Jak sprawdzić historię strony internetowej lub domeny?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się kiedykolwiek:

  • jak wcześniej wyglądała strona internetowa w przeszłości,
  • jak odtworzyć stare strony internetowe
  • jak sprawdzić jak wyglądała strona wcześniej
  • jak sprawdzić historię domeny

to jest możliwość zweryfikowania tego. Niestety jest to obwarowane jednym warunkiem: strona internetowa nie może mieć zablokowanego robota, który odwiedza serwisy i je archiwizuje. Webmaster (właściciel strony) ma tez możliwość wykluczenia swojej strony z takiego serwisu.

1. Wejdź na stronę WayBack Machine

Wpisz w przeglądarce adres: https://archive.org/web/ – pokaże się serwis za pomocą którego będziemy badali jak serwis wyglądał w przeszłości.

2. Wpisz adres URL

W polu adresu URL wpisz adres URL, który chcesz zbadać. Wpisz go dokładnie. Jeżeli coś nie działa wpisz adres z www, bez www, z certyfikatem SSL i bez certyfikatu. W przeszłości serwis mógł mieć różne swoje wersje dlatego warto sprawdzić każdą z nich.

Po chwili szukania Twoim oczom powinien się ukazać graf ze słupkami: to są kopie z poszczególnych miesięcy, a poniżej kalendarz z kółeczkami niebieskimi i zielnymi.

3. Wybierz interesujący Cię miesiąc i dzień

Gdy wybierzesz dany miesiąc i klikniesz w niego powinien pokazać się kalendarz, na którym będzie można wybrać dzień miesiąca, w którym została wykonana kopia serwisu.

Na powyższym przykładzie wybrałem rok 2018, luty. Zielone daty oznaczają przekierowanie 3xx (czyli serwis Wayback znalazł zapewne 301 labo 302).

4. Wybierz godzinę podglądu

Następnie wybierz godzinę, w której powstała kopia serwisu. Najlepiej aby wybrać tę niebieską – chyba, że nie innego wyboru to wybierasz zieloną (jak w Matrixie).

Na ekranie jest kopia z 2017 roku 🙂

5. Wybierz adres wewnętrzny

Jeśli chcesz zobaczyć jak wyglądały podstrony w serwisie możesz klikać po starym serwisie. Linki wewnętrzne powinny być z tego samego dnia. Możesz to zweryfikować patrząc na adres URL w okienku przeglądarki. Jeśli nie ma kopii danej podstrony z danego dnia pokaże kopię daty następnej.

W kroku 4 badałem kopię z 2017 roku a powyżej dostałem kopię z 2018 roku.

6. Wykorzystaj kopię serwisu

Po otwarciu kopii strony możesz zaczytać archiwalne adresy URL i stworzyć mapę przekierowań.

Podsumowanie na koniec:

Narzędzia Wayback Machine pozwala na sprawdzenie kopii strony i jest tez istotnym elementem sprawdzenia informacji w przypadku przeprowadzania audytu SEO. Zdarza się niejednokrotnie, że klient nie informuje o wcześniejszych migracjach – dlatego też warto czasem sprawdzić co w trawie piszczy.

Istnieje szereg narzędzi pozwalających odtworzyć starą strukturę serwisu i zweryfikować czy w trakcie przebudowy zostały prawidłowo zaimplementowane przekierowania 301. Dzięki temu odzyskujemy sporą ilość ruchu organicznego – szczególnie ważne przy bardzo starych serwisach.

Zainteresowany?
Skontaktuj się ze Mną!

Napisz do Mnie. Odpowiem na każde, nawet najtrudniejsze pytanie. Pamiętaj, że warto pytać bo to nic nie kosztuje.