym modyfikowac teraz testow i zmieniac taktyki linkowania 🙂

 29. Z waleniem SWL nie liczysz chyba na nic innego jak tzw. churn&burn? Ważne, żeby wartość Twojej pracy była niższa iż zyski tej domeny w krótkim czasie i tyle. Firmowej domeny przecież nie będziesz walić weblinkiem.

 30. Oczywiscie.

  Bardziej zalezalo mi jednak na odpowiedzi z jaka iloscia pkt macie doswiadczenia, aby domena utrzymala sie tak dlugo jak koszulkimuzyczne.cba.pl w sieci. W tak dlugim okresie spokojnie ROI byloby na odpowiednim poziomie.

  • Marta, wszystko zależy od frazy- jej długości i trudności. Im bardziej wymagająca i krótsza fraza (w sensie bardziej ogólna), tym więcej punktów potrzebuje, ale jednocześnie łatwiej spalić domenę linkując na tę frazę bez zróżnicowania anchorów na dłuższe odmiany tej frazy. Testuj, testuj i testuj, to może zanim jakaś większa zmiana w algo wskoczy uda ci się coś ugrać.

 31. „koszulki” we Wrocławiu numerem 1;-). Myślę że domeny stawiane na darmowych hostingach lub platformach blogowych mogą przyjąć na siebie więcej linków, z jednego prostego powodu, „dziedziczą” trust domeny głównej.

  Czy domena woli.pl zajmuje jakieś konkretne pozycje?

 32. Witam. Swietny post i przyklad „szybkiego” zdobywania linkow. Czekam na relacje tego co sie stanie z serwisem 🙂

   • Jeszcze nie dostalem zadnego filtra. ale w dzisiejszych czasach nic nie wiadomo…takze jak tylko moje strony znikna z serpow to dam znac 🙂 pozdrawiam

 33. naprawdę ciekawy tekst – czekam na finał! 🙂

  Ale z nazwami tych domen to trochę odważanie – nie boisz się, że będą z tego powodu bardziej narażone na spadki?

 34. Jedna traktowana weblinkiem domena wpadła dzisiaj w filtr. Normalnie przeniósłbym treść na nową, ale może włożyć ręce w kieszeń i zobaczyć za 2-3 tygodnie czy coś drgnie z powrotem? Hmmm?

  • Po czym poznałeś, że wpadła w filtr? Powiadomienie w GWT? Czy po prostu spadła z wyników wyszukiwania? Ja mam taki problem, że stronki poleciały mi ostro w dół, ale żadnych powiadomień nie mam więc nie wiem czy wpadły w filtr czy po prostu muszę się bardziej przyłożyć z linkowaniem. Jak dotąd doszedłem tylko do wniosku iż linkowanie wszędzie na jeden anchor tekst się nie opłaca.

   • Jeśli masz filtr ręczne to powiadomienie w GWT. Jesli strona zaczyna się ślizgać w wynikach trzeba zacząć szukać – wtedy może być algorytmiczny lub początek Pingwina.

 35. Paweł nie masz wrażenia, że te filtry oznaczone jako ręczne i tak są nakładane przez algorytm ?
  Nie bardzo chce mi się wierzyć, że przeglądają tyle fraz i stron ręcznie…

 36. Ta ostatnia aktualizacja google to jest porażka!!!! Nic nie można znaleźć przez google same śmiecie w wyszukiwarce. Wpiszcie sobie np. „soczewki kontaktowe” kiedyś po wpisaniu tego hasła można była wyszukać na pierwszych dwóch stronach same sklepy internetowe z soczewkami a teraz co jest?? Śmiecie same jakieś zumi, wikipedia, grupony, strony producentów i strony sklepów które wyskoczyły z zza setnej pozycji masakra!!!!! Mam nadzieję, że znajdzie się kiedyś jakaś alternatywa dla google bo to co teraz robią to wyszukiwarką nazwać nie można.

  Tak samo pod hasłem „strona www” wikipedia, strony banków, opera, teatr i kino, telefonia komórkowa? Rzygam!

  • Seba, to akurat słabe jest, bo fraza strona www nie zapewnia konwersji na tak bardzo zadowalającym poziomie teraz.

 37. Cos mi sie wydaje ze Google wykmini SWLe juz w najblizych kilku miesiacach. Tylko czy wtedy strony dostana bana czy tylko spadna w rankingu

   • Paweł, cały czas chodzi mi po głowie jedna myśl; Twój blog – i ten test – jest w środowisku bardzo znany. Naiwnością byłoby myśleć, że nie znają tego wpisu i Twojego testu ludzie z SQT. I teraz hasło z demotywatora; A co, jeśli SQT potraktuje Twój test jako pułapkę, lep na idących na łatwiznę pozycjonerów?

    Linki z SWL działają lepiej, niż dobrze. Wiedzieliśmy to wcześniej, a Twój test potwierdza, że pomimo wszelkich zmian w algorytmie, linki działają nadal. Ciekawym, czy SQT nie oflagował Twojej testowanej strony „Nie ruszać. Zanęcone, czekamy na więcej rybek.”?

    • Nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć na ten przypadek 🙂 Odpowiem jak coś sie zmieni … czekam na to „coś” 😉

     • Chyba nikt nie będzie w stanie odpowiedzieć jednoznacznie; Krótki post i ponad setka komentarzy – nie pamiętam sytuacji, by jakikolwiek inny post na blogu z Planety SEO cieszył się takim wzięciem 😉

    • Jakoś trudno mi w coś takiego uwierzyć. Wyobraź sobie, że Zgred robi takie test, ale zamiast koszulek linkuje kredyty hipoteczne. Też usadziliby go na 1 miejscu i czekali na „więcej rybek”? To nie działa w ten sposób.

     • Kuba, właśnie taka fraza i takie strony idealnie nadają się do takiego łowienia; Bądźmy przez chwilę poważni – uważasz, że frazy i strony testowane tutaj są strategicznie ważne? Nie wydaje mi się i myślę, że Paweł również nie przykłada do tego aż takiej wagi (stąd w ogóle pomysł na taki test, i to test publiczny).
      Przy faktycznie poważnych frazach, być może było by inaczej – nie mam okazji tego przetestować, dlatego mogę sobie tylko gdybać. Zresztą, gdybym miał taką stronę, nie zaryzykowałbym. Ale koszulki lub śmieszne kubki? W sytuacji gdy nie są Twoim źródłem dochodu? Test bardzo interesujący.

      Linkowanie eWeblinkiem sprawdzało się przez lata. Teraz często przychodzi za to płacić. Niestety.

 38. Wyraźnie widać że SWL górą, ale w sumie ciekawe jaki efekt dało by dopalenie wpisów w katalogach taką liczbą punktów…
  Teraz strona na cba jest u mnie n drugiej pozycji na słowo koszulki, a stronka na pl-ce gdzieś w kosmosie.

  • Woli.pl jest u mnie w UK w tej chwili na 4 na „koszulki muzyczne”, stronka na cba na 1 miejscu(!) na to hasło, a na koszulki na 3. W życiu bym się nie spodziewał takich dobrych efektów. Sprawdzam co rusz, czy już wywaliło, chociażby woli.pl, ale nadal trzyma się mocno. Zgred, a jak tam powiadomienia o nienaturalnych linkach? Przychodzą?

 39. To teraz jest loteria, po dodaniu do swl-a – delikatnie, najpierw pozycje do góry, nastepnie informajca o nienaturlanych linkahc

 40. I koszulki niedawno spadły poza top 20. Z ciekawością śledziłem tę frazę – niemal rok się utrzymała. Czyli same swle dają kopa na jakiś czas. Jeszcze:)

 41. CD historii… woli peel na koszulki muzyczne jest na 3 miejscu 🙂 🙂 ale bajer! To się nazywa kampania reklamowa. Ale czytało się jak kryminał, choć nie wszystko zrozumiałem. Podejrzewam że dźwignia marketingowa jest niezła. @Zgred Czytam Twoje teksty nieraz jak „biblię” SEO, na lekkim przyklęku, jako człek niedouczony. Ale teraz to chyba była … kampania promocyjna? 😉

 42. Obecnie peelka na 21 miejscu, a tej z cba brak w Top100, komentarzy autora tylko brak, czy poleciała, czy też nie jest linkowana?

  • Była linkowana ewebem… Skutek widać. Ręcznego na żadnej domenie nie ma. Obecnie temat nie jest interesujący z uwagi na zmiany w algorytmie Google

   • Temat może nie jest „interesujący” ale przyzwoitość wymaga informacji czy test po takim czasie i takich działaniach wypadł dobrze czy nie. Nie dotyczy to tylko tych dwu domen bo landnigów koszulkowych jest jeszcze parę.

    • Można powiedzieć, że po blisko roku pobytu w topach teraz wszystko jest daleko więc tak naprawdę przy obecnej skali jakości stron i SWLi możn apowiedzieć, że temat może być przewodnikiem dla ludzi którzy chcą sezonowo być w topach i nie czują potrzeby wiązania się z domeną na długo 🙂

 43. Jako jedyny w branży robisz testy, które są w 100 % potwierdzone tj podajesz konkretne frazy oraz NAZWĘ DOMENY! Wyrazu uznania za twoją pracę i pomoc innym.
  Jak teraz sprawdzałem frazę „koszulki muzyczne” to znajduje się na 27 pozycji ale fraza jest naprawdę trudna. Jeśli przedstawi się klientowi strategię skuteczną ale krótką to również może to być jakiś pomysł na dobywanie pozycji

  • Ale to stare testy 🙂 wiele rzeczy trzeba zmodyfikować zależnie od potrzeb… Nie mniej jednak nadal sporo rzeczy działa tylko że czas życia strategii jest różny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły