W Google Webmaster Tools pojawiła się funkcjonalność, która powinna bardzo ułatwić badanie Naszego serwisu (czy tez tego audytowanego) pod kątem indeksowania podstron, które już nie istnieją.

W zakładce “Diagnostyka” -> “Błędy indeksowania” naszym oczom ukazuje się:

– błędy witryny związane ze stanem DNSów, połączenia z serwerem oraz pobieraniem pliku robots.txt

– błędy adresów URL – mamy do dyspozycji wizualizację w postaci wykersów oraz spis błędnych adresów URL (pierwsze 1000)

Dlaczego o tym piszę ? Jednym z istotnych elementów przy audycie/optymalizacji serwisu WWW jest wyszukanie i znalezienie takich stron, które nie niosą ze sobą żadnych treści (np puste karty produktowe) jak również wyszukanie błędnie zaindeksowanych podstron.

Klikając w dowolny adres URL pozyskujemy informację szczegółową o błędzie, a w zakładce “Link z domeny” mamy dokładny adres pod którym wystąpił wskazany błąd.

 

Całość zagadnienia jest opisana na Blogu Google dla Webmasterów.

 

 

 

 

 

 

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Komentarze

 1. Dzięki za informację 😉 Sprawdziłem i faktycznie – zapowiada się ciekawie, odświeżają coraz bardziej GWT 🙂

  • Tak, problem z tłumaczeniami błędów jest powszechny. Napotkałem m.in. niderlandzki i turecki 🙂 Jeden z inżynierów Google zapowiedział na G+ szybkie naprawienie tego błędu, ale widać nie jest to taka bułka z masłem, skoro nadal w GWT widzę różne języki.

 2. Skąd się tylko te błędy biorą? Mam ich sporo, ale wszystkie wskazywane podstrony działają. Google Bot w czasie testu również dobrze je pobiera.

 3. Właśnie nie jestem pewny. Ledno wykasowałem błędy wszystkie, a tu znowu 1000 nowych. Wszystkie mają to samo:

  “Googlebot nie mógł zaindeksować Twojego URL-a, ponieważ Twój serwer albo wymaga uwierzytelnienia, by uzyskać dostęp do strony, albo blokuje Googlebotowi dostęp do Twojej witryny. Więcej informacji”

   • Teraz pobieram niektóre strony, które miały błąd indeksowania i Google pokazuje że są przekierowywane, a najdziwniejsze jest to, ze wchodzi się na nie normalnie.

    • Nagromadzenie błędów 404 nie szkodzi – analizuj to wszystko powoli. Czasem Google w GSC potrafi pokazywać jakieś stare rzeczy i nei musza sie zgadzać ze stanem faktycznym. Reakcja GSC na zmiany mogą być nawet po kilku tygodniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły