http://wtoruniu.eu

Dodano: 28 June 2009

Informacje o Toruniu, Krzyżacy Toruń. Dokument lokacyjny dla Torunia został wystawiony 28 grudnia 1233 r. przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Hermana von Salza i preceptora na Słowiańszczyznę i Prusy Hermana Balka. Toruń został zatem założony przez Krzyżaków i podlegał ich zarządowi aż do 1454 r., kiedy w ramach tzw. inkorporacji został włączony w granice Rzeczypospolitej (za czasów króla Kazimierza Jagiellończyka).O znaczeniu Krzyżaków dla Torunia przypomina średniowieczny rodowód miasta, w tym wiele zabytków najwyższej klasy, które powstały w okresie sprawowania przez Krzyżaków władzy w Toruniu. Fundacji zakonnej Toruń zawdzięczał wybudowanie monumentalnych, gotyckich kościołów, istniejących do dziś: św. Janów, św. Jakuba, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz niestniejącego: św. Mikołaja.

Akt lokacji Torunia, później nazywany przywilejem chełmińskim, dał początek prawu chełmińskiemu. Na jego podstawie w Prusach i sąsiednich krajach w ciągu ponad 500 lat nadano prawa dwustu kilkudziesięciu miastom.

Siedzibą krzyżackiej załogi w Toruniu był zamek - powstał w połowie XIII wieku na miejscu istniejącego wcześniej, zniszczonego grodu. Wybór miejsca sprawił, że zamek nie powstał na planie prostokąta, tak jak większość zamków krzyżackich, ale na planie podkowy, skierowanej dwoma końcami w kierunku Wisły. Jego centralnym miejscem była olbrzymia, ośmiokątna wieża. Zachowane do naszych czasów gdanisko (zamkowa toaleta) powstało najprawdopodobniej pod koniec XIII wieku.

Niestety, toruński zamek krzyżacki, położony tuż nad brzegiem Wisły, został zniszczony przez mieszczan toruńskich w 1454 r. Następstwem tego wydarzenia było złożenie przez torunian hołdu wierności Rzeczypospolitej i przysięgi posłuszeństwa królowi Kazimierzowi oraz jego następcom.

http://wtoruniu.eu

Średnia : 5.00 / 5 | Głosów : 1

KategorieWyróżnij ten wpis Napisz komentarz Dodaj do ulubionych Poleć stronę Raportuj zły wpis

Komentarze do wpisu:

 • Średnia ocena recenzujących: 5.00
 • 5.00 (z maks. 5)
 • Ilość recenzji: 2
 1. Antoni
  Temat: W Toruniu | Data: Nov 13, 2011

  Strona o Toruniu - dobry pomysł fajnie rozwiązana strona

 1. Anton
  Temat: Fajna strona | Data: Sep 9, 2009

  Fajna strona ;)

Wpisy w tej kategorii : Miasta Regiony > Kujawsko-pomorskie

1. Plaza Toruń - Centrum Handlowe

Plaza Toruń - Centrum Handlowe Dodano: Nov 8, 2011

Nieoficjalna strona Centrum Handlowego Toruń Plaza, możesz się tutaj sprawdzić jak dojechać do CH Plaza, dowiedzieć się jakie sklepy możesz tutaj odwiedzić, podzielić swoimi opiniami i wrażeniami o pracy, zakupach, sklepach toruńskiej Plazy. Nasz portal jest także platformą reklamową umożliwiającą zaprezentowanie swojego baneru a co za tym idzie...

2. Paweł Nowosielski Chełmno strona prywatna

Paweł Nowosielski Chełmno strona prywatna Dodano: Jan 24, 2009

Paweł Nowosielski, dziennikarz, esperantysta, pilot wycieczek. Na stronie Chełmno rodzinne miasto autora, historia miasta Chełmna, galeria fotografii, muzyka, film, parapsychologia, zjawiska paranormalne oraz wspaniała grafika.

3. Tuchola - region

Tuchola - region Dodano: Jul 19, 2010

Bardzo sprawny, ciekawy i bogaty serwis internetowy zawierający nie tylko informacje z regionu, miasta, gminy czy powiatu, ale także dający szerokie możliwości prezentacji użytkowników w postaci zdjęć, filmów, blogu, komentarzy i postów na forum dyskusyjnym Tuchola. Zawarte na stronie materiały powinny zainteresować każdego mieszkańca powiatu...

4. Nieruchomości - Nordhaus - Real Estate

Nieruchomości - Nordhaus - Real Estate Dodano: Jun 30, 2008

Nordhaus posiada kilkunastoletnie doświadczenie w sprzedaży nieruchomościami. Mamy łącznie kilkanaście tysięcy korzystnych ofert. Zajmujemy się sprzedażą i kupnem mieszkań, domów, działek, terenów inwestycyjnych, wynajem mieszkań, biur, lokali handlowych, udzielamy niskooprocentowanych kredytów. Zainwestuj z nami w nieruchomości!

5. Taxi Bydgoszcz

Taxi Bydgoszcz Dodano: Dec 31, 2010

Jesteśmy korporacją taksówkową działającą na terenie Bydgoszczy a na życzenie Klienta na obszarze całego kraju i zagranicy. W naszej ofercie udostępniamy przewóz osób i rzeczy, pomoc drogową, usługi bagażowe, odbieranie dzieci z przedszkola lub szkoły, obsługujemy imprezy okolicznościowe, zrobimy dla Ciebie zakupy z dowozem do domu. Zgłoś się do...