http://wtoruniu.eu

Dodano: 28 June 2009

Informacje o Toruniu, Krzyżacy Toruń. Dokument lokacyjny dla Torunia został wystawiony 28 grudnia 1233 r. przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Hermana von Salza i preceptora na Słowiańszczyznę i Prusy Hermana Balka. Toruń został zatem założony przez Krzyżaków i podlegał ich zarządowi aż do 1454 r., kiedy w ramach tzw. inkorporacji został włączony w granice Rzeczypospolitej (za czasów króla Kazimierza Jagiellończyka).O znaczeniu Krzyżaków dla Torunia przypomina średniowieczny rodowód miasta, w tym wiele zabytków najwyższej klasy, które powstały w okresie sprawowania przez Krzyżaków władzy w Toruniu. Fundacji zakonnej Toruń zawdzięczał wybudowanie monumentalnych, gotyckich kościołów, istniejących do dziś: św. Janów, św. Jakuba, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz niestniejącego: św. Mikołaja.

Akt lokacji Torunia, później nazywany przywilejem chełmińskim, dał początek prawu chełmińskiemu. Na jego podstawie w Prusach i sąsiednich krajach w ciągu ponad 500 lat nadano prawa dwustu kilkudziesięciu miastom.

Siedzibą krzyżackiej załogi w Toruniu był zamek - powstał w połowie XIII wieku na miejscu istniejącego wcześniej, zniszczonego grodu. Wybór miejsca sprawił, że zamek nie powstał na planie prostokąta, tak jak większość zamków krzyżackich, ale na planie podkowy, skierowanej dwoma końcami w kierunku Wisły. Jego centralnym miejscem była olbrzymia, ośmiokątna wieża. Zachowane do naszych czasów gdanisko (zamkowa toaleta) powstało najprawdopodobniej pod koniec XIII wieku.

Niestety, toruński zamek krzyżacki, położony tuż nad brzegiem Wisły, został zniszczony przez mieszczan toruńskich w 1454 r. Następstwem tego wydarzenia było złożenie przez torunian hołdu wierności Rzeczypospolitej i przysięgi posłuszeństwa królowi Kazimierzowi oraz jego następcom.

http://wtoruniu.eu

Średnia : 5.00 / 5 | Głosów : 1

KategorieWyróżnij ten wpis Napisz komentarz Dodaj do ulubionych Poleć stronę Raportuj zły wpis

Komentarze do wpisu:

 • Średnia ocena recenzujących: 5.00
 • 5.00 (z maks. 5)
 • Ilość recenzji: 2
 1. Antoni
  Temat: W Toruniu | Data: Nov 13, 2011

  Strona o Toruniu - dobry pomysł fajnie rozwiązana strona

 1. Anton
  Temat: Fajna strona | Data: Sep 9, 2009

  Fajna strona ;)

Wpisy w tej kategorii : Miasta Regiony > Kujawsko-pomorskie

1. Życie Torunia

Życie Torunia Dodano: May 4, 2013

Najszybsze źródło informacji z Torunia. Codziennie relacjonujemy najważniejsze wydarzenia w grodzie nad Wisłą. Zobacz czym żyje Toruń! Opisujemy najważniejsze wydarzenia związane z Toruniem. Jesteśmy prawdziwą internetową gazetą! Zobacz co interesuje mieszkańców Torunia! Każdy kto mieszka w Toruniu zna ten adres!

2. Kujawsko - Pomorskie w Turegion.pl

Kujawsko - Pomorskie w Turegion.pl Dodano: Jan 24, 2009

Wszystkie firmy z kujawsko-pomorskiego w jednym miejscu. Nie szukaj więcej! Sprawdź katalog turegion.pl i przedsiębiorstwa z całej Polski.

3. Paweł Nowosielski Chełmno strona prywatna

Paweł Nowosielski Chełmno strona prywatna Dodano: Jan 24, 2009

Paweł Nowosielski, dziennikarz, esperantysta, pilot wycieczek. Na stronie Chełmno rodzinne miasto autora, historia miasta Chełmna, galeria fotografii, muzyka, film, parapsychologia, zjawiska paranormalne oraz wspaniała grafika.

4. Wypożyczalnia samochodów STOPCAR w Bydgoszczy - Rent a car

Wypożyczalnia samochodów STOPCAR w Bydgoszczy - Rent a car Dodano: May 18, 2007

WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW STOP CAR
Witamy na stronach wypożyczalni samochodów STOP CAR

NASZA DEWIZA - MINIMUM FORMALNOŚCI - MAKSIMUM SATYSFAKCJI
Jesteśmy do Państwa dyspozycji 7 dni w tygodniu.

Pojazdy wypożyczamy bez limitu kilometrów.
Przy dłuższym najmie...

5. SZUBIN.CBA.PL :: Twoje wirtualne miasto

SZUBIN.CBA.PL :: Twoje wirtualne miasto Dodano: Mar 13, 2008

Portal informacyjno-rozrywkowy miasta Szubin. Chat, forum, prognoza pogody dla miasta, informacje, rozrywka, program TV, MINImarket, galeria i wiele więcej.