http://wtoruniu.eu

Dodano: 28 June 2009

Informacje o Toruniu, Krzyżacy Toruń. Dokument lokacyjny dla Torunia został wystawiony 28 grudnia 1233 r. przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Hermana von Salza i preceptora na Słowiańszczyznę i Prusy Hermana Balka. Toruń został zatem założony przez Krzyżaków i podlegał ich zarządowi aż do 1454 r., kiedy w ramach tzw. inkorporacji został włączony w granice Rzeczypospolitej (za czasów króla Kazimierza Jagiellończyka).O znaczeniu Krzyżaków dla Torunia przypomina średniowieczny rodowód miasta, w tym wiele zabytków najwyższej klasy, które powstały w okresie sprawowania przez Krzyżaków władzy w Toruniu. Fundacji zakonnej Toruń zawdzięczał wybudowanie monumentalnych, gotyckich kościołów, istniejących do dziś: św. Janów, św. Jakuba, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz niestniejącego: św. Mikołaja.

Akt lokacji Torunia, później nazywany przywilejem chełmińskim, dał początek prawu chełmińskiemu. Na jego podstawie w Prusach i sąsiednich krajach w ciągu ponad 500 lat nadano prawa dwustu kilkudziesięciu miastom.

Siedzibą krzyżackiej załogi w Toruniu był zamek - powstał w połowie XIII wieku na miejscu istniejącego wcześniej, zniszczonego grodu. Wybór miejsca sprawił, że zamek nie powstał na planie prostokąta, tak jak większość zamków krzyżackich, ale na planie podkowy, skierowanej dwoma końcami w kierunku Wisły. Jego centralnym miejscem była olbrzymia, ośmiokątna wieża. Zachowane do naszych czasów gdanisko (zamkowa toaleta) powstało najprawdopodobniej pod koniec XIII wieku.

Niestety, toruński zamek krzyżacki, położony tuż nad brzegiem Wisły, został zniszczony przez mieszczan toruńskich w 1454 r. Następstwem tego wydarzenia było złożenie przez torunian hołdu wierności Rzeczypospolitej i przysięgi posłuszeństwa królowi Kazimierzowi oraz jego następcom.

http://wtoruniu.eu

Średnia : 5.00 / 5 | Głosów : 1

KategorieWyróżnij ten wpis Napisz komentarz Dodaj do ulubionych Poleć stronę Raportuj zły wpis

Komentarze do wpisu:

 • Średnia ocena recenzujących: 5.00
 • 5.00 (z maks. 5)
 • Ilość recenzji: 2
 1. Antoni
  Temat: W Toruniu | Data: Nov 13, 2011

  Strona o Toruniu - dobry pomysł fajnie rozwiązana strona

 1. Anton
  Temat: Fajna strona | Data: Sep 9, 2009

  Fajna strona ;)

Wpisy w tej kategorii : Miasta Regiony > Kujawsko-pomorskie

1. Życie Bydgoszczy

Życie Bydgoszczy Dodano: May 4, 2013

Najszybsze źródło informacji z Bydgoszczy. Codziennie relacjonujemy najważniejsze wydarzenia w grodzie nad Brdą. Zobacz czym żyje Bydgoszcz! Opisujemy najważniejsze wydarzenia związane z Bydgoszczą. Jesteśmy gazetą internetową, która stara się być wszędzie tam gdzie dzieje się coś interesującego dla mieszkańców.

2. Koszulki z nadrukiem

Koszulki z nadrukiem Dodano: Feb 1, 2008

KOSZULKI Fiberya.com - największy w polskiej sieci sklep z koszulkami. Koszulki z nadrukiem i bez nadruku. Ogromny wybór markowych produktów. Koszulki dla Ciebie! Od 7 lat w internecie.

3. torty weselne bydgoszcz

torty weselne bydgoszcz Dodano: Oct 8, 2009

Rzemieślnicza Awangarda jest wyjątkową cukiernia Bydgoszcz, w której pracują rzemieślnicy zakochani w swoim zawodzie. Nasi cukiernicy wkładają w przygotowywanie tortów weselnych i nie tylko, całe serce, talent i pasję. Torty Bydgoszcz "szyjemy na miare" - kształt i wygląd tortów dostosowujemy do upodobań klientów.Tortów, które powstają w...

4. Tuchola - region

Tuchola - region Dodano: Jul 19, 2010

Bardzo sprawny, ciekawy i bogaty serwis internetowy zawierający nie tylko informacje z regionu, miasta, gminy czy powiatu, ale także dający szerokie możliwości prezentacji użytkowników w postaci zdjęć, filmów, blogu, komentarzy i postów na forum dyskusyjnym Tuchola. Zawarte na stronie materiały powinny zainteresować każdego mieszkańca powiatu...

5. Garaże betonowe - Pepebe

Garaże betonowe - Pepebe Dodano: Mar 7, 2014

Wynajem pokoi dla letników to świetny pomysł na rozkręcenie własnego biznesu. Tym bardziej, że ostatnio coraz popularniejsze w Polsce stają się budynki modułowe, które są nie tylko wygodne, ale i stosunkowo niedrogie w budowie. Atrakcyjność tego typu budownictwa podnosi fakt, że zazwyczaj z firmami tego typu związany jest jakiś producent garaży,...