Forum PozycjonowanieKategoria: PozycjonowanieCzy CDN dla całego serwisu to dobry pomysł? Jeżeli tak to Akamai, Amazon czy Cloudflare?
Czy CDN dla całego serwisu to dobry pomysł? Jeżeli tak to Akamai, Amazon czy Cloudflare?
5
2019-09-19T09:35:48+02:00

Tomasz
Tomasz asked 3 lata ago
Witajcie
otrzymałem informację od admina serwera:
„Zauważyliśmy wzmożony ruch zarówno z bingboota oraz z sieci tor. Dodaliśmy do Firewall dodatkową regułę ograniczającą ruch do serwera a także zablokowanie ruchu z TOR.
Na takie ataki może znacząco pomóc CloudFlare jednak jest to rozwiązanie płatne.”

czytałem, że na rynku są rozwiązania takie jak Akamai, Amazon czy Cloudflare.
co uważacie o takim rozwiązaniu? Może mieć wpływ na seo? Musimy coś pomyśleć ponieważ ostatnio nam strona przestaje chodzić kilka razy w ciągu dnia. Serwis mam na serwerze dedykowanym…
Pozdrawiam

5 odpowiedzi
Paweł Gontarek Personel answered 3 lata ago
CDNy mają wpływ na SEO – pozytywny i negatywny – kwestia czy serwis dostarcza usługi tylko w Polsce (CDN niepotrzebny) czy też za granicą (CDNy mogą, ale nie muszą być przydatne).
 
Jeżeli to dedyk to albo jest za słaby albo źle skonfigurowany albo … ktoś Cię nie lubi i zamówił ataki.

Tomasz answered 3 lata ago
Dziękuje za odpowiedź! Wczoraj podobna sytuacja, strona przestała chodzić. Administrator napisał: \”Na stronie pojawił się duży ruch z podejrzanych adresów IP, ruch ten spowodował osiągnięcie limitu dostępnych połaczeń do serwera.\” Serwis odwiedzany jest w 85% w Polsce. Reszta kraje Unii Europejskiej gdzie również dostarczamy usługi ale patrząc na sprzedaż jest to poniżej 5%. Firma administrująca serwer piszę \”Na takie ataki może pomóc CloudFlare\” Twoim zdaniem pytać o coś innego? Miałbyś jakieś pomysły inne na ten problem? Pozdrawiam

Tomasz answered 3 lata ago
proponują \”możemy jeszcze polecić komercyjne rozwiązanie CloudLinux[1] z dodatkiem bezpieczeństwa Imunify360[2], czyli WAF, firewall aplikacyjny po stronie serwera.\” Mam jeszcze jedno pytanie: w tej chwili mamy u nich dwa serwery dedykowane. Na każdym jeden sklep. Proponują aby wrzucić dwa sklepy na jeden mocniejszy serwer dedykowany i zainstalować tam te rzeczy, o których mowa wyżej. Co myślisz o takim rozwiązaniu? Posiadamy sklepy, które sprzedają to samo. Czy dla seo jest lepiej mieć dwa sklepy na dwóch różnych maszynach ( w tej chwili u jednego dostawcy)? Czy wystarczy mieć na jednym mocniejszym serwerze ale różnych adresach IP? Czy jeżeli chcielibyśmy być bezpieczni to powinniśmy mieć dwa serwery dedykowane ale u różnych dostawców i najlepiej aby były różne ASY (https://www.silesiasem.pl/systemy-autonomiczne-adresy-ipv4-i-seo-hostingi) ?

Paweł Gontarek Personel answered 3 lata ago
Adres IP nie ma znaczenia w SEO. Ma znaczenie sąsiedztwo serwisów. Posiadanie dwóch sklepów na jednym serwerze w niczym nie przeszkadza ale tutaj jednak ma znaczenie wydajność oraz bezpieczeństwo rozwiązania – lepiej mieć dwa rożne serwery – bo jak jeden walnie to drugi sklep nadal działa. Tylko z punktu widzenia biznesu i bezpieczeństwa rozważałbym utrzymanie rozdzielenia. SEO ma marginalne znaczenie w tym momencie.
Na CDNach nie zna się – nie testowałem, więc lepiej abym sie nie wypowiadał. Jak widzę „proponujemy komercyjne rozwiązania” to skoro działa na jednym a na drugim nie to co jest? Czemu?

Tomasz answered 3 lata ago

Jak widzę „proponujemy komercyjne rozwiązania” to skoro działa na jednym a na drugim nie to co jest? Czemu?

na jednym mamy ataki a na drugim nie. Chyba, że ni o to Ci chodzi.
Dziękuje za odpowiedź – nie pomyślałem w kwestii bezpieczeństwa – słuszna uwaga!

Tomasz

Tomasz

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły