http://wtoruniu.eu

Dodano: 28 June 2009

Informacje o Toruniu, Krzyżacy Toruń. Dokument lokacyjny dla Torunia został wystawiony 28 grudnia 1233 r. przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Hermana von Salza i preceptora na Słowiańszczyznę i Prusy Hermana Balka. Toruń został zatem założony przez Krzyżaków i podlegał ich zarządowi aż do 1454 r., kiedy w ramach tzw. inkorporacji został włączony w granice Rzeczypospolitej (za czasów króla Kazimierza Jagiellończyka).O znaczeniu Krzyżaków dla Torunia przypomina średniowieczny rodowód miasta, w tym wiele zabytków najwyższej klasy, które powstały w okresie sprawowania przez Krzyżaków władzy w Toruniu. Fundacji zakonnej Toruń zawdzięczał wybudowanie monumentalnych, gotyckich kościołów, istniejących do dziś: św. Janów, św. Jakuba, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz niestniejącego: św. Mikołaja.

Akt lokacji Torunia, później nazywany przywilejem chełmińskim, dał początek prawu chełmińskiemu. Na jego podstawie w Prusach i sąsiednich krajach w ciągu ponad 500 lat nadano prawa dwustu kilkudziesięciu miastom.

Siedzibą krzyżackiej załogi w Toruniu był zamek - powstał w połowie XIII wieku na miejscu istniejącego wcześniej, zniszczonego grodu. Wybór miejsca sprawił, że zamek nie powstał na planie prostokąta, tak jak większość zamków krzyżackich, ale na planie podkowy, skierowanej dwoma końcami w kierunku Wisły. Jego centralnym miejscem była olbrzymia, ośmiokątna wieża. Zachowane do naszych czasów gdanisko (zamkowa toaleta) powstało najprawdopodobniej pod koniec XIII wieku.

Niestety, toruński zamek krzyżacki, położony tuż nad brzegiem Wisły, został zniszczony przez mieszczan toruńskich w 1454 r. Następstwem tego wydarzenia było złożenie przez torunian hołdu wierności Rzeczypospolitej i przysięgi posłuszeństwa królowi Kazimierzowi oraz jego następcom.

http://wtoruniu.eu

Średnia : 5.00 / 5 | Głosów : 1

KategorieWyróżnij ten wpis Napisz komentarz Dodaj do ulubionych Poleć stronę Raportuj zły wpis

Komentarze do wpisu:

 • Średnia ocena recenzujących: 5.00
 • 5.00 (z maks. 5)
 • Ilość recenzji: 2
 1. Antoni
  Temat: W Toruniu | Data: Nov 13, 2011

  Strona o Toruniu - dobry pomysł fajnie rozwiązana strona

 1. Anton
  Temat: Fajna strona | Data: Sep 9, 2009

  Fajna strona ;)

Wpisy w tej kategorii : Miasta Regiony > Kujawsko-pomorskie

1. Wynajem Fontanna Czekoladowa Fontanny Czekoladowe Rolls Royce

Wynajem Fontanna Czekoladowa Fontanny Czekoladowe Rolls Royce Dodano: Apr 21, 2010

Czy zastanawialiście się kiedyś jak zachwycić swoich gości czymś wyjątkowym, oryginalnym, wysmakowanym, nadającym się na każdą okazję? Odpowiedzią na to pytanie są nasze czekoladowe fontanny, które uczynią Twoje przyjęcie wyjątkowym i niepowtarzalnym. Dzięki swojej konstrukcji czekoladowe fontanny zapewniają zapierające niesamowite, zjawiskowe...

2. Firma jubilerska Vercon - biżuteria srebrna, prod

Firma jubilerska Vercon - biżuteria srebrna, prod Dodano: Jul 3, 2008

Sklep internetowy z biżuterią srebrną firmy Vercon - hurt i detal. Sklep internetowy firmy Vercon, w ofercie biżuteria srebrna, hurt i detal. W sklepie można kupić srebro najwyższej jakości. Naszą biżuterię srebrną sprzedajemy w następujących wariantach: hurt i detal.

3. Życie Bydgoszczy

Życie Bydgoszczy Dodano: May 4, 2013

Najszybsze źródło informacji z Bydgoszczy. Codziennie relacjonujemy najważniejsze wydarzenia w grodzie nad Brdą. Zobacz czym żyje Bydgoszcz! Opisujemy najważniejsze wydarzenia związane z Bydgoszczą. Jesteśmy gazetą internetową, która stara się być wszędzie tam gdzie dzieje się coś interesującego dla mieszkańców.

4. Garaże betonowe - Pepebe

Garaże betonowe - Pepebe Dodano: Mar 7, 2014

Wynajem pokoi dla letników to świetny pomysł na rozkręcenie własnego biznesu. Tym bardziej, że ostatnio coraz popularniejsze w Polsce stają się budynki modułowe, które są nie tylko wygodne, ale i stosunkowo niedrogie w budowie. Atrakcyjność tego typu budownictwa podnosi fakt, że zazwyczaj z firmami tego typu związany jest jakiś producent garaży,...

5. Skrypty php - Bydgoszcz

Skrypty php - Bydgoszcz Dodano: Jan 31, 2007

Konkurencyjne ceny skryptów. Możesz zobaczyć wykonywane przez nas projekty w zakładce projekty php. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycję, dlatego warto do nas pisać - dane kontaktowe znajdują się w zakładce kontakt. Odpisujemy na każdą wiadomość - zwykle czas oczekiwania nie przekracza 12 godzin.