http://wtoruniu.eu

Dodano: 28 June 2009

Informacje o Toruniu, Krzyżacy Toruń. Dokument lokacyjny dla Torunia został wystawiony 28 grudnia 1233 r. przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Hermana von Salza i preceptora na Słowiańszczyznę i Prusy Hermana Balka. Toruń został zatem założony przez Krzyżaków i podlegał ich zarządowi aż do 1454 r., kiedy w ramach tzw. inkorporacji został włączony w granice Rzeczypospolitej (za czasów króla Kazimierza Jagiellończyka).O znaczeniu Krzyżaków dla Torunia przypomina średniowieczny rodowód miasta, w tym wiele zabytków najwyższej klasy, które powstały w okresie sprawowania przez Krzyżaków władzy w Toruniu. Fundacji zakonnej Toruń zawdzięczał wybudowanie monumentalnych, gotyckich kościołów, istniejących do dziś: św. Janów, św. Jakuba, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz niestniejącego: św. Mikołaja.

Akt lokacji Torunia, później nazywany przywilejem chełmińskim, dał początek prawu chełmińskiemu. Na jego podstawie w Prusach i sąsiednich krajach w ciągu ponad 500 lat nadano prawa dwustu kilkudziesięciu miastom.

Siedzibą krzyżackiej załogi w Toruniu był zamek - powstał w połowie XIII wieku na miejscu istniejącego wcześniej, zniszczonego grodu. Wybór miejsca sprawił, że zamek nie powstał na planie prostokąta, tak jak większość zamków krzyżackich, ale na planie podkowy, skierowanej dwoma końcami w kierunku Wisły. Jego centralnym miejscem była olbrzymia, ośmiokątna wieża. Zachowane do naszych czasów gdanisko (zamkowa toaleta) powstało najprawdopodobniej pod koniec XIII wieku.

Niestety, toruński zamek krzyżacki, położony tuż nad brzegiem Wisły, został zniszczony przez mieszczan toruńskich w 1454 r. Następstwem tego wydarzenia było złożenie przez torunian hołdu wierności Rzeczypospolitej i przysięgi posłuszeństwa królowi Kazimierzowi oraz jego następcom.

http://wtoruniu.eu

Średnia : 5.00 / 5 | Głosów : 1

KategorieWyróżnij ten wpis Napisz komentarz Dodaj do ulubionych Poleć stronę Raportuj zły wpis

Komentarze do wpisu:

 • Średnia ocena recenzujących: 5.00
 • 5.00 (z maks. 5)
 • Ilość recenzji: 2
 1. Antoni
  Temat: W Toruniu | Data: Nov 13, 2011

  Strona o Toruniu - dobry pomysł fajnie rozwiązana strona

 1. Anton
  Temat: Fajna strona | Data: Sep 9, 2009

  Fajna strona ;)

Wpisy w tej kategorii : Miasta Regiony > Kujawsko-pomorskie

1. SZUBIN.CBA.PL :: Twoje wirtualne miasto

SZUBIN.CBA.PL :: Twoje wirtualne miasto Dodano: Mar 13, 2008

Portal informacyjno-rozrywkowy miasta Szubin. Chat, forum, prognoza pogody dla miasta, informacje, rozrywka, program TV, MINImarket, galeria i wiele więcej.

2. Firma jubilerska Vercon - biżuteria srebrna, prod

Firma jubilerska Vercon - biżuteria srebrna, prod Dodano: Jul 3, 2008

Sklep internetowy z biżuterią srebrną firmy Vercon - hurt i detal. Sklep internetowy firmy Vercon, w ofercie biżuteria srebrna, hurt i detal. W sklepie można kupić srebro najwyższej jakości. Naszą biżuterię srebrną sprzedajemy w następujących wariantach: hurt i detal.

3. Czujnik zegarowy

Czujnik zegarowy Dodano: Oct 7, 2013

Firma Mmtools proponuje bardzo szeroki asortyment związany z zaopatrzeniem przemysłu i warsztatów, materiały ścieralne, miernictwo, mocowania, imadła, narzędzia dla instalatorów, narzędzia pneumatyczne, ręczne, narzędzia traserskie, detale wykorzystywane do spawania, lutowania, obróbki skrawaniem , jak i elektrykę i akcesoria. Atrakcyjne ceny,...

4. Canapa Katering Bydgoszcz

Canapa Katering Bydgoszcz Dodano: Sep 5, 2013

W dobie wszechobecnego pośpiechu, starając się wykonać swoje obowiązki na czas, nierzadko zapominamy o tym, aby się zdrowo odżywiać. Teraz jest na to sposób! Firma Canapa oferuje rzetelną obsługę cateringową w Bydgoszczy. Dowozimy śniadania, podwieczorki i przekąski, gwarantując najwyższą jakość posiłków w konkurencyjnych cenach. W naszym menu...

5. Towarzystwo Piłkarske Oldboyów SOKOŁY Tuchola

Towarzystwo Piłkarske Oldboyów SOKOŁY Tuchola Dodano: Apr 25, 2008

Towarzystwo Piłkarske Oldboyów SOKOŁY Tuchola. Celem klubu jest: Podnoszenie sprawności fizycznej członków klubu oraz stałe podnoszenie ich poziomu sportowego. Organizacja masowych imprez rekreacyjnych i sportowych. Przeciwdziałania patologii społecznej (alkoholizm, narkomania) poprzez sport. Aktywizacja fizyczno-rekreacyjna członków klubu i...