http://wtoruniu.eu

Dodano: 28 June 2009

Informacje o Toruniu, Krzyżacy Toruń. Dokument lokacyjny dla Torunia został wystawiony 28 grudnia 1233 r. przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Hermana von Salza i preceptora na Słowiańszczyznę i Prusy Hermana Balka. Toruń został zatem założony przez Krzyżaków i podlegał ich zarządowi aż do 1454 r., kiedy w ramach tzw. inkorporacji został włączony w granice Rzeczypospolitej (za czasów króla Kazimierza Jagiellończyka).



O znaczeniu Krzyżaków dla Torunia przypomina średniowieczny rodowód miasta, w tym wiele zabytków najwyższej klasy, które powstały w okresie sprawowania przez Krzyżaków władzy w Toruniu. Fundacji zakonnej Toruń zawdzięczał wybudowanie monumentalnych, gotyckich kościołów, istniejących do dziś: św. Janów, św. Jakuba, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz niestniejącego: św. Mikołaja.

Akt lokacji Torunia, później nazywany przywilejem chełmińskim, dał początek prawu chełmińskiemu. Na jego podstawie w Prusach i sąsiednich krajach w ciągu ponad 500 lat nadano prawa dwustu kilkudziesięciu miastom.

Siedzibą krzyżackiej załogi w Toruniu był zamek - powstał w połowie XIII wieku na miejscu istniejącego wcześniej, zniszczonego grodu. Wybór miejsca sprawił, że zamek nie powstał na planie prostokąta, tak jak większość zamków krzyżackich, ale na planie podkowy, skierowanej dwoma końcami w kierunku Wisły. Jego centralnym miejscem była olbrzymia, ośmiokątna wieża. Zachowane do naszych czasów gdanisko (zamkowa toaleta) powstało najprawdopodobniej pod koniec XIII wieku.

Niestety, toruński zamek krzyżacki, położony tuż nad brzegiem Wisły, został zniszczony przez mieszczan toruńskich w 1454 r. Następstwem tego wydarzenia było złożenie przez torunian hołdu wierności Rzeczypospolitej i przysięgi posłuszeństwa królowi Kazimierzowi oraz jego następcom.

http://wtoruniu.eu

Średnia : 5.00 / 5 | Głosów : 1

Kategorie



Wyróżnij ten wpis Napisz komentarz Dodaj do ulubionych Poleć stronę Raportuj zły wpis

Komentarze do wpisu:

 • Średnia ocena recenzujących: 5.00
 • 5.00 (z maks. 5)
 • Ilość recenzji: 2
 1. Antoni
  Temat: W Toruniu | Data: Nov 13, 2011

  Strona o Toruniu - dobry pomysł fajnie rozwiązana strona

 1. Anton
  Temat: Fajna strona | Data: Sep 9, 2009

  Fajna strona ;)

Wpisy w tej kategorii : Miasta Regiony > Kujawsko-pomorskie

1. Nieruchomości Włocławek

Nieruchomości Włocławek Dodano: May 25, 2010

Blog na temat inwestycji na rynku nieruchomości we Włocławku i jego okolicach. Najnowsze projekty i inwestycje między innymi firmy Budizol. Kompleks handlowo - usługowo – mieszkalny Wzorcownia, apartamenty przy Królewieckiej, Słoneczna Polana w Michelinie. Ponadto inne wydarzenia z życia miasta, jak np. Włocławski Aquapark. Spichlerz pod...

2. Plaza Toruń - Centrum Handlowe

Plaza Toruń - Centrum Handlowe Dodano: Nov 8, 2011

Nieoficjalna strona Centrum Handlowego Toruń Plaza, możesz się tutaj sprawdzić jak dojechać do CH Plaza, dowiedzieć się jakie sklepy możesz tutaj odwiedzić, podzielić swoimi opiniami i wrażeniami o pracy, zakupach, sklepach toruńskiej Plazy. Nasz portal jest także platformą reklamową umożliwiającą zaprezentowanie swojego baneru a co za tym idzie...

3. Wyzyny OnLine

Wyzyny OnLine Dodano: Aug 9, 2008

Osiedlowy portal informacyjny, na bydgoskim osiedlu Wyżyny powstał zaledwie dwa tygodnie temu. Nie da się nie zauważyć jednak, wielkiego zaangażowania jego twórców we własny projekt. Prostym przykładem są wiadomości, które na bieżąco aktualizowane dostarczają czytelnikom codzienną porcję wiadomości. Na uwagę zasługuje jednak nie tylko ich...

4. Garaże betonowe - Pepebe

Garaże betonowe - Pepebe Dodano: Mar 7, 2014

Wynajem pokoi dla letników to świetny pomysł na rozkręcenie własnego biznesu. Tym bardziej, że ostatnio coraz popularniejsze w Polsce stają się budynki modułowe, które są nie tylko wygodne, ale i stosunkowo niedrogie w budowie. Atrakcyjność tego typu budownictwa podnosi fakt, że zazwyczaj z firmami tego typu związany jest jakiś producent garaży,...

5. Życie Bydgoszczy

Życie Bydgoszczy Dodano: May 4, 2013

Najszybsze źródło informacji z Bydgoszczy. Codziennie relacjonujemy najważniejsze wydarzenia w grodzie nad Brdą. Zobacz czym żyje Bydgoszcz! Opisujemy najważniejsze wydarzenia związane z Bydgoszczą. Jesteśmy gazetą internetową, która stara się być wszędzie tam gdzie dzieje się coś interesującego dla mieszkańców.