Informacje o Toruniu; TYLKO TORUN

Dodano: 28 June 2009

Informacje o Toruniu, Krzyżacy Toruń. Dokument lokacyjny dla Torunia został wystawiony 28 grudnia 1233 r. przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Hermana von Salza i preceptora na Słowiańszczyznę i Prusy Hermana Balka. Toruń został zatem założony przez Krzyżaków i podlegał ich zarządowi aż do 1454 r., kiedy w ramach tzw. inkorporacji został włączony w granice Rzeczypospolitej (za czasów króla Kazimierza Jagiellończyka).O znaczeniu Krzyżaków dla Torunia przypomina średniowieczny rodowód miasta, w tym wiele zabytków najwyższej klasy, które powstały w okresie sprawowania przez Krzyżaków władzy w Toruniu. Fundacji zakonnej Toruń zawdzięczał wybudowanie monumentalnych, gotyckich kościołów, istniejących do dziś: św. Janów, św. Jakuba, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz niestniejącego: św. Mikołaja.

Akt lokacji Torunia, później nazywany przywilejem chełmińskim, dał początek prawu chełmińskiemu. Na jego podstawie w Prusach i sąsiednich krajach w ciągu ponad 500 lat nadano prawa dwustu kilkudziesięciu miastom.

Siedzibą krzyżackiej załogi w Toruniu był zamek - powstał w połowie XIII wieku na miejscu istniejącego wcześniej, zniszczonego grodu. Wybór miejsca sprawił, że zamek nie powstał na planie prostokąta, tak jak większość zamków krzyżackich, ale na planie podkowy, skierowanej dwoma końcami w kierunku Wisły. Jego centralnym miejscem była olbrzymia, ośmiokątna wieża. Zachowane do naszych czasów gdanisko (zamkowa toaleta) powstało najprawdopodobniej pod koniec XIII wieku.

Niestety, toruński zamek krzyżacki, położony tuż nad brzegiem Wisły, został zniszczony przez mieszczan toruńskich w 1454 r. Następstwem tego wydarzenia było złożenie przez torunian hołdu wierności Rzeczypospolitej i przysięgi posłuszeństwa królowi Kazimierzowi oraz jego następcom.

http://wtoruniu.eu

Średnia : 5.00 / 5 | Głosów : 1

KategorieWyróżnij ten wpis Napisz komentarz Dodaj do ulubionych Poleć stronę Raportuj zły wpis

Komentarze do wpisu:

 • Średnia ocena recenzujących: 5.00
 • 5.00 (z maks. 5)
 • Ilość recenzji: 2
 1. Antoni
  Temat: W Toruniu | Data: Nov 13, 2011

  Strona o Toruniu - dobry pomysł fajnie rozwiązana strona

 1. Anton
  Temat: Fajna strona | Data: Sep 9, 2009

  Fajna strona ;)

Wpisy w tej kategorii : Miasta Regiony > Kujawsko-pomorskie

1. Wypożyczalnia samochodów STOPCAR w Bydgoszczy - Rent a car

Wypożyczalnia samochodów STOPCAR w Bydgoszczy - Rent a car Dodano: May 18, 2007

WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW STOP CAR
Witamy na stronach wypożyczalni samochodów STOP CAR

NASZA DEWIZA - MINIMUM FORMALNOŚCI - MAKSIMUM SATYSFAKCJI
Jesteśmy do Państwa dyspozycji 7 dni w tygodniu.

Pojazdy wypożyczamy bez limitu kilometrów.
Przy dłuższym najmie...

2. Taxi Bydgoszcz

Taxi Bydgoszcz Dodano: Dec 31, 2010

Jesteśmy korporacją taksówkową działającą na terenie Bydgoszczy a na życzenie Klienta na obszarze całego kraju i zagranicy. W naszej ofercie udostępniamy przewóz osób i rzeczy, pomoc drogową, usługi bagażowe, odbieranie dzieci z przedszkola lub szkoły, obsługujemy imprezy okolicznościowe, zrobimy dla Ciebie zakupy z dowozem do domu. Zgłoś się do...

3. Bartontech

Bartontech Dodano: Sep 4, 2012

Nasza firma prowadzi sprzedaż

urządzeń do recyklingu i gospodarki odpadami t.j.: belownice i prasy do prasowania

papieru, makulatury, plastiku (butelki PET), puszek, folii, tkanin, itp.

Belownice automatyczne, półautomatyczne - poziome, belownice pionowe,

prasy kanałowe, jednokomorowe i...

4. Restauracja Villa Calvados

Restauracja Villa Calvados Dodano: Sep 3, 2009

Villa Calvados posiada prawdziwie domowy klimat z lekką nutą elegancji. Restauracja mieści się w z zabytkowej villi i posiada zewnętrzny ogród. Serwuje dania kuchni włoskiej, europejskiej, międzynarodowej, śródziemnomorskiej. Z marzenia i pasji może powstać jedynie wyjątkowe miejsce. I tak się stało. Już od momentu wejścia do Villa Calvados...

5. Kujawsko - Pomorskie w Turegion.pl

Kujawsko - Pomorskie w Turegion.pl Dodano: Jan 24, 2009

Wszystkie firmy z kujawsko-pomorskiego w jednym miejscu. Nie szukaj więcej! Sprawdź katalog turegion.pl i przedsiębiorstwa z całej Polski.