Jak sprawdzić historię domeny lub strony internetowej?

Jeśli strona www istnieje już długi czas w Internecie to można sprawdzić jej historię i sprawdzić jak wyglądała wcześniej, jaką miała strukturę, grafiki, pliki, układ i tak dalej. Można też dzięki temu zweryfikować historię domeny.

Niestety jest to obwarowane jednym warunkiem: strona internetowa nie może mieć zablokowanego robota, który odwiedza serwisy i je archiwizuje. Webmaster (właściciel strony) ma tez możliwość wykluczenia swojej strony z takiego serwisu.

Szczególnie istotna jest historia domeny w aspekcie biznesowym- może się okazać, że nie da się jej wypozycjonować ani prowadzić kampanii z uwagi na jej złą historię.

Czym jest WayBackMachine?

Wayback machine to tak jakby cyfrowe archiwum, archiwalna biblioteka stron internet, których kopie są przetrzymywane w postaci niemalże w 100% działajacych stron internetowych. Serwis ten zbiera dane ze stron o ile jego robot nie jest zablokowany w pliku robots.txt czy też na poziomie serwera (firewall lub htaccess).

Historia domeny – jak ją sprawdzić?

1. Wejdź na stronę WayBack Machine

Wpisz w przeglądarce adres: https://archive.org/web/ – pokaże się serwis za pomocą którego będziemy badali jak serwis wyglądał w przeszłości.

2. Wpisz adres URL lub domenę aby zbadać historię

W polu adresu URL wpisz adres URL, który chcesz zbadać. Wpisz go dokładnie. Jeżeli coś nie działa wpisz adres z www, bez www, z certyfikatem SSL i bez certyfikatu. W przeszłości serwis mógł mieć różne swoje wersje dlatego warto sprawdzić każdą z nich.

Po chwili szukania Twoim oczom powinien się ukazać graf ze słupkami: to są kopie z poszczególnych miesięcy, a poniżej kalendarz z kółeczkami niebieskimi i zielnymi.

3. Wybierz interesujący Cię miesiąc i dzień

Gdy wybierzesz dany miesiąc i klikniesz w niego powinien pokazać się kalendarz, na którym będzie można wybrać dzień miesiąca, w którym została wykonana kopia serwisu.

Na powyższym przykładzie wybrałem rok 2018, luty. Zielone daty oznaczają przekierowanie 3xx (czyli serwis Wayback znalazł zapewne 301 labo 302).

4. Wybierz godzinę podglądu

Następnie wybierz godzinę, w której powstała kopia serwisu. Najlepiej aby wybrać tę niebieską – chyba, że nie innego wyboru to wybierasz zieloną (jak w Matrixie).

Na ekranie jest kopia z 2017 roku 🙂

5. Wybierz adres wewnętrzny

Jeśli chcesz zobaczyć jak wyglądały podstrony w serwisie możesz klikać po starym serwisie. Linki wewnętrzne powinny być z tego samego dnia. Możesz to zweryfikować patrząc na adres URL w okienku przeglądarki. Jeśli nie ma kopii danej podstrony z danego dnia pokaże kopię daty następnej.

W kroku 4 badałem kopię z 2017 roku a powyżej dostałem kopię z 2018 roku.

6. Wykorzystaj kopię serwisu

Po otwarciu kopii strony możesz zaczytać archiwalne adresy URL i stworzyć mapę przekierowań.

Podsumowanie na koniec:

Narzędzia Wayback Machine pozwala na sprawdzenie kopii strony (domeny) i jest tez istotnym elementem sprawdzenia informacji w przypadku przeprowadzania audytu SEO. Zdarza się niejednokrotnie, że klient nie informuje o wcześniejszych migracjach – dlatego też warto czasem sprawdzić co w trawie piszczy.

Istnieje szereg narzędzi pozwalających odtworzyć starą strukturę serwisu i zweryfikować czy w trakcie przebudowy zostały prawidłowo zaimplementowane przekierowania 301. Dzięki temu odzyskujemy sporą ilość ruchu organicznego – szczególnie ważne przy bardzo starych serwisach.

Ciekawym narzędziem do odtwarzania serwisów (płatnym) jest Archivarix.com

Co znajdę w serwisie WayBack Machine?

W serwisie znajdziesz historię dowolnej domeny – jej kopię, którą możesz obejrzeć jak wyglądała na przestrzeni dowolnego okresu – o ile istniała.

Szukam serwisu ale nie mogę znaleźć kopii – dlaczego?

Jest kilka przyczyn, dla których nie ma kopii badanej strony www: strona jest nowa albo robot zbierający dane został zablokowany.

Czy możliwe jest odzyskanie całego serwisu?

Teoretycznie tak ale jest to jedynie kopia HTML. Narzędzie nie przechowuje danych w postaci np. skryptu. Istnieją narzędzia wspierające odzyskiwanie kopii.

Zainteresowany?
Skontaktuj się ze Mną!

Zapytaj bezpłatnie i poproś o wycenę. Odpowiem na każde, nawet najtrudniejsze pytanie. Pamiętaj, że warto pytać bo to nic nie kosztuje.