http://wtoruniu.eu

Dodano: 28 June 2009

Informacje o Toruniu, Krzyżacy Toruń. Dokument lokacyjny dla Torunia został wystawiony 28 grudnia 1233 r. przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Hermana von Salza i preceptora na Słowiańszczyznę i Prusy Hermana Balka. Toruń został zatem założony przez Krzyżaków i podlegał ich zarządowi aż do 1454 r., kiedy w ramach tzw. inkorporacji został włączony w granice Rzeczypospolitej (za czasów króla Kazimierza Jagiellończyka).O znaczeniu Krzyżaków dla Torunia przypomina średniowieczny rodowód miasta, w tym wiele zabytków najwyższej klasy, które powstały w okresie sprawowania przez Krzyżaków władzy w Toruniu. Fundacji zakonnej Toruń zawdzięczał wybudowanie monumentalnych, gotyckich kościołów, istniejących do dziś: św. Janów, św. Jakuba, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz niestniejącego: św. Mikołaja.

Akt lokacji Torunia, później nazywany przywilejem chełmińskim, dał początek prawu chełmińskiemu. Na jego podstawie w Prusach i sąsiednich krajach w ciągu ponad 500 lat nadano prawa dwustu kilkudziesięciu miastom.

Siedzibą krzyżackiej załogi w Toruniu był zamek - powstał w połowie XIII wieku na miejscu istniejącego wcześniej, zniszczonego grodu. Wybór miejsca sprawił, że zamek nie powstał na planie prostokąta, tak jak większość zamków krzyżackich, ale na planie podkowy, skierowanej dwoma końcami w kierunku Wisły. Jego centralnym miejscem była olbrzymia, ośmiokątna wieża. Zachowane do naszych czasów gdanisko (zamkowa toaleta) powstało najprawdopodobniej pod koniec XIII wieku.

Niestety, toruński zamek krzyżacki, położony tuż nad brzegiem Wisły, został zniszczony przez mieszczan toruńskich w 1454 r. Następstwem tego wydarzenia było złożenie przez torunian hołdu wierności Rzeczypospolitej i przysięgi posłuszeństwa królowi Kazimierzowi oraz jego następcom.

http://wtoruniu.eu

Średnia : 5.00 / 5 | Głosów : 1

KategorieWyróżnij ten wpis Napisz komentarz Dodaj do ulubionych Poleć stronę Raportuj zły wpis

Komentarze do wpisu:

 • Średnia ocena recenzujących: 5.00
 • 5.00 (z maks. 5)
 • Ilość recenzji: 2
 1. Antoni
  Temat: W Toruniu | Data: Nov 13, 2011

  Strona o Toruniu - dobry pomysł fajnie rozwiązana strona

 1. Anton
  Temat: Fajna strona | Data: Sep 9, 2009

  Fajna strona ;)

Wpisy w tej kategorii : Miasta Regiony > Kujawsko-pomorskie

2. FotoWloclawek.pl - Fotogaleria miasta Włocławka

FotoWloclawek.pl - Fotogaleria miasta Włocławka Dodano: Mar 16, 2009

Największa Fotogaleria Włocławka. Zdjęcia z wydarzeń z życia miasta i okolicznych miejscowości. Zdjęcia ulic, palców, pomników, obiektów, stare zdjęcia, dzielnice, kościoły, cmentarze, po prostu wszystko co związane z Włocławkiem. Galeria tworzona przez internautów. Prosta rejestracja (ok 2 minut) i już mozna dodawać zdjęcia :). Największa...

3. kujawsko-pomorski katalog firm

kujawsko-pomorski katalog firm Dodano: Aug 26, 2009

Kujawsko-Pomorski, online) spis firm. Województwo kujawsko-pomorskie jest jednym z 16 województw, leży w północnej części Polski centralnej. Siedzibą zarządu województwa, sejmiku wojewódzkiego i urzędu marszałkowskiego jest Toruń. Siedzibą urzędu wojewódzkiego i wojewody jest Bydgoszcz. To właśnie w tych miastach znajduje się najwięcej firm,...

4. Restauracja Villa Calvados

Restauracja Villa Calvados Dodano: Sep 3, 2009

Villa Calvados posiada prawdziwie domowy klimat z lekką nutą elegancji. Restauracja mieści się w z zabytkowej villi i posiada zewnętrzny ogród. Serwuje dania kuchni włoskiej, europejskiej, międzynarodowej, śródziemnomorskiej. Z marzenia i pasji może powstać jedynie wyjątkowe miejsce. I tak się stało. Już od momentu wejścia do Villa Calvados...

5. Stowarzyszenie w Toruniu

Stowarzyszenie w Toruniu Dodano: May 2, 2012

Inicjatywa Młodych rozpoczęła swoją działalność na terenie Torunia od 2011 roku. Została utworzona przez grupę młodych, energicznych osób, które pragną zorganizować młodzieży naszego miasta ciekawe atrakcje i możliwości rozwoju. Chcemy zachęcić młodych kreatywnych ludzi do działania oraz współpracy z Nami.
Dla członków organizacji...