http://wtoruniu.eu

Dodano: 28 June 2009

Informacje o Toruniu, Krzyżacy Toruń. Dokument lokacyjny dla Torunia został wystawiony 28 grudnia 1233 r. przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Hermana von Salza i preceptora na Słowiańszczyznę i Prusy Hermana Balka. Toruń został zatem założony przez Krzyżaków i podlegał ich zarządowi aż do 1454 r., kiedy w ramach tzw. inkorporacji został włączony w granice Rzeczypospolitej (za czasów króla Kazimierza Jagiellończyka).O znaczeniu Krzyżaków dla Torunia przypomina średniowieczny rodowód miasta, w tym wiele zabytków najwyższej klasy, które powstały w okresie sprawowania przez Krzyżaków władzy w Toruniu. Fundacji zakonnej Toruń zawdzięczał wybudowanie monumentalnych, gotyckich kościołów, istniejących do dziś: św. Janów, św. Jakuba, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz niestniejącego: św. Mikołaja.

Akt lokacji Torunia, później nazywany przywilejem chełmińskim, dał początek prawu chełmińskiemu. Na jego podstawie w Prusach i sąsiednich krajach w ciągu ponad 500 lat nadano prawa dwustu kilkudziesięciu miastom.

Siedzibą krzyżackiej załogi w Toruniu był zamek - powstał w połowie XIII wieku na miejscu istniejącego wcześniej, zniszczonego grodu. Wybór miejsca sprawił, że zamek nie powstał na planie prostokąta, tak jak większość zamków krzyżackich, ale na planie podkowy, skierowanej dwoma końcami w kierunku Wisły. Jego centralnym miejscem była olbrzymia, ośmiokątna wieża. Zachowane do naszych czasów gdanisko (zamkowa toaleta) powstało najprawdopodobniej pod koniec XIII wieku.

Niestety, toruński zamek krzyżacki, położony tuż nad brzegiem Wisły, został zniszczony przez mieszczan toruńskich w 1454 r. Następstwem tego wydarzenia było złożenie przez torunian hołdu wierności Rzeczypospolitej i przysięgi posłuszeństwa królowi Kazimierzowi oraz jego następcom.

http://wtoruniu.eu

Średnia : 5.00 / 5 | Głosów : 1

KategorieWyróżnij ten wpis Napisz komentarz Dodaj do ulubionych Poleć stronę Raportuj zły wpis

Komentarze do wpisu:

 • Średnia ocena recenzujących: 5.00
 • 5.00 (z maks. 5)
 • Ilość recenzji: 2
 1. Antoni
  Temat: W Toruniu | Data: Nov 13, 2011

  Strona o Toruniu - dobry pomysł fajnie rozwiązana strona

 1. Anton
  Temat: Fajna strona | Data: Sep 9, 2009

  Fajna strona ;)

Wpisy w tej kategorii : Miasta Regiony > Kujawsko-pomorskie

1. Canapa Katering Bydgoszcz

Canapa Katering Bydgoszcz Dodano: Sep 5, 2013

W dobie wszechobecnego pośpiechu, starając się wykonać swoje obowiązki na czas, nierzadko zapominamy o tym, aby się zdrowo odżywiać. Teraz jest na to sposób! Firma Canapa oferuje rzetelną obsługę cateringową w Bydgoszczy. Dowozimy śniadania, podwieczorki i przekąski, gwarantując najwyższą jakość posiłków w konkurencyjnych cenach. W naszym menu...

2. Nieruchomości Włocławek

Nieruchomości Włocławek Dodano: May 25, 2010

Blog na temat inwestycji na rynku nieruchomości we Włocławku i jego okolicach. Najnowsze projekty i inwestycje między innymi firmy Budizol. Kompleks handlowo - usługowo – mieszkalny Wzorcownia, apartamenty przy Królewieckiej, Słoneczna Polana w Michelinie. Ponadto inne wydarzenia z życia miasta, jak np. Włocławski Aquapark. Spichlerz pod...

3. Stowarzyszenie w Toruniu

Stowarzyszenie w Toruniu Dodano: May 2, 2012

Inicjatywa Młodych rozpoczęła swoją działalność na terenie Torunia od 2011 roku. Została utworzona przez grupę młodych, energicznych osób, które pragną zorganizować młodzieży naszego miasta ciekawe atrakcje i możliwości rozwoju. Chcemy zachęcić młodych kreatywnych ludzi do działania oraz współpracy z Nami.
Dla członków organizacji...

4. INFO Toruń | Satelitarna mapa Torunia |

INFO Toruń | Satelitarna mapa Torunia | Dodano: Jan 3, 2007

Toruń - mapa satelitarna miasta i plan Torunia. Toruń - rozrywka, kluby, puby, restauracje. Hotele w Toruniu. Toruńskie zabytki. Historia Torunia. Informacje i aktualności z Torunia. Informator dla turysty i mieszkańca.

5. Protlumaczenia - biuro tłumaczeń online

Protlumaczenia - biuro tłumaczeń online Dodano: Jul 18, 2014

Jeżeli nie chcesz ruszać się z domu, a gonią Cię terminy, skorzystaj z biura tłumaczeń online. Tylko my jesteśmy w stanie zaspokoić Twoje potrzeby pod względem tłumaczeń przysięgłych online. Jesteśmy gotowi na najtrudniejsze wyzwania językowe pod względem technicznym jak i zaplecza językowego. Nasi tłumacze przysięgli to niezawodny zespół...