Jak sprawdzić linki prowadzące do strony www?

Backlinki, czyli odnośniki do Twojej strony internetowej, powstają w procesie pozycjonowania serwisu przez Ciebie samego, agencję SEO oraz przez samych użytkowników. Backlinki są jednym z czynników rankingowych wpływających na pozycje strony. Jakie kroki należy wykonać, aby przeanalizować odnośniki kierujące do serwisu?

Jak sprawdzić linki do strony?

Nie jest to sprawa skomplikowana, ale nie jest też łatwa – potrzeba do tego kilku narzędzi SEO i kilku seowców. O ile narzędzia dają jakąś odpowiedź i dane o tym zawsze potrzebujesz wiedzy od seowców, aby móc jednoznacznie podjąć decyzję co do konkretnych linków zwrotnych kierujących do Twojego serwisu.

1. Sprawdź do jakich narzędzi i danych masz dostęp

Aby przygotować się do analizy odnośników trzeba pozbierać dane z różnych narzędzi. Przede wszystkim Google Search Console jako podstawa analizy  (w GSC jest tylko próbka linków). Następnie należy pobrać raporty z jak największej liczby narzędzi: Ahrefs, MajesticSEO, OpenSiteExplorer, SEO SpyGlass, BackLink Watch.

linki do strony w google search console

Jeżeli nie masz dostępu do narzędzi poproś znajomych.

2. Wygeneruj raporty z linkami

Z każdego narzędzia wygeneruj raport z odnośnikami. Im więcej tym lepiej. Całość sklej do jednego pliku i zapisz na dysku w postaci pliczku tekstowego. Każdy adres URL do analizy powinien być w jednym wierszu.

linki do strony w majestic seo

3. Przeanalizuj linki

Przeanalizuj linki pod kątem ich toksyczności (czyli szkodliwości) oraz takich, które nie działają. Można to zrobić ręcznie (jeśli jest ich niewielka liczba), lub za pomocą narzędzi np. Clusteric. Ocena, czy link jest dobry czy zły, jest oceną czysto subiektywną. Te, które uznasz za toksyczne, szkodliwe – najlepiej fizycznie usunąć. Zgłaszanie ich za pomoc Disavow Tool to ostateczność.

analiza linków do strony za pomocą clusteric

4. Zwróć uwagę na rozkład słów kluczowych

Jeśli analizujesz słowa kluczowe zwróć uwagę na ich rozkład. Najlepiej to zweryfikować na przykładzie rportu z Clusteric’a lub raportu z MajesticSEO

rozkład anchorów w linkowaniu

Im więcej nazwy domeny, firmy i brandu – tym lepiej.

5. Sprawdzanie linków pod kątem parametru nofollow i dofollow

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi w Seo czy duża liczba linków z parametrem nofollow jest dobra czy zła. Podobnie z Dofollow. Ważne jest aby pozyskiwać oba typy odnośników. Należy zauważyć, że linki z Social Media mają nofollow, więc w przypadku działań w SM liczba linków nofollow może być gigantyczna. Linki nofollow nie pozycjonują serwisu (teoretycznie) ale to dzięki linkom dofollow pozycjonujesz serwis.

rozkład dofollow vs nofollow w linkowaniu do strony

6. Sprawdź rozkład linków w czasie

Zweryfikuj za pomocą narzędzi przyrost (rozkład) linków w czasie. Jeżeli widzisz jakiekolwiek anomalie w postaci gwałtownego wzrostu lub gwałtownego spadku linków – sprawdź to. Nie musi to być groźne (czytaj: ktoś Cię depozycjonuje) ale warto się temu przyjrzeć. Na przykład w narzędziu majestic, jeśli w kolumnie usuniętych linków jest ich bardzo, bardzo dużo – sprawdź to.

rozkład linków w czasie

Podsumowanie

Analizując linki prowadzące do serwisu należy wziąć pod uwagę następujące rzeczy:

  • nie każdy link musi szkodzić
  • jeden link może wygenerować dużą liczbę odnośników, ponieważ został umieszczony na serwisie o dużej liczbie podstron
  • warto pozyskiwać linki dofollow i nofollow
  • linkowanie naturalne istnieje ale jest wykonywane przez czytelników – reszta to sztuczne ingerowanie w algorytm Google

Jeśli chcesz porozmawiać o linkach do Twojego serwisu, napisz pytanie na forum zgred.pl/forum/ lub wypełnij formularz poniżej.

Zainteresowany?
Skontaktuj się ze Mną!

Zapytaj bezpłatnie i poproś o wycenę. Odpowiem na każde, nawet najtrudniejsze pytanie. Pamiętaj, że warto pytać bo to nic nie kosztuje.